1-szy Maja święto klasy robotniczej

Po raz pierwszy od skończenia się wojny święto 1-wszo majowe obchodzone w tym roku zgromadziło na ulicach miast całej Polski całą klasę robotniczą w jednych zgodnych szeregach. Po raz piąty po wojnie klasa robotnicza i cały lud pracujący obchodził święto 1-go Maja swobodnie w Polsce niepodległej i ludowej. Czasy przedwojenne, kiedy dzień 1-szy Maja zamieniał się w krwawe demonstracje przeciw reżimowi kapitalistów i obszarników minęły bezpowrotnie. Możemy z dumą spojrzeć na przebytą drogę od chwili, kiedy władzę w państwie ujął w swe dłonie lud. Mamy za sobą wielkie osiągnięcia w budowie i rozbudowie przemysłu w podnoszeniu gospodarki rolnej, w rozwoju spółdzielczości i handlu. Mamy kolosalne zdobycze w rozbudowie szkół, wyższych uczelni, które stoją otworem dla młodzieży robotniczo-chłopskiej. Jednym z czołowych haseł 1-wszo majowych jest wypowiedzenie walki ciemnocie i analfabetyzmowi panującemu ciągle jeszcze wśród naszego społeczeństwa. Toteż w tegorocznych obchodach 1-wszo majowych masy pracujące Polski wystąpiły z całkowitym przeświadczeniem o swojej sile i twórczej potędze hamowanej przez całe stulecia, a wyzwolonej dziś z jarzma. Patrząc z perspektywy kilku minionych dni musimy stwierdzić, iż cały ogrom pracy wykonanej w związku z przygotowaniami do obchodów 1-wszo majowych przyczynił się jak najwydatniej do tego, że dzień ten, dzień ludzi pracy, walczących dzisiaj tą właśnie pracą o pokój na świecie, posiadał swe właściwe oblicze. Całe społeczeństwo polski w dniu 1-wszym Maja dało dostateczny wyraz tego, do czego zdąża dzisiaj pod przewodnictwem P.Z.P.R., do czego zdążają wszystkie postępowe narody świata. 1-go Maja daliśmy wyraz niezłomnej woli i utwierdzenia pokoju, pokrzyżowania zbrodniczych zamiarów podżegaczy wojennych przez obóz wolności i demokracji ze Związkiem Radzieckim na czele. Daliśmy wyraz pełnej gotowości do ofiarnej pracy dla dalszego i jeszcze szybszego dźwignięcia Ojczyzny na drogę szczęścia i dobrobytu. Udział nasz i praca włożona w przygotowanie tegorocznego obchodu pierwszomajowego były dość duże. Podkreślić należy jedną rzecz, iż uczniowie naszego gimnazjum pierwszy raz od chwili powstania szkoły, maszerowali w dniu 1-go Maja w jednym zwartym zjednoczonym szeregu. Do tej pory każdy szedł w szeregu tej organizacji młodzieżowej, do której należał.