W walce o wychowanie nowego pokolenia

Osiągnięcia młodzieży bielawskiego Technikum Przemysłu Bawełnianego znane są nie tylko na terenie naszego powiatu, lecz także w innych miastach Dolnego Śląska, dzięki dobrze postawionej pracy koła Z.M.P, które zdobyło sobie autorytet i stało się współgospodarzem szkoły. ZMP-owcy swoją sumienną nauką i społeczną postawą we współrządzeniu szkołą, zdobyli sobie również uznanie grona profesorskiego. Już kilka lat trwa ta chlubna tradycja. W nieustannej walce o nową moralność ucznia o jak najlepsze wyniki nauczania, doprowadzono szkołę do wzorowego stanu. Przeszło 500 młodych chłopców i dziewcząt pochodzących z różnych stron Polski, znalazło w technikum doskonałe warunki nauki i życia. O poziomie pracy organizacji Z.M.P. świadczą najlepiej słowa nowego dyrektora szkoły tow. Dobrzańskiego: przy pomocy takiego aktywu ZMP- owakiego praca w tej szkole stanie się dla mnie nie tylko łatwa, ale także przyjemna. ZMP-owcy rzeczywiście starają się o to, by szkoła spełniła wszystkie swe zadania. Najaktywniejsi członkowie organizacji przyjechali do szkoły jeszcze w czasie wakacji, by odpowiednio przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego, by młodzież już w pierwszym dniu pobytu w szkole poczuła się jak w domu. ZMP-owcy przystąpili energicznie do urządzania internatów. Młodzież pierwszych klas wciągnięto zaraz do nowego kolektywu. Dalszym etapem pracy Z.M.P. w szkole było zorganizowanie kółek samokształceniowych w godzinach popołudniowych. Należy bowiem zapewnić młodzieży kolektywną, wspólną pracę przy odprawianiu lekcji. Wzorem lat ubiegłych stworzono piątki produkcyjne, w skład, których wchodzi jeden dobry uczeń, trzech średnich i jeden słabszy. Zespoły te podlegają kierownikowi nauki koła klasowego Z.M.P, który stale kontroluje ich prace. Ale na młodych ZMP – owców czekało jeszcze wiele innych zadań. Trzeba było zlikwidować wszelkie niedociągnięcia pozostawione w szkole przez byłą dyrekcję. Na wspólnym posiedzeniu aktywu szkolnego z wychowawcami i przedstawicielami Ministerstwa Przemysłu Lekkiego  ZMP – owcy przyrzekli, że będą pomagali przy reorganizowaniu szkoły. Zobowiązania te ZMP – owcy realizują od pierwszych dni rozpoczęcia roku szkolnego. 13 brygad produkcyjnych w błyskawicznym tempie zmienia obraz szkoły. Przez 2 lata nie było w szkole samorządu uczniowskiego. Obecnie wybrano samorząd szkolny, który będzie koordynował pracę wszystkich kółek i organizacji społecznych, oraz zajmuje się sprawami kulturalno – oświatowymi. Ważną rolę do spełnienia mają samorządy internatowe, które są pomocą dla wychowawcy w jego odpowiedzialnej pracy pedagogicznej. W internatach obowiązuje bezwzględne przestrzeganie dyscypliny uczniowskiej i przestrzeganie regulaminu. W wypadku przekroczenia go, zarząd karze ostro i sprawiedliwie, a kary te mają charakter wychowawczy. Można by wymienić dziesiątki innych przykładów dobrej pracy ZMP – owakiej. Komisja stołówkowa, gospodarcza, ogródkowa i wiele innych kontrolują z ramienia zarządu szkolnego gospodarkę w szkole. Obecny stan organizacji życia szkolnego i społecznego w bielawskim Technikum Włókienniczym gwarantuje wszystkim uczniom wysoki poziom nauki i dobre warunki życia. Poziom ten można jeszcze podwyższyć przez dalszą aktywizację kółek naukowych.

Gazeta Robotnicza Wrocław 6.X.1951 Nr 264