Otwarcie świetlicy

Po raz drugi w okresie trwania naszej nauki obchodziliśmy na terenie naszej szkoły uroczystość otwarcia świetlic. Z tą jednak różnicą, że obecnie w swym posiadaniu mamy 2 świetlice. Przyczyną tego podziału stało się przeniesienie internatu żeńskiego na ulicę Dworską, a poprzednie miejsce zajęli nowo przybyli uczniowie. Dekorowanie świetlic pochłonęło wiele czasu i mozolnej pracy. W zeszłym roku stroiliśmy wspólnie z naszymi kolegami, ale w tym było zupełnie inaczej. Wypowiedziałyśmy współzawodnictwo naszym kolegom, walcząc tym samym o palmę pierwszeństwa. Trzeba nadmienić, iż świetlica chłopców posiadała częściowo dekorację jeszcze z zeszłego roku, co w dużej mierze zmniejszyło ich wkład pracy. (Chociaż nawiasem mówiąc wcale o tym słyszeć nie chcą). Mijały dni i godziny zbliżając nas do chwili otwarcia świetlicy. Temperaturę przygotowań podniósł projekt naszego dyrektora, że najładniej urządzona świetlica otrzyma w nagrodę bogaty sprzęt świetlicowy i co najważniejsze – odbiornik radiowy. Niebawem nadszedł oczekiwany dzień. Prace nad dekoracją świetlic miały się ku końcowi. Zbliżał się wieczór, a za nim godzina 20-ta, którą naznaczono do rozpoczęcia uroczystości. Cała młodzież wykładowcy i pracownicy tutejszej szkoły zebrali się w ogromnej Sali Z.K.S. Całą uroczystość otworzył dyrektor swoim przemówieniem, w którym kilkakrotnie podkreślał znaczenie otwarcia świetlicy. Następnie głos zabrał obecny na sali przewodniczący miejskiego Z.M.P. Przypomniał, że świetlica to najmilszy kącik, gdzie można odpocząć po całodziennej pracy, nauczyć się czegoś i zarazem znaleźć odpowiednią rozrywkę. Mówił, że na terenie całej Polski powstają nowe świetlice, którym przyświeca jeden i ten sam cel: zrzeszyć w swych murach jak najliczniejsze masy młodzieży i starszych, którzy pragną uczyć się i pracować dla dobra swojej ukochanej Ojczyzny. Po części oficjalnej program wypełniły: deklamacje, śpiewy, tańce i montaże odtworzone przez nasze koło dramatyczne. Cała uroczystość zakończyła się zabawą trwającą do godz. 24-tej.

Bielawa, dnia 28.X.1949