Nowe placówki działania Z.M.P. na terenie naszej szkoły

Dzień 24.II b.r. był przełomowym momentem w naszym wewnętrznym życiu szkolnym. Przełomem tym była likwidacja Samorządu Koleżeńskiego i przekazania wszystkich jego agend Z.M.P. istniejącemu na terenie naszego gimnazjum. Krok ten uzasadnić należy, iż dwie organizacje istniejące w obrębie naszej szkoły, jeżeli nie działały rozbieżnie ze sobą, to jednak praca, którą one wykonywały wymagała większych wysiłków z tej prostej przyczyny, iż dzieliła się i koncentrowała w dwóch ogniskach. Albowiem istniały dwa zarządy, które po większej części miały wytyczone jednakowe zadania i do tego jednakich zdążały celów. Ażeby więc uprościć tą pracę i podciągnąć ją na każdym odcinku naszej działalności doszliśmy w zgodnym porozumieniu do tego wniosku, że jedna z dwóch istniejących organizacji, a definitywnie mówiąc Samorząd Koleżeński musi i powinien być zlikwidowanym. Doceniając znaczenie i doniosłość tych przemian, które z chwilą tą miały nastąpić w naszym zewnętrznym życiu szkolnym postanowili godnie uczcić ten w swoim rodzaju historyczny moment przemiany. Podkreślić należy, iż do decyzji powyższej doszliśmy już dość w długim czasie poprzedzającym ów dzień 24 lutego należało bowiem do zmiany tej podejść z gotowym już planem na przyszłość. Plan ten, który uzgodniony został na wielu zebraniach organizacyjnych. Wymagał dokładnego przestudiowania i przedyskutowania przed całkowitym jego uznaniem i przejęciem. Także samo w całym oparciu organizacyjnym, któremu poruczono poszczególne placówki, należało poczynić odpowiednie przesunięcia i obsadzić go odpowiednimi osobami, które potrafiłyby pchnąć całokształt naszej pracy naprzód. Po wielu wysiłkach doszliśmy jednak do pozytywnych rezultatów, które w wyniku całkowicie wynagradzały nasz dotychczasowy trud. Plan przejęcia został całkowicie opracowany i przygotowany, a przedstawiony całemu ogółowi w ów pamiętny wieczór dn. 24 lutego 1949r. Uroczystość cała odbyła się w Sali P.W.R.U-u. Złożyły się na nią: część oficjalna, w której nastąpiło formalne przekazanie agend Samorządu Koleżeńskiego Z.M.P, oraz część artystyczna, w której każda z klas stanowiąca jednocześnie koło Z.M.P ( w szkole mamy 6 klas, a więc 6 kół Z.M.P) wystąpiła z własnym numerem scenicznym. Po wszystkim odbyła się zabawa taneczna, która trwała do godz. 24-tej, była finiszem całej uroczystości.

Bielawa, dnia 28.II.1949r