Rok szkolny 2017 - 2018


Powiatowa Konferencja „Zagraniczne praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie”

alt

7 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła sie Powiatowa Konferencja dotycząca upowszechnienia rezultatów realizowanych w szkole projektów: „Innowacyjna praktyka zawodowa – szansą dobrego startu w przyszłość”, realizowanego ze środków finansowych programu Erasmus plus oraz projektu „Europejskie innowacje i inspiracje – praktyka zagraniczna szansą na rozwój”, realizowanego ze środków finansowych programu PO WER.

Uczestnikami konferencji byli uczniowie II i III klas technikum. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili również przedstawiciele władz – zastępca Burmistrza Bielawy Pani Jadwiga Horanin, prezes Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego Pan Stanisław Jurcewicz oraz przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego.

Na konferencji podsumowane zostały wyjazdy uczniów na praktyki do Cottbus i Frankfurtu nad Odrą w Niemczech. Podsumowany został również pierwszy rok realizacji projektu „Europejskie innowacje i inspiracje – praktyka zagraniczna szansą na rozwój” realizowanego w ramach programu PO WER w ZSiPKZ. Uczniowie przedstawili przebieg praktyk w Bristol w Wielkiej Brytanii, Dreźnie w Niemczech i w Sevilli w Hiszpanii.

Zdobyte, dzięki udziałowi w projektach umiejętności, zostały potwierdzone certyfikatami oraz dokumentem „Europass Mobilność”, które zostały uroczyście wręczone uczestnikom przez dyrektora szkoły Pana Ireneusza Rutowicza.

alt alt
alt alt

Szkolenie dla nauczycieli przedmiotów zawodowych pt. „Podstawy spawalnictwa”

alt

1 czerwca, z okazji dnia dziecka, 8 nauczycieli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie uczestniczyło w całodniowym szkoleniu „Podstawy spawalnictwa” zorganizowanym w LINCOLN ELECTRIC BESTER SP. Z O.O. W pierwszej części szkolenia nauczyciele zapoznali się z historią przedsiębiorstwa i planem rozwoju oraz nowymi trendami w spawalnictwie. W drugiej części zwiedzali zakład i laboratorium badawcze, przy okazji zapoznając się z organizacją pracy i procesem produkcji. Trzecia część polegała na krótkim instruktażu, a następnie na próbach spawania różnymi metodami, a jest ich wiele. Nauczyciele przebrani w ubrania ochronne mogli przećwiczyć każdą z metod. Szkolenie poprowadził Pan Jarosław Polowczyk, któremu bardzo dziękujemy.

Oczywiście zadaniem szkolenia nie było przekwalifikowanie nauczycieli na spawaczy, których tak na rynku pracy brakuje, ale bardziej dokładne zapoznanie z przedsiębiorstwem w ramach wzajemnej, wieloletniej współpracy. Rok wcześniej podobne szkolenie odbyli nasi uczniowie, a w następnych latach planujemy kolejne szkolenia dla uczniów z młodszych klas.

Dla nauczycieli takie szkolenie to nie tylko zapoznanie z procesami produkcji, nowoczesną technologią, ale przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytanie w jakim kierunku i jak kształcić uczniów na potrzeby lokalnego biznesu.


Program „Junkers szkoli” – III etap

alt

Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, uczęszczający do klasy o kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej rozwijają swoje kompetencje nie tylko podczas nauki w szkole. Wśród nich ogromnym zainteresowaniem cieszą się konkursy zawodoznawcze, do których przygotowują się ze wspaniałymi efektami. Całkiem niedawno uczestniczyli w III etapie konkursu w ramach Programu „Junkers szkoli”. Tematyka tego etapu dotyczyła pomp ciepła, a zakończył się on testem na czas online.

Uczniowie ponownie wykazali się ogromną wiedzą, co przełożyło się na zajęte przez nich lokaty. Po raz drugi największą ilość punktów zdobył Jakub Stec, a taki sam rezultat uzyskał Michał Szermeta. Jednak lepszy czas zadecydował, że I miejsca zdobył Jakub i otrzymał nagrodę – poziomicę laserową na statywie firmy Bosh.

W tym roku był to już ostatni konkurs w ramach tego programu. Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Opracował: Grzegorz Raganowicz


W hołdzie twórcom konstytucji 3 Maja i ojcom niepodległości

alt

Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie pan Ireneusz Rutowicz wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły wziął udział w bielawskich uroczystościach 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęły się one od mszy celebrowanej przez ks. Prałata Stanisława Chomiaka, podczas której homilię wygłosił ks. Sebastian Makuch. Następnie w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości dokonano otwarcia Alei Dębów Niepodległości.

alt alt

Współpraca Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie z Lincoln Electric Bester Sp. z.o.o. w Bielawie

alt

Tuż przed majówką uczniowie pierwszej klasy o kierunku technik mechanik Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Firmy Lincoln Electric Bester Sp. z.o.o. w Bielawie. Podczas zwiedzania zakładu poznali następujące działy: okablowania, obrabiarek CNC, montażu transformatorów, lakierni, montażu spawarek, kontroli jakości. Pod koniec wycieczki uczniowie mogli zobaczyć laboratorium, gdzie testuje się spawarki pod kątem ich użytkowania w trudnych warunkach.

Uczniowie wykazali duże zainteresowanie procesem produkcyjnym zakładu - na żywo mieli szansę zobaczyć nowoczesną organizację pracy oraz procesu produkcji w firmie, która jest potentatem w produkcji spawarek w naszej części Europy.

Z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników w branży mechanicznej firma Lincoln Electric Bester Sp. z.o.o. jest zainteresowana pozyskiwaniem nowych pracowników spośród uczniów naszej szkoły. Wolę ścisłej współpracy firmy ze szkołą oraz wsparcia kształcenia zawodowego w szkole potwierdza fakt, że w 2015 r. firma objęła patronatem obecnie III klasę o kierunku technik mechanik. Uczniowie i nauczyciele biorący udział w wycieczce mieli szansę dowiedzieć się jakie oczekiwania ma pracodawca wobec pracowników.

Owocem tej wizyty będzie, na pewno, lepsza motywacja naszych uczniów do nauki, a w szczególności do nauki języków obcych - jest to niezwykle ważne w poruszaniu się po europejskim rynku pracy.

Wycieczka do Lincoln Electric Bester Sp. z.o.o. jest jednym z wielu zaplanowanych działań dotyczących współpracy szkoły i firmy w zakresie zainteresowania młodzieży zawodem poszukiwanym, ciekawym a jednocześnie bardzo dobrze płatnym.


1000 drzew na minutę

alt

25 kwietnia, w piękny wiosenny czwartek, uczniowie klasy II technik mechanik Zespołu Szkół I Placówek Kształcenia Zawodowego, pod opieką pani Małgorzaty Greiner i pani Sylwii Sołtysik, udali się na teren Leśnictwa Bielawa, aby pod kierunkiem pracowników Lasów Państwowych zasadzić drzewka. Po dokładnym instruktażu pana Leśniczego Jarosława Dąbrowskiego, przyszli mechanicy zabrali się do przygotowania stanowisk dla sadzonek jodły. Podczas sadzenia nieraz trafiała się dorodna rozsada maliny albo... pędrak, które uczniowie troskliwie odkładali w inne miejsce.

Ciężka kilkugodzinna praca została wynagrodzona poczęstunkiem, który został uświetniony obecnością pana Nadleśniczego Romana Bereźnickiego. Pan Bereźnicki opowiedział o akcji Lasów Państwowych "1000 drzew na minutę", w ramach której co roku przybywa ok. 500 mln drzew. Podziękował dyrekcji i uczniom Zespołu Szkół I Placówek Kształcenia Zawodowego za chęć przyłączenia się do tej akcji. My natomiast dziękujemy Nadleśnictwu Świdnica za możliwość nawiązania współpracy, za możliwość realizowania priorytetu szkoły, jakim jest edukacja ekologiczna i za możliwość efektywnie oraz bardzo miło spędzonego czasu w otoczeniu wspaniałych ludzi oraz wyjątkowych widoków przyrody.

alt alt

"Ada to nie wypada", czyli radosne świętowanie 100 lat odzyskania niepodległości w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

alt

Z okazji setnej rocznicy odrodzenia się Polski społeczność szkolna ZSiPKZ została zaproszona do radosnego świętowania tego jubileuszu i odbycia muzycznofilmowej podróży po kulturze i obyczajowości Polek i Polaków sprzed wieku zatytułowanej „Ada, to nie wypada!”. Same przygotowania do musicalu okazały się być prawdziwą przygodą dla wszystkich zaangażowanych, tj. uczniów, nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych. Uzdolniona artystycznie młodzież dała popis swoim talentom muzycznym, aktorskim, choreograficznym, charakteryzatorskim oraz organizacyjnym wykonując przedwojenne szlagiery pochodzące z kasowych polskich komedii tamtych lat. I tak Weronika Wolf oraz klasowe przyjaciółki, czyli Weronika Zimińska, Marcelina Staszczyk, Dagmara Chmielewska, Marta Karpińska, Roksana Łosyk, Marta Matan, Monika Matusiewicz oraz Pamela Sienkiewicz (kl. II uf) bawiły publiczność śpiewając „Ada, to nie wypada!”, w kolorowych szlafroczkach nucąc kołysankę odrodzonej Rzeczypospolitej „Ach śpij kochanie…”, czy opowiadając o Polkach dbających o urodę i marzących o zamążpójściu hit największego polskiego tenora, Jana Kiepury „Brunetki, blondynki”.

Dzięki piosence Hanki Ordonówny z kolei wykonanej przez Weronikę Wolf „Miłość ci wszystko wybaczy” zgromadzeni mogli poczuć, że ówczesne Polki i Polacy okazywali sobie miłość zupełnie jak my współcześni. Sympatyczne uśmiechy na ustach wzbudzał także ponadczasowych hymn wszystkich zakochanych „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Każdy z przebojów poprzedzał zabawny komentarz grającego dziennikarza konferansjera na temat historii życia codziennego w ówczesnej Polsce – w tej roli wystąpił nieoceniony Kacper Jabłoński (kl. II uf). Aby publiczność mogła całkowicie wczuć się w klimat epoki, prezentowano także fragmenty archiwalnych dokonań polskiej kinematografii tamtych czasów. Numerem finałowym i największym gwoździem programu okazała się piosenka „Sex appeal” wylansowana przez jednego z największych polskich estradowców, Eugeniusza Bodo, podczas której artystki użyczyły swojego głosu dla niekwestionowanej gwiazdy show, czyli Mateusza Żłobickiego (kl. II ti) parodiującego Bodo z wymownym rekwizytem – osobiście wykonanym wachlarzem z białych kurzych piór (!).

Zabawy i radości dodali także nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni, którzy przebrani w kostiumy z epoki wystąpili jako statyści i spotkali się z euforią publiczności, która wymogła na artystach ponowne wykonanie hitu międzywojnia. Warto dodać, że na potrzeby realizacji przedsięwzięcia organizatorzy współpracowali aż z dwoma wypożyczalniami, tj. Pracownią Kostiumów i Dekoracji w Bielawie oraz Wypożyczalni Strojów i Kostiumów w Dzierżoniowie. W ten sposób radość i dobra energia wypełniły całą społeczność szkolną zebraną przecież po to, aby radośnie świętować stulecie odzyskania przez nas niepodległości. Integralną częścią wydarzenia stała się wystawa zdjęć z czasów przedwojennych pt. „Polska i Polacy 100 lat temu” przygotowana przez uczniów klas fototechnicznych i informatycznych.

Oprac. Sylwia Sołtysik (nauczycielka historii, ZSiPKZ)

alt alt
alt alt

İ Hola España! Praktyka młodzieży ZSiPKZ w Bielawie w rytmie flamenco

alt

Uczennice klasy III o kierunku fototechnik z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zrealizowały 2-tygodniową praktykę zawodową w Sevilli. Było to możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie „Europejskie innowacje i inspiracje – praktyka zagraniczna szansą na rozwój”, który jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Podczas pobytu uczennice wzięły udział w zajęciach w profesjonalnych firmach fotograficznych, gdzie mogły poznać metody i techniki pracy fotografów w Hiszpanii. Natomiast w czasie wolnym zwiedziły Kadyks leżący nad Oceanem Atlantyckim, podziwiały niezwykle zabytki Sevilli, między innymi Plac Hiszpański, na którym była kręcona jedna ze scen filmu „Gwiezdne Wojny”. Poznały tradycyjny taniec flamenco oraz próbowały pyszne przekąski tapas. Uczennice uczestniczyły również w kursie języka hiszpańskiego, który zakończył się egzaminem oraz uzyskaniem certyfikatu. Wróciły do szkoły pełne energii, przywożąc ze sobą słoneczną pogodę i ogromny entuzjazm.

Przed wyjazdem do Hiszpanii uczennice odbywały dwutygodniowe praktyki w Polsce, miały więc okazję porównać organizację pracy w polskich i hiszpańskich firmach.


VIII edycja Konkursu Wiedzy o Historii, Geografii i Społeczności
Powiatu Dzierżoniowskiego „MOJA GMINA, MÓJ POWIAT”

alt

27 marca w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w ramach powiatowego grantu oświatowego odbył się VIII. Powiatowy Konkurs o Historii, Geografii i Społeczności Powiatu Dzierżoniowskiego „Moja gmina, mój powiat” skierowany do uczniów szkół średnich. Jego organizatorami byli nauczyciele: mgr Bogumił Jendraszczyk oraz mgr Sylwia Sołtysik.

alt alt

W zmaganiach wzięły udział trzy wytypowane w eliminacjach wewnątrzszkolnych drużyny, które udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące przyrody, zabytków, symboli, tras turystycznych, samorządu oraz mieszkańców ziemi dzierżoniowskiej. Formuła konkursu polegała na prezentowaniu pytań w formie slajdów wyświetlanych na ekranie. Towarzyszyły im fotografie dokumentujące przeszłość oraz teraźniejszość naszego powiatu. Pośród nich można było zobaczyć poniemieckie pocztówki, autorskie zdjęcia nauczycieli ZSiPKZ przedstawiające szatę przyrodniczą Gór Sowich czy fotografie istniejących do dziś zabytkowych rezydencji leżących w okolicach Dzierżoniowa.

Wielu uczestników mogło w ten sposób nie tylko utrwalić, ale także poszerzyć swą wiedzę, tym bardziej, że sposób przeprowadzania zawodów umożliwiał na bieżąco konfronowanie udzielanych odpowiedzi z punktacją jury. I tak na możliwą do zdobycia liczbę 78 pkt. reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie zdobyła 51 pkt., Zespół Szkół nr 3 z Dzierżoniowa 50 pkt., a Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie 45 pkt. Rywalizacja zatem była zacięta.

WYNIKI KONKURSU WIEDZY:


Spotkanie projektowe w Bielawie

alt

W dniach od 19.03.2018 do 23.03.2018 w progach naszej szkoły gościliśmy liczną grupę przedstawicieli 5 szkół partnerskich, wespół z którymi pracujemy w projekcie „Innovative production & integrative education”. I tak do naszej szkoły zawitały zespoły złożone z uczniów i nauczycieli z Technickiej Akademii w Spisskiej Novej Vsi ze Słowacji, z Europa Berufsschule z Weiden i.d. Opf. z Niemiec, z Stredniej prumyslovej skoly strojni a stavebni z Taboru w Czechach, ze Stedniej skoly w Oroslavje z Chorwacji oraz Solski Center w Skofja Loka ze Słowenii. Naszą szkołę reprezentowała grupa 12 uczniów z klas: II ti, I ti oraz I fs technikum oraz nauczyciele.

Podczas pobytu nasi goście mieli okazję poznać naszą szkołę, jej specyfikę, kierunki kształcenia oraz bazę dydaktyczną. Spacery po Bielawie przybliżyły nasze miasto, zainspirowały do wykonania licznych zdjęć ukazujących piękno i koloryt naszego lokalnego środowiska, a także pozwoliły na zapoznanie się z historią i ciekawostkami miejscowości. Dużym zainteresowaniem i uznaniem cieszyła całodzienna wycieczka do Wrocławia, podczas której uczestnicy obejrzeli Panoramę Racławicką, pospacerowali ulicami Wrocławia słuchając entuzjastycznych opowieści pani przewodnik, szukając skrywających się krasnali, by pod koniec dnia zobaczyć panoramę miasta z najwyższego poziomu Sky Tower.

Główne działania projektowe skupiały się wokół technologii druku 3D i projektowania w Inventorze. Tym razem uczniowie mieli zaprojektować i wydrukować formy w kształcie państw naszych krajów partnerskich. Formy te stanowią swoiste puzzle do układania, ale także stały się przyczynkiem do udziału w warsztatach piekarniczych, podczas których powstały pierniczki świąteczne oraz pierniczki przypominające kształtem niepełną mapę Europy. Korzystając z tego, że wizyta odbywała się w okresie około świątecznym, uczestnicy zmierzyli się zajęciami z rękodzieła. Stworzyli dekoracyjne koszyczki wielkanocne, ozdabiając styropianowe jaja techniką decoupage oraz tworząc torebki prezentowe z motywem świątecznym. Zajęcia sportowe i taneczne dopełniły program wizyty.

W piątek po zakończonym programie, zespoły z krajów partnerskich rozjechały się do domów, a nam towarzyszyło poczucie smutku, że to, co dobre, szybko minęło. Pojawiło się także przemożne uczucie radości, że w tak krótkim czasie nawiązaliśmy nowe znajomości, że wspólnymi siłami tak wiele osiągnęliśmy i że zostają nam w pamięci same dobre wspomnienia.

alt alt
alt alt

Konkurs Top-Mechanik

alt

Dnia 20.03.2018 w siedzibie Fundacji Alae w Świebodzicach odbyła się III edycja konkursu Top - Mechanik. W konkursie wzięli udział uczniowie klas technikum mechanicznego ze szkół w Ząbkowicach Śl., Bielawy, Świdnicy, Dzierżoniowa i Wałbrzycha.

W kategorii T1 (klasy I) uczniowie z klasy I tm: Sylwester Łazuga i Michał Wichłacz zajęli IV miejsce.
W kategorii T2 (klasy II-IV) uczniowie z klasy II tm: Cyprian Sarapata i Jakub Ratajczak zajęli III miejsce.

Gratulujemy sukcesu!

alt alt
alt alt

Program „Junkers szkoli” – II Etap

alt

Są wyniki, jest nagroda !
W połowie marca uczniowie klasy II technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyli w II etapie konkursu w ramach Programu „Junkers szkoli”. Pytania konkursowe dotyczyły kolektorów słonecznych. Tym razem I miejsce zdobył Jakub Stec. Za zajęcie I miejsca Jakub otrzymał nagrodę – dalmierz firmy Bosh. Jest zdrowa rywalizacja bo pozostali uczniowie uzyskali tylko o kilka punktów mniej.

W najbliższym czasie odbędzie się jeszcze jeden konkurs, ostatni w tym roku w ramach tego Programu, w zakresie pomp ciepła.

Przed każdym konkursem uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela, który uczestniczył w szkoleniu prowadzonym także w ramach tego programu w ośrodku szkoleniowym firmy Junkers-Bosh.

Opracował: Grzegorz Raganowicz


XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej

alt

14 marca 2018 roku w naszej Szkole został przeprowadzony XVII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej pod hasłem „Ziemia – wspólne dobro” dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego. Każda szkoła reprezentowana była przez 3 - osobową drużynę. Podczas trwania konkursu uczestnicy rozwiązywali test teoretyczny składający się z 45 pytań oraz wykonywali zadania praktyczne.

W konkursie drużynowym komisja wyłoniła zwycięzców:

Kategoria szkoły gimnazjalne:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Sportowymi i Oddziałami Gimnazjum w Bielawie
drużyna w składzie: Jolanta Białek, Weronika Bobula, Oliwia Paździora.

II miejsce - Zespół Szkół w Pieszycach
drużyna w składzie: Katarzyna Dolinna, Zuzanna Łyś, Jonasz Protaziuk.

III miejsce - Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Juliana Tuwima z Oddziałami Gimnazjum w Bielawie
drużyna w składzie: Patrycja Czyżewska, Wiktoria Dolna, Krzysztof Kasztelan.

IV miejsce - Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej
drużyna w składzie: Anna Krysztofiak, Anna Letniowska, Róża Palka.

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie
drużyna w składzie: Olga Gulka, Kacper Joachimiak, Natalia Zygmunt.

II miejsce - I liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie
drużyna w składzie: Kaja Dąbrowska, Paulina Ullrich, Filip Zadrożny.

III miejsce - ZSiPKZ w Bielawie
drużyna w składzie: Dominika Buczkowska, Dominika Kubicka, Sylwester Łazuga.

IV miejsce - Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie
drużyna w składzie: Aleksandra Chmielewska, Małgorzata Siwiec, Katarzyna Żyła.

Nagrodę za największą ilość punktów uzyskaną w teście wiedzy otrzymali:

ex aequo
Jonasz Protaziuk z ZS w Pieszycach
Kacper Joachimiak z ZSO w Bielawie
Dominika Kubicka z ZSiPKZ w Bielawie

Opiekunowie otrzymali podziękowanie za przygotowanie uczestników.

alt alt
alt alt

XIII edycja konkursu "Z komputerem na TY"

alt

9 marca bieżącego roku odbył się w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Praktycznego w Bielawie XIII Powiatowy Konkurs Informatyczny „Z komputerem na ty” skierowany do uczniów gimnazjów Powiatu Dzierżoniowskiego. W konkursie wzięło udział 15 uczniów przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 10
z Oddziałami Sportowymi i Oddziałami Gimnazjum w Bielawie, Zespołu Szkół Społecznych STO w Bielawie, Szkoły Podstawowa nr 1 i Szkoły Podstawowej
nr 3 im. KEN w Dzierżoniowie oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Uczniowie zmagali się w dwóch etapach: teoretycznym, w którym musieli odpowiedzieć na 30 pytań w teście oraz praktycznym w czasie, którego należało rozwiązać cztery zadania przy wykorzystaniu komputera. W konkursie drużynowym na prezentację multimedialną „Ta co nie zgineła-100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę". zwyciężył Zespół Szkół Społecznych STO z Bielawy.

alt alt
alt alt
alt alt

Podczas przerwy młodzież zwiedzała szkołę, pracownie zawodowe oraz uczestniczyła w warsztatach pt. Kreatywne tworzenie grafiki reklamowej w praktyce, poprowadzonych przez pana Bogumiła Jędraszczyka


Wyniki konkursu indywidualnego przedstawiają się następująco:

Miejsce
Imię i nazwisko Szkoła
1 Michał Kozłowski Szkoła Podstawowa nr 1 w Dzierżoniowie
2 Jakub Denis Zespół Szkół Społecznych STO w Bielawie
3 Dorian Szlachcic Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach
4 Michał Czubaty Szkoła Podstawowa nr 10 w Bielawie
5 Konrad Potocki Szkoła Podstawowa nr 10 w Bielawie
6 Wojciech Strycharz Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzierżoniowie im. KEN
7 Rafał Marecki Szkoła Podstawowa nr 1 w Dzierżoniowie
8 Ryszard Chereźniak Szkoła Podstawowa nr 10 w Bielawie
9 Maciej Pawlica Zespół Szkół Społecznych STO w Bielawie
10 Jakub Kowalski Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łagiewnikach

Poznaj swoje prawa w pracy

alt

9 marca 2018r. odbył się regionalny etap konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Konkurs odbył się w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu. Udział w konkursie wzięli uczniowie klasy 2 technik mechanik: Grzegorz Jabłczyński i Wiktor Bakalarz. W konkursie uczestniczyło w sumie 42 uczniów z Dolnego Śląska. Młodzież otrzymała do rozwiązania test składający się z 35 pytań. Satysfakcjonujący wynik uzyskał Grzegorz Jabłczyński – 6 miejsce z 27 punktami. Dużą wiedzą wykazał się również Wiktor Bakalarz.

Gratulujemy!


Debata Zawodoznawcza

alt

We czwartek 22.02.2018 r. odbyła się III edycja Powiatowej Debaty Zawodoznawczej, której gospodarzem jest Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W tym roku debata odbyła się również pod hasłem „Trafny wybór = dobra przyszłość". W debacie uczestniczyli uczniowie gimnazjów z terenu powiatu dzierżoniowskiego wraz z nauczycielami, młodzież ZSiPKZ w Bielawie, a także zaproszeni goście: Wicestarosta Dzierżoniowski Marek Piorun, Radna Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Elwira Chamczyńska, Kierownik Filii Powiatowego Urzędu Pracy w Bielawie Małgorzata Buczyńska. Rynek pracy reprezentowali pracodawcy z różnych branż: graficznej - Tomasz Ligięza z firmy Edytor Studio , mechanicznej - Adam Cieślak z firmy Frankonia Poland Sp. z o.o. oraz Anna Augustyniak z firmy Pentair Poland Sp. z o. o., a także z branży ekologicznej i kształtowania krajobrazu, Patryk Krasowski - właściciel firmy Ogrody na 5.

alt

Podczas debaty każda z firm miała możliwość zaprezentowania profilu swojej działalności, natomiast uczniowie, którzy stoją przed decyzją o wyborze dalszego kierunku kształcenia oraz uczniowie naszej szkoły mieli okazję zadawania pytań dotyczących oczekiwań wobec pracowników.

alt

Ważnym punktem spotkania było podpisanie przez dyrektora szkoły – Ireneusza Rutowicza umowy z prezesem firmy Frankonia panem Krzysztofem Zawadzkim o objęciu patronatem kształcenia w zawodzie technik mechanik. Porozumienie to otwiera nowe perspektywy przed uczniami chcącymi zdobywać wiedzę i umiejętności mechanika, a w przyszłości pracować w międzynarodowej firmie oferującej najnowszej generacji produkty. Należy nadmienić, że Szkoła współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami, a Porozumienie o objęciu patronatem kształcenia zawodowego podpisała wcześniej z firmami Lincoln Electrik Bester Sp. z o. o., Pentair Poland Sp. z o. o., oraz firmą THOR z Niemiec.

alt

W bardzo ciekawy sposób swój autorski pomysł na rozwój i prowadzenie własnej firmy przedstawił absolwent Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie – Patryk Krasowski. Jego firma „Ogrody na 5” właśnie rozpoczyna działalność. Swoje wystąpienie młody szef firmy zakończył wręczeniem nagród uczniom Technikum, którzy opracowali najlepszy projekt firmowej wizytówki i ulotki.

Jak co roku debata ukazała zaineresowanym uczniom zmiany zachodzące na rynku pracy i przybliżyła do podjęcia decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia.


Praktyka zawodowa w Dreźnie

alt

Od 19.02.2018r ośmiu uczniów trzeciej klasy technik mechanik oraz pięciu technik pojazdów samochodowych odbywa dwutygodniową praktykę zawodową w przedsiębiorstwach ulokowanych w Dreźnie, w ramach projektu Erasmus+. Uczniowie zakwaterowani są w studenckim domu gościnnym, w jedno i dwuosobowych pokojach wyposażonych w aneks kuchenny z lodówką i wszystkimi niezbędnymi sprzętami i naczyniami, łazienkę, Internet. W ramach swojej praktyki dojeżdżają do firm ulokowanych w różnych miejscach miasta Drezno. Uczniowie otrzymali bilety-tygodniówki, więc mogą przemieszczać się wszystkimi dostępnymi środkami lokomocji także w czasie wolnym.

alt

alt alt

W ramach programu kulturowego zwiedziliśmy Twierdzę Königstein i mogliśmy podziwiać niezwykle malowniczą część Gór Połabskich, Saksońskiej Szwajcarii rozciągające się po obu stronach niemieckiej części rzeki Łaby. Drugiego dnia mieliśmy okazję poznać starszą część Drezna oraz Muzeum Transportu w Dreźnie i odbyć podróż w czasie, oglądając historyczne środki komunikacji, w najstarszym budynku wystawowym Drezna – JOHANNEUM.

alt

alt alt

Po powrocie do Bielawy uczniów czeka jeszcze dwutygodniowa praktyka zawodowa w polskich przedsiębiorstwach, więc będą mieli okazję porównać organizację pracy w polskich i niemieckich przedsiębiorstwach.

Opracował: Grzegorz Raganowicz, Janusz Maziarz


Szkolny Konkurs Ortograficzny

Tegoroczny Szkolny Konkurs Ortograficzny odbył się 21 lutego 2018r. Polska ortografia jest dziedzictwem kulturowym, a mistrzostwo w posługiwaniu się nią to nie lada osiągnięcie. Nie ma wątpliwości, że dyktando to najlepsza forma sprawdzenia znajomości języka. W tym roku reprezentanci wszystkich klas technikum zmierzyli się z pełną ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek historią Ostatniej szansy. Treść dyktanda była ciekawa i zabawna. Oczywiście były podchwytliwe słowa, które bardzo intrygowały. Trzeba było trochę pogłówkować, ale po chwili zastanowienia rozwiązanie samo przychodziło do głowy. Uczniowie musieli znać zasadę pisowni takich wyrazów jak: półżartując, co niemiara, w okamgnieniu, poniewczasie, ponadpółmetrowe, superczapka, półfantastyczny, niepohamowanym. Ostatecznie Szkolnym Mistrzem Ortografii została uczennica kl. I Ti Dominika Buczkowska. Gratulujemy!

Organizator konkursu - p. Agnieszka Nowakowska


Wycieczka zawodoznawcza do firmy THOR

alt

W dniach 16-17.02.2018 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie oraz gimnazjów Bielawy i Dzierżoniowa mieli możliwość udziału w niezwykłej wycieczce zawodoznawczej do niemieckiej firmy THOR Industriemontagen GmbH & Co. KG. Główna siedziba firmy znajduje się w Erfurcie.

Uczniowie podczas wyjazdu poznali jeden z oddziałów - firmowy ośrodek szkoleniowy znany pod nazwą Thor Akademie w miejscowości Menteroda. Po spotkaniu z prezesem i jednocześnie właścicielem firmy uczniowie mieli możliwość obejrzenia wszystkich pomieszczeń Akademii i znajdujących się w nich stanowisk edukacyjnych, które przygotowują nowo zatrudnionych pracowników do wykonywania instalacji wodnych, grzewczych i klimatyzacyjno-wentylacyjnych.

Z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników firma THORMONTAGEN jest zainteresowana otwarciem w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie klasy patronackiej. Wolę ścisłej współpracy firmy ze szkołą oraz wsparcia kształcenia zawodowego w szkole potwierdza fakt przekazania szkole wyposażenia pracowni instalacyjnej, które już teraz będzie służyć uczniom w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w realizacji zajęć praktycznych w szkolnej pracowni. Podczas uroczystej kolacji uczniowie mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z szefem firmy, który zachęcał do nauki w ZSiPKZ w Bielawie w zawodzie technik inżynierii sanitarnej, a w szczególności do nauki języków obcych, które są niezwykle ważne w poruszaniu się po europejskim rynku pracy.

Wycieczka do Thor Akademie jest jednym z wielu zaplanowanych działań dotyczących współpracy szkoły i firmy w zakresie zainteresowania młodzieży gimnazjalnej zawodem poszukiwanym, ciekawym a jednocześnie bardzo dobrze płatnym.


PRAKTYKA ZAWODOWA WE FRANKFURCIE

alt

W dniach 18.02.2018 r. - 03.03.2018 r. dziesięciu uczniów z naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik budownictwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z opiekunem uczestniczyło w dwutygodniowej praktyce zagranicznej w Niemczech. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Innowacyjna praktyka zawodowa szansą dobrego startu w przyszłość" realizowanego w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus + .

Młodzież miała zagwarantowane zajęcia językowe, kulturowe i pedagogiczne przygotowujące do wyjazdu, przejazd, noclegi, wyżywienie, program kulturowy na miejscu, ubezpieczenie, kieszonkowe. Uczniowie otrzymali również słowniki i rozmówki niemiecko-polskie. Podczas dwutygodniowego pobytu w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii w oddziale UAZ we Frankfurcie nad Odrą młodzież mała okazję nabyć umiejętności rzadziej spotykane wśród techników z zakresu budownictwa (budowa murów ozdobnych i licowych, różnych rodzajów sklepień), doskonalić umiejętności językowe oraz uczestniczyć w ciekawym programie kulturowym i nawiązać nowe znajomości.

Pobyt w Niemczech nie ograniczał się wyłącznie do pracy. Uczniowie wzięli udział w bogatym programie kulturowym obejmującym między innymi: wycieczki do Tropical Islands, Poczdamu, Berlina, dzięki którym zwiedzili ciekawe miejsca. Czas wolny spędzali również na kręglach, strzelnicy sportowej, spotkali się z Manfredem Kurzer mistrzem olimpiady w Atenach z 2004. Praktyka zakończyła się wydaniem Certyfikatów uczestnictwa ze stażu. Uczniowie otrzymają także dokumentu Europass Mobility, który potwierdza odbycie szkolenia zawodowego za granicą oraz zdobyte umiejętności zawodowe

alt alt
alt alt
alt alt

„PRAKTYKA ZAWODOWA W BRISTOL”

alt

19 listopada 2017 r. grupa 16 uczniów z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, wraz z dwoma opiekunami udała się na dwutygodniową praktykę zawodową do Bristolu w Wielkiej Brytanii. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Londynu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Pałac Buckingham oficjalną londyńską rezydencję brytyjskich monarchów, Muzeum Historii Naturalnej, czy słynnego Big Bena. Późnym wieczorem dotarliśmy do Bristolu, gdzie od poniedziałku uczniowie rozpoczęli praktyki w różnych firmach i instytucjach funkcjonujących w mieście. Podczas pobytu młodzież mogła doskonalić swoje umiejętności językowe oraz poznawać kulturę angielską. W weekend mieliśmy okazję podziwiać miasto Bristol oraz jego okolice, słynny Suspension Bridge, Uniwersytet of Bristol, czy miejscowość Bath ze słynnymi łaźniami rzymskimi. Na uniwersytecie uczniowie mieli okazję poznać campus studencki, zobaczyć akademik, halę sportową oraz olbrzymią bibliotekę gdzie pracowaliśmy wśród innych studentów rozwiązując różne zadania. Pełni wrażeń, doświadczeń, zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do kraju.

alt alt
alt alt

Opracowali: Elżbieta Michalik, Ireneusz Furtak


Projekt „Otwórzmy się na sztukę”

alt

7 grudnia grupa fototechników z klasy 3fs pod opieką szkolnego psychologa - Weroniki Karwackiej i nauczyciela - Marcina Włudarczyka udała się do Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury na podsumowanie projektu Otwórzmy się na sztukę realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dzierżoniowie.

alt

Uczennice obejrzały przedstawienie teatralne oraz wystawę fotograficzną, prace z Powertexu i gliny wykonane przez osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz młodzież z dzierżoniowskich szkół. Ponadto, wyjazd miał na celu integrację środowiskową.

alt alt

Opracowała: Weronika Karwacka


Program „Junkers szkoli”

alt

W dniach 5-8 grudnia uczniowie klasy II technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyli w konkursie w ramach Programu „Junkers szkoli”. Pytania konkursowe dotyczyły techniki kondensacyjnej.

I miejsce zdobył Filip Tęcza. Za zajęcie I miejsca Filip otrzymał nagrodę – elektronarzędzie firmy Bosh.

W najbliższym czasie odbędą się jeszcze dwa konkursy, w ramach tego Programu, w obszarach instalacji słonecznych do podgrzewania wody oraz pomp ciepła.

Przed każdym konkursem uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela, który uczestniczył w szkoleniu prowadzonym także w ramach tego programu w ośrodkach szkoleniowych firmy Junkers-Bosh.

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Monika Matusiewicz z ZSiPKZ w Bielawie
na podium w X Powiatowym Konkursie „Wielcy Nieobecni”

alt

Monika Matusiewicz uczennica ZSiPKZ w Bielawie zdobyła II miejsce w X Powiatowym Konkursie Poetycko - Muzycznym pt.: „Wielcy Nieobecni”, który odbył się końcem listopada w Dzierżoniowie. W zmaganiach recytatorskich i poezji śpiewanej wzięło udział 36 uczniów szkół powiatu dzierżoniowskiego. Uczestnicy prezentowali utwory nieżyjących poetów współczesnych. Monika recytowała utwór Zbigniewa Herberta „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”, a opiekunem merytorycznym była p. Agnieszka Nowakowska.


„NIE JESTEM INNY, NIE JESTEM GORSZY”

alt

7 grudnia uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wzięli udział w gali podsumowującej projekt „Nie jestem inny, nie jestem gorszy” organizowany przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Bielawie. Gala odbyła się ona w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki i zgromadziła wielu mieszkańców Bielawy – od uczniów szkół podstawowych po seniorów. Wydarzenie to z powodzeniem wpisało się w, podejmowany ustawicznie w ZSiPKZ w Bielawie, szereg działań promujących wiedzę oraz postawy dotyczące praw człowieka. Głównym punktem programu stała się prelekcja doświadczonego pedagoga i terapeuty, dra Tomasza Bilickiego poświęcona tolerancji wobec wszelkich przejawów inności, począwszy od problemów związanych ze zdrowiem psychicznym przez uwarunkowania rodzinne czy materialne a na wyglądzie fizycznym kończąc. Zebrani zostali uwrażliwieni pod kątem słabo dostrzeganych przez młodych ludzi przejawów agresji pasywnej. Usłyszeli ze strony prelegenta o sytuacjach z życia codziennego nacechowanych m.in. mową nienawiści, stalkingiem czy wykluczeniem, a wpisujących się w pejoratywne zjawisko narracji dyskryminacyjnej. Po spotkaniu dr Bilicki na jednym z portali społecznościowych w ramach podsumowania napisał: „Z osobami w wieku od 10 do 100 lat dyskutowaliśmy dzisiaj na temat dyskryminacji i mowy nienawiści. Dziękuję każdemu, kto na koniec spotkania podniósł rękę w odpowiedzi na pytanie, czy będzie ambasadorem szacunku”. Warto dodać, że wiele z podniesionych rąk należało właśnie do uczniów i uczennic Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie serdecznie dziękują Dyrektorowi Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie, p. Grażynie Smolińskiej, za zaproszenie i umożliwienie wzięcia udziału w tej niezwykle interesującej i potrzebnej lekcji.

Opracowała: Sylwia Sołtysik, nauczycielka historii ZSiPKZ


Roksana Łosyk z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
„Złotym Talentem”

alt

Roksana Łosyk, uczennica kl. II uf Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, otrzymała stypendium dla szczególnie uzdolnionych sportowców w ramach programu Powiatu Dzierżoniowskiego „Złoty Talent”.

Uzyskanie stypendium to nie jedyne wyróżnienie osiągnięć naszej uczennicy. W Plebiscycie Gazety Wrocławskiej na Najpopularniejszego Sportowca 2017 roku uplasowała się na drugim miejscu wśród sportowców naszego powiatu. Serdecznie gratulujemy Roksanie i życzymy dalszych sukcesów.


„POLACY W BITWIE O ANGLIĘ”, czyli realizacja
NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA w ZSiPKZ

alt

28 listopada uczniowie klasy III fs pod opieką p. Sylwii Sołtysik, nauczycielki historii, odwiedzili Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. „Polacy w Bitwie o Anglię”. Głównym celem tych zajęć było poszerzenie wiedzy na temat wkładu Polaków w zwycięstwo nad hitleryzmem podczas II wojny światowej.

alt

W trakcie spotkania zebrani mieli okazję zobaczyć kolekcję oryginalnych mundurów oraz osobistych pamiątek po polskich lotnikach RAF-u, poznać dokument fabularyzowany produkcji brytyjskiej poświęcony polskim bohaterom Bitwy o Anglię a także wysłuchać ciekawego komentarza historycznego kustosza placówki oraz wielkiego pasjonata tematu, p. Arnolda Kordasiewicza. W trakcie zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę historyczną, zostali także przygotowani do świadomego odbioru i ochrony dziedzictwa historycznego Polski oraz utrwalili w sobie szacunek do starszych pokoleń i pamięć o ich osiągnięciach dla Ojczyzny, Europy a także świata.

alt alt
alt

Wydarzenie to odbyło się w ramach realizowanego w ZSiPKZ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, projektu koordynowanego przez nauczyciela bibliotekarza, p. Annę Gros. Warto wspomnieć, że jednym z trzech priorytetów ministerialnego programu jest rozwijanie pasji czytelniczych uczniów nie tylko poprzez oferowanie im przez szkolne biblioteki nowości wydawniczych, ale także inicjowanie szeregu wydarzeń, które na tyle rozbudzą ciekawość młodych ludzi, że z chęcią sięgną oni po poszerzającą ich horyzonty intelektualne literaturę.

alt alt

Odbyta w dzierżoniowskim muzeum lekcja udowodniła, że dbając o kształtowanie świadomości patriotycznej i wskazując wzorce warte naśladowania, można jednocześnie inspirować młodzież do poznawania i pogłębiania rzeczywistości na wielorakie sposoby, w tym przede wszystkim poprzez dobrą książkę, w tym przypadku oczywiście opowiadającą o polskich bohaterach brytyjskiego nieba.

Opracowała: Sylwia Sołtysik, nauczycielka historii ZSiPKZ


„W kadrze na wesoło, czyli czy ktoś widział Królewnę Śnieżkę?”

alt

Piękna jesienna aura pozwoliła licznej grupie fototechników z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie na wzięcie udziału w bajkowej sesji fotograficznej w malowniczych sceneriach Szczawna Zdroju. Kuracjusze uzdrowiska z zaskoczeniem i przyjemnością obserwowali Elsę i Annę z „ Krainy Lodu”, Alicję z Krainy Czarów, Batmankę, Pocahontas, Myszkę Miki czy inne urocze postaci pozujące wśród drzew w starym Parku Zdrojowym czy drewnianej hali spacerowej.

alt alt

Efektem tej niezwykłej sesji jest stała ekspozycja zdjęć uczniów szkoły w stylizacjach bohaterów ulubionych bajek i baśni.

alt

Zapraszamy do podziwiania i rozpoznawania uczestników, a także do dobrej zabawy z postaciami z dzieciństwa.


Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie
z wizytą w zakładach i muzeum Skody w Czechach

alt

Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie razem z grupą czeskich uczniów z partnerskiej szkoły SPS w Hronovie wyruszyli do czeskiej miejscowości Mlada Boleslav, aby zobaczyć Mulitmedialne Muzeum Samochodowe Skody znajdujące się w odnowionych halach historycznej fabryki Skody.

alt

Podczas wycieczki mieli możliwość zobaczyć dwa działy zakładów produkcyjnych samochodów marki Skoda, dział wytwarzania części karoserii i taśmę montażową wyposażenia wewnętrznego modelu Octavia , Fabia i Rapid.

Druga część wycieczki odbyła się w muzeum historii marki Skoda, gdzie uczniowie obejrzeli rowery, motorowery, konstrukcje automobili z początku XX wieku, samochody osobowe użytkowe, wyścigowe, prototypy i modele wystawiennicze.

alt

Zbiory muzeum okazały się być przedstawione w nowatorskim stylu, prezentując fascynujące eksponaty i bogatą tradycję czeskiej marki. Obiekt ilustruje 117 lat historii producenta, udostępniając zwiedzającym 46 samochodów z różnych okresów, wiele filmów i dokumentów, a to wszystko na powierzchni 1 800 m2 zabytkowej hali produkcyjnej.

alt

Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili salon z najnowszymi modelami marki Skoda, do których mogli wsiąść i poczuć się jak prawdziwi kierowcy.


Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska

alt

Nasza uczennica, Roksana Łosyk, wysunęła się na prowadzenie w plebiscycie Gazety Wrocławskiej na najlepszego sportowca!!!

alt

Aby utrzymała swoją wspaniałą lokatę, potrzebuje kolejnych głosów, które można oddać do 1 grudnia wysyłając SMS pod nr 72355 o treści: WSR.66

Roksana trenuje zapasy, jest niezwykle utalentowanym i ambitnym sportowcem oraz bardzo sympatyczną uczennicą, na której zawsze można polegać. Na co dzień doskonali swoje umiejętności w klubie Iron Bulls Bielawa. Ma na swoim koncie wiele spektakularnych osiągnięć sportowych, m.in.:

 • II miejsce na jesiennym Pucharze Polski kadetek,
 • III miejsce na mocno obsadzonym turnieju juniorek w Rydze,
 • III miejsce w Pucharze Polski kadetek,
 • I miejsce w Pucharze Polski kadetek,
 • I miejsce w Mistrzostwach Polski LZS kadetek,
 • III miejsce w Pucharze Polski juniorek.

Roksana czynnie reprezentuje kadrę Polski kadetek. Trenuje od 7 lat, regularnie startuje w zawodach, zdobywając czołowe miejsca na matach zarówno Polski, jak i Europy.

alt

Link do strony Plebiscytu:
Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska

Gorąco zachęcamy do oddawania głosów na naszą Roksanę :) !


II Edycja Autorskiego Projektu PN. „Powiatowy
Konkurs Wiedzy z zakresu Bezpieczeństwa,
Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej"

alt


Wyróżnienie ZSiPKZ w Bielawie w rankingu IT Szkoła NASK

alt

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie został wyróżniony za udział w prestiżowym programie IT Szkoła Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa za cały rok szkolny 2016/2017. Uczniowie klas technikum w zawodzie technik informatyk pod opieką nauczyciela Aleksandra Milcina realizowali szereg kursów specjalistycznych związanych z zagadnieniami sieci komputerowych, bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz algorytmiki i programowania.

Pozyskana wiedza specjalistyczna z kursów prowadzonych przez wykładowców Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatycznej pozwoliła uczniom na przyswojenie zagadnień występujących na egzaminach zawodowych potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik informatyk oraz na rozwijanie kompetencji uczniów szkół ponadgminazjalnych w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT).

Opracował: Aleksander Milcin


„WYŚPIEWAĆ NIEPODLEGŁOŚĆ”, czyli taki jest „Żerom”!

alt

Aula Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie jeszcze nigdy nie była tak wypełniona pozytywnymi emocjami a przede wszystkim młodzieńczą radością, co podczas obchodów 99. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Miały one miejsce 10 listopada, kiedy to zgodnie z tradycją szkoły uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się, aby upamiętnić to przełomowe w polskiej historii wydarzenie. Pośród tych ostatnich znaleźli się: zastępca Burmistrza Bielawy, p. M. Greiner, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Bielawie ks. K. Pełech, delegacje 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia oraz Komendy Policji Powiatowej w Dzierżoniowie, Dyrektor Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie mjr R. Kospa a także członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie. Nie sposób także pominąć lokalnych mediów.

alt alt

Młodzież przygotowała okraszony komentarzem historycznym koncert pieśni legionowych. „Zapraszamy wszystkich tu obecnych do wspólnego śpiewania – zachęcał konferansjer. - Przeżyjmy razem radość i euforię, jaka płynie z melodii i słów opowiadających o odzyskaniu Niepodległości. Wyraźmy w ten sposób hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu sprawili, że mamy dziś wolną Polskę”. Szkolni artyści natychmiast podbili serca publiczności, która wyposażona w przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki zaczęła wtórować dziewczętom i chłopcom z klas drugich.

alt alt

Pierwszym utworem, jaki wspólnie wykonano była pieśń „Przybyli ułani pod okienko”. Wykonując go tytułowi ułani, w tej roli uczniowie realizujący rozszerzenie mundurowe o charakterze wojskowym, prowadzili flirt z uroczymi koleżankami, które zalotnie pytały „A cóż to za wojacy?”. Publiczność szybko podchwyciła radosną atmosferę i pozwoliła zaangażować się we wspólną zabawę również przy kolejnej, nasyconej romantyzmem pieśni pt. „Hej hej ułani”, gdzie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały przede wszystkim dziewczęta. We frontowy klimat natomiast wprowadziła zebranych „Kadrówka”, której słowa opowiadają o zalążku Wojska Polskiego, czyli I Kompanii Kadrowej. Artyści interpretowali jej słowa nie tylko przy pomocy profesjonalnej linii melodycznej, ale także gestem, formując żołnierskie szeregi. O ich profesjonalizmie zaświadczała również pieśń „Szara Piechota” – zwłaszcza ochoczo śpiewany przez wszystkich refren „Maszerują strzelcy, maszerują ...”.

Momentem niezwykle ważnym i w sposób szczególny łączącym wszystkich zgromadzonych stało się upamiętnienie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzez wykonanie najbardziej znanej pieśni legionowej – „My, Pierwsza Brygada”. O podniosłości chwili świdczyło to, że zaśpiewano ją na stojąco a w ostatniej części a cappella. Na sali było obecnych ok. 250 osób. Wielu dorosłym towarzyszyły łzy wzruszenia, młodzieży natomiast duma z polskiej tożsamości. Po tak wzniosłym momencie i chwili poezji niepodległościowej utwór finałowy wykonała solistka, Weronika Wolf śpiewając współczesną pieśń pt. „Niepodległość, trudne słowo”. O wysokim poziomie artystycznym widowiska a tym samym talencie młodych wykonawców zaświadczyły gromkie brawa i powtórnie wykonana na życzenie publiczności pieśń „My, Pierwsza Brygada”. Tegoroczna uroczystość okazała się wyjątkowa – artyści Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie sprawili, że środowisko szkolne oraz goście poczuli w sobie wolność, miłość i Niepodległość.

Ostatnim punktem programu stało się wręczenie przez p. Wicedyrektor Elżbietę Michalik nagrody dla ucznia Dawida Tomasa (kl. IV if) za opracowanie pod kierunkiem p. Aleksandra Milcina, nauczyciela przedmiotów informatycznych, najlepszego projektu strony internetowej Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej. Zwycięscy i opiekunowi gratulujemy sukcesu.

Wykonawcy:

 • Konferansjerzy- M. Renc (kl. I fs), P. Baka (kl. II uf)
 • Recytacja poezji – J. Ptak (kl. I fs), W. Zapała (kl. I fs)
 • Chór klas drugich - klasa II uf: D. Chmielewska, M. Karpińska, R. Łosyk, K. Macko, M. Matan, P. Sienkiewicz, M. Staszczyk, W. Wolf, W. Zimińska i K. Jabłoński
 • Klasa II tm i II ts: W. Bakalarz, A. Drozdek, M. Krzesiński, D. Pietryka, B. Słociński, M. Zbierański

Opracowała: Sylwia Sołtysik, nauczycielka historii ZSiPKZ


„Klementyna”

alt

27 października, już po raz drugi, gościliśmy samochód prezentacyjny firmy WAGO ELWAG sp. z o.o. o tajemniczej i wdzięcznej nazwie „Klementyna” – profesjonalne laboratorium szkoleniowe na kółkach. Samochód prezentacyjny to nie tylko wystawa wyrobów firmy WAGO ELWAG, ale przede wszystkim sala szkoleniowa dla kilkunastu osób oraz laboratorium umożliwiające dokonywanie prób i pomiarów elektrycznych. Na ścianach samochodu, w przeszklonej podłodze jak i w zabudowie całego pojazdu wyeksponowano wszystkie grupy asortymentowe, od złączek listwowych po komponenty automatyki.

alt

W szkoleniu brali udział nie tylko uczniowie ale także pracownicy i nauczyciele. W ramach 40 minutowych pokazów, przeprowadzonych przez przedstawiciela firmy WAGO - pana Łukasza Gregorczyka, każda kilkuosobowa grupa uczestniczyła w prezentacji multimedialnej, podczas której uczniom dostarczane były informacje związane z budową i właściwościami szybkozłączek, złączek listwowych, modułów interfejsowych. Uczniowie mieli także możliwość samodzielnych ćwiczeń, a na koniec każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Uatrakcyjnieniem pokazu była próba zwarciowa przeprowadzona na złączkach oraz obserwacja skutków długotrwałego przepływu prądu zwarcia.

alt

Firma WAGO ELWAG sp. z o.o., z którą Szkoła współpracuje od 2012 roku, jest wiodącym producentem systemów połączeń elektrycznych oraz pionierem technologii połączeń sprężynowych w elektrotechnice. Należy zaznaczyć, że wyroby firmy WAGO znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Obecne są w przemyśle samochodowym i maszynowym, technice procesowej, budynkowej oraz wielu innych branżach – i to na całym świecie!

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Kampania #KOMÓRKOMANIA fundacji DKMS

alt

23 października w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się rejestracja dawców szpiku w ramach kampanii #KOMÓRKOMANIA fundacji DKMS. Na akcję odpowiedziała w sposób odpowiedzialny i przemyślany nasza szkolna młodzież, nauczyciele i osoby z zewnątrz w sumie zarejestrowało się 17 osób, którym dziękujemy.

alt alt

Koordynator akcji Roman Bukowski i Joanna Ratuszniak


II Raj Turystyczny Szlakiem Papieskim

alt

W dniach od 19 do 20 października 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie wraz z opiekunami Aleksandrem Milcinem i Romanem Bukowskim uczestniczyli w kolejnej edycji Rajdu Turystycznego szlakiem papieża św. Jana Pawła II.

alt

Trasa rajdu przebiegała szlakiem z Międzylesia – Gniewoszów - Spalona do Bystrzycy Kłodzkiej.

alt alt

Uczniowie po wyczerpującej 35 km trasie odkryli ślady obecności ks. Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej oraz poznali walory krajoznawczo – turystyczne, przyrodnicze Ziemi Kłodzkiej oraz jej kulturowy i historyczny dorobek.

Opracował: Aleksander Milcin i Roman Bukowski


„Idźmy naprzód z nadzieją”
Dzień Papieski w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

alt

Cykliczne obchody Dnia Papieskiego w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w tym roku przypadły na 17 października. Wybór Jana Pawła II na głowę Stolicy Piotrowej to szczególne wydarzenie dla wielu Polaków. Na pamiątkę tego wydarzenia w ZSiPKZ w Bielawie odbyły się uroczystości upamiętniającej rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wraz z dźwiękiem dzwonka zapowiadającego drugą godzinę lekcyjną, szkolna aula została wypełniona po brzegi…

alt

Uroczystość została przygotowana przez uczniów z klasy III ti, I ti, I fs oraz II ti pod opieką nauczyciela religii pana Bogumiła Jendraszczyka. Uroczystość rozpoczęła się od nietypowego wydania wiadomości: „Magazynu Katolickiego”, którego prezenterzy wprowadzili w klimat Dnia Papieskiego. „Szkolni reporterzy” przeprowadzili natomiast wywiady z „naocznymi świadkami” pontyfikatu Jana Pawła II, w których to wcielili się uczniowie szkoły. Punktem kulminacyjnym była pantomima pt.: „Zło Dobrem Zwyciężaj” w wykonaniu młodzieży.

alt alt

Jan Paweł II, orędownik miłości i pokoju całym życiem wskazywał na Chrystusa, który daje nowe życie. Dlatego też wymownym znakiem podczas inscenizacji było symboliczne uzdrowienie uciemiężonego jarzmem egoizmu i grzechu człowieka oraz przemienienie go w „Nowego Człowieka” pełnego nadziei i miłości.

alt alt

Podczas całego przedstawienia radość i uśmiech widniała na twarzach wszystkich zebranych.


Dzień Edukacji Narodowej

alt

13 października, w auli szkolnej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, nauczyciele emerytowani, uczniowie oraz pracownicy naszej Szkoły. Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście wicestarosta Marek Piorun, przedstawiciele firmy Pentair Poland Sp. z o.o którą reprezentowali pan Adrian Walczewski – Dyrektor zakładu, pani Anna Augustyniak i Aleksandra Stolarczyk oraz przedstawiciele firmy Thor Industriemontagen GmbH z Niemiec którą reprezentowali Prezes pan Kersten Thor oraz pan Michał Kwietniewski. Uroczystość rozpoczęła się od defiladowego wejścia uczniów klasy mundurowej ze sztandarem Szkoły a następnie odśpiewaniem hymnu. Na początku uroczystości dyrektor Ireneusz Rutowicz podziękował kadrze pedagogicznej oraz pracownikom Szkoły za włożony wysiłek w kształcenie i wychowanie młodzieży. Wyróżnionym nauczycielom i pracownikom Szkoły wręczył podziękowania.

Bardzo ważnym, dla Szkoły, punktem uroczystości było podpisanie w obecności wszystkich uczestników uroczystości umów partnerskich:

 1. Umowy pomiędzy Szkołą a firmą Pentair Poland Sp. z o.o , w sprawie objęcia patronatem klasy technik mechanik;
 2. Umowy pomiędzy Szkołą a firmy Thor Industriemontagen GmbH, w sprawie objęcia patronatem klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

alt

Dokumenty te regulują formy współpracy Szkoły i ww Przedsiębiorstw w zakresie lepszego, oczekiwanego przez europejski rynek pracy, przygotowania młodzieży do egzaminu zawodowego i wreszcie podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie.

alt

Podpisane umowy świadczą jak oczekiwanym jest dobrze przygotowany absolwent Szkoły zawodowej, który wyposażony w umiejętności zawodowe zdobyte w szkolnych pracowniach warsztatowych, podczas zajęć i praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach i wreszcie podczas zagranicznych praktyk zawodowych może być pewny pozyskania wymarzonej pracy w wyuczonym zawodzie.

alt alt

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny, który przygotowała klasa IIuf pod opieką pani Agnieszki Nowakowskiej i pana Grzegorza Błachuta.

Poniżej link do krótkiego filmu:
TV Sudecka - Dzień Edukacji Narodowej w ZSiPKZ w Bielawie

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

alt

Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić.

Wszystkim pracownikom szkoły z okazji Święta Edukacji dziękujemy za trudną pracę i wskazanie właściwej drogi, życzymy dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych jak również uśmiechu każdego dnia.

Samorząd Uczniowski


Klasy mundurowe ZSiPKZ w Bielawie
na obozie szkoleniowym z komandosami

alt

W dniach 2 – 6 października 2017 r w Kuźnicy woj. śląskie na terenie Ośrodka Obozowo -Biwakowego Komendy Chorągwi ZHP Ruda Śląska został przeprowadzony obóz edukacyjno-szkoleniowy dla klas mundurowych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie i organizacji proobronnych. W obozie wzięło udział łącznie 9 uczniów szkoły z klas wojskowych. Kadrę obozu stanowili żołnierze i funkcjonariusze służby czynnej i będący w stanie spoczynku, wchodzący w skład Stowarzyszenia Patriotyczno-Militarnego „DWS” (Dowództwa Wojsk Specjalnych), do którego należy również nasz nauczyciel ZSiPKZ w Bielawie, a zarazem opiekun uczniów Mariusz Moszyński.

alt

Podczas obozu młodzież brała udział w szkoleniach z zakresu: musztry, topografii i meteorologii, planowania strategicznego, działań strategiczno-dywersyjnych, nauki pierwszej pomocy, działań obrony w sytuacji ataku terrorystycznego.

alt alt

Szkolenie było bardzo owocne. Instruktorzy prowadzący poszczególne bloki tematyczne, przekazywali wiedzę i umiejętności zdobyte podczas ciężkiej służby w swoich formacjach mundurowych.

alt

Ponadto uczestnicy obozu pełnili służby porządkowe i wartownicze zgodnie z obowiązującym regulaminem służb i wart. Podczas obozu zostały przeprowadzone alarmy nocne podczas, których młodzież mogła doświadczyć w jaki sposób przeprowadza się rozliczenie bojowe jednostki podczas ataku na bazę, jak zachować się i co robić w przypadku pożaru koszar, czy napaści na jednostkę.

alt alt

Komendant obozu – por. Mariusz Moszyński ocenił obóz jako udany, a postawione zadania zostały wykonane w 101%.

Opracował: Por. Mariusz Moszyński


Spotkanie projektowe nauczycieli i uczniów ZSiPKZ w Bielawie
w szkole partnerskiej w Taborze w Czechach

alt

W dniach od 15.09.2017 r. do 21.09.2017 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Adam Borczyk, Justyna Cykowska, Wiktoria Hałaczkiewicz oraz Dominik Smęt wraz z opiekunami Barbarą Kiesewetter i Anną Miśkiewicz uczestniczyli w spotkaniu projektowym w szkole partnerskiej w Taborze w Czechach. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus+ KA2 strategic partnership finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W projekcie oprócz Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie uczestniczą szkoły partnerskie z Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii i Chorwacji.

alt alt

Podczas tygodniowego pobytu w Středníej průmyslovej škole strojní a stavební w Táborze uczniowie pracowali w zespołach międzynarodowych rozwiązując zadania problemowe z zakresu metod druku 3D oraz programowania w Inventorze. Realizowane były również zajęcia praktyczne, na których uczniowie mogli poznać metodę szybkiego prototypowania, czyli tworzenia modelu poprzez nakładanie warstw materiału. Podsumowaniem spotkania projektowego była wspólna konferencja, na której poszczególne zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy w postaci urządzenia turbinowego.

alt

Uzupełnieniem prac projektowych był udział uczniów w programie kulturowym, w ramach którego uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach historyczno-kulturalnych związanych z festiwalem „Tabor meetings”. Ponadto uczestnicy spotkania zwiedzili Český Krumlov, Holašovice, Temelín. Mieli także okazję przyjrzeć się pracy w Kovosvit company w Sezimovo Ústí.

alt

Uczniowie wrócili ze spotkania projektowego w Taborze w Czechach zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia praktyczne, teoretyczne, językowe i kulturowe.


Wizyta przedstawiciela firmy THOR Industriemontagen GmbH & Co. KG

alt

28 września br. dyrekcja ZSiPKZ w Bielawie spotkała się z przedstawicielem firmy THOR, Panem Michałem Kwietniewskim. Spotkanie poprzedzone wcześniejszą korespondencją i ustaleniami miało na celu omówienie szczegółów współpracy w zakresie kształcenia specjalistów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Odbyło się także krótkie spotkanie z uczniami obecnej II klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej podczas której Pan Kwietniewski przedstawił uczniom warunki pracy jak również już od zaraz bezpłatne dodatkowe lekcje z języka niemieckiego, zajęcia warsztatowe, możliwość wyjazdu do Niemiec w ramach praktyki zawodowej w III klasie i wiele innych ciekawych propozycji.

Zasadniczym celem wspólnych działań jest promocja kierunku kształcenia oraz objęcie patronatem przez firmę THOR uczniów, którzy rozpoczną kształcenie w przyszłym roku szkolnym w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Należy nadmienić, że Szkoła ma dobre doświadczenia w zakresie współpracy z firmą THOR. Nasi uczniowie mieli okazję odbywać zajęcia, w ramach praktyki zawodowej, w firmie THOR w Niemczech, a w trakcie pobytu czekało na nich wiele atrakcji (https://www.youtube.com/watch?v=-BqQitXZr1A).

Uczniowie po zakończeniu nauki otrzymali propozycję pracy na bardzo korzystnych warunkach.

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Europejski Dzień Języków

alt

26 września, jak co roku, obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Języków. Jest to święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy przypominające nam o różnorodności językowej na świecie i zachęcające do nauki języków obcych, a także do refleksji nad tym, czy i na ile znamy swój własny język.

alt alt

W ramach obchodów uczniowie zmagali się z różnymi konkurencjami. Mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę geograficzną układając mapę Europy czy rozpoznając flagi krajów europejskich. Mogli popisać się znajomością prostych wyrażeń (m.in. dzień dobry, cześć, dziękuję) w kilkunastu językach europejskich. Okazało się, ze zapisanie swojego imienia i nazwiska cyrylicą wcale nie jest taką łatwą sztuką, choć rodzice wykonaliby to zadanie bez trudu.

alt

Rozwiązywanie zadań okazało się być nie tylko wyzwaniem, ale także czasem dobrej zabawy. Mam nadzieję, że te obchody stały się także bodźcem do dalszej wytężonej nauki języków.

Opracowała: Anna Miśkiewicz


Ślubowanie klas pierwszych

26.09.2017 r. uczniowie klas pierwszych podczas ślubowania zostali uroczyście włączeni do grona społeczności ZSiPKZ w Bielawie. Młodzież ślubowała wypełniać misję szkoły i pamiętać o wszystkich przypisanych jej obowiązkach. Uroczystość ślubowania zakończył przemówieniem dyrektor Ireneusz Rutowicz, który podkreślił wagę tego wydarzenia w życiu każdego pierwszoklasisty oraz życzył im samych sukcesów w trakcie nauki w naszej szkole.

Opracował: Andrzej Stasiak


Akcja ekologiczna „Sprzątanie Świata"

alt

15 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wychowania fizycznego, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "Nie ma śmieci są surowce”.

Młodzież sprzątała teren szkoły oraz teren przyległy do torów kolejowych w kierunku Dzierżoniowa - na odcinku od ul. Boh. Getta do ul. Ceglanej.

Głównym celem akcji było podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej i zaangażowanie w sprawy ochrony naturalnego środowiska. Udział uczniów naszej szkoły w akcji Sprzątanie Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.

Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

Opracował: Grzegorz Błachut


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W ZSiPKZ

alt

4 września o godz. 9.00 społeczność Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po raz pierwszy brało w niej udział 74 uczniów trzech klas pierwszych technikum w zawodach: technik informatych, fototechnik, technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych.

alt

W trakcie wydarzenia Dyrektor ZSiPKZ mgr Ireneusz Rutowicz złożył życzenia owocnej pracy w zdobywaniu oraz przekazywaniu wiedzy adresowane do uczniów i nauczycieli. Wszyscy zebrani uczcili chwilą ciszy pamięć ucznia klasy IV ms, Konrada Zuba, który zginął tragicznie w trakcie wakacji.

alt

Osobnym punktem programu stało się przypomnienie społeczności szkolnej o 78 – ej rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Był taki wrzesień – recytowała Klaudia Lenarczyk z klasy II ti - kiedy zamiast szkolnego dzwonka tysiące młodych ludzi, nauczycieli usłyszało odgłosy bombardowań, huk dział… do obrony Ojczyzny stanęli wszyscy: żołnierze, harcerze i ludność cywilna…”. Wtórowały jej koleżanki Wiktoria Halaczkiewicz, Weronika Zając i Maja Jasionowska prezentujące zebranym poezję czasu wojny i okupacji. Klimatu zadumy i wzruszenia dopełniła podczas apelu muzyka Andrzeja Kurylewicza z serialu „Polskie drogi”.

alt

alt

alt

Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycielki historii, Sylwii Sołtysik.


Poprawiony ( Niedziela, 23 Wrzesień 2018 20:16 )