Projekt Zawodowy DOLNY ŚLĄSKPierwsze spotkanie koła naukowego mechaników na Politechnice Wrocławskiej

alt

W dniu 27.04.2017r. Odbyło się pierwsze spotkanie koła naukowego mechaników na Politechnice Wrocławskiej. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00, w pierwszej kolejności przedstawiliśmy się studentom, którzy opracowali bolid F1 oraz motocykl napędzany energią elektryczną. Następnie zapoznaliśmy się z pracami i działaniem wydziału mechanicznego Politechniki Wrocławskiej dzięki prezentacji wykonanej przez trzech studentów wydziału mechanicznego. Z naszej strony również została wykonana prezentacja przedstawiająca naszą placówkę i omówiona przez uczniów naszej szkoły. Następnym punktem spotkania było zapoznanie się z przepisami BHP obowiązującymi podczas pracy przy obrabiarkach CNC.

alt

Po pewnym czasie udaliśmy się halę gdzie zaprezentowano nam takie stanowiska jak: napawanie laserowe, drukowanie 3d wiązką elektronów, wycinanie za pomocą lasera oraz toczenie w pięciu osiach obrotu. Za sprawą dużego zainteresowania mojej grupy drukarką 3d przeszliśmy na to właśnie stanowisko gdzie studenci pozwolili nam wydrukować sześcian składający się z trzech części. Drukowanie zajęło prawie godzinę lecz nie tracąc czasu przeszliśmy do pracowni, w której studenci dokonują pomiarów dzięki zastosowaniu sondy pomiarowej z końcówką rubinową. Została tam omówiona cała metodologia pomiarów. Oprócz tego planowaliśmy powierzchnie i frezowaliśmy różne kształty w aluminium. Po przerwie ponownie zebraliśmy się przy prezentacji, w której opracowane były niezbędne cele, założenia do wykonania noża o regulowanej średnicy „Fly-Cut”.

Głównymi zadaniami było między innymi:

  • stworzenie dokumentacji potrzebnej do wykonania projektu,
  • zamodelowanie oprawki z nożem w programie Inwentor 2017,
  • napisanie programów NC oraz dobór parametrów technologicznych,>/li>
  • wykonanie zaplanowanej obróbki
  • testy noża,
  • badanie chropowatości powierzchni po frezowaniu.

Po omówieniu zadań udaliśmy się do pracowni komputerowej gdzie podjęliśmy próbę modelowania jednej z części do ww. noża w nowym dotąd dla nas programie, lecz bardzo dobrze nam to wychodziło . Niestety musieliśmy przerwać pracę ponieważ dochodziła już godzina 15:00 i musieliśmy wracać do domu. Na samym końcu zaszliśmy jeszcze sprawdzić efekt końcowy godzinnego drukowania. Detal wyszedł zaskakująco dokładny i po złożeniu trzech elementów powstała kostka, którą dostaliśmy na pamiątkę. Podekscytowani i rządni wiedzy opuściliśmy budynek politechniki wrocławskiej po czym udaliśmy się do autokaru. Ja jak i wszyscy koledzy z mojej grupy, uczestnicy koła naukowego na wydziale mechanicznym nie możemy doczekać się następnego wyjazdu na politechnikę i spędzenia kilku godzin w gronie miłych, pełnych wiedzy i poczucia humoru studentów.

alt


Poprawiony ( Poniedziałek, 26 Czerwiec 2017 09:34 )