Rok szkolny 2015 - 2016


„Żerom dzieciom II”

alt

W dniach 20 i 21 czerwca 2016r. uczniowie naszej szkoły wystawiali spektakl teatralny „Kopciuszek - Cinderella”, najbardziej chyba klasyczną z klasycznych bajkę. Przedstawienie było realizowane w ramach kolejnej edycji powiatowego grantu oświatowego „ Żerom dzieciom II”. Do szkoły przybyli zaproszeni uczniowie klas V i VI Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie.

Reżyserem przedstawienia była p. Anna Miśkiewicz. Uczniowie występujący w sztuce to: Adrianna Kędziak, Mateusz Cykowski, Anna Radziejewska , Ala Stępień, Radosław Rycąbel, Damian Sojka oraz debiutanci z klasy I: Małgosia Ignaszak, Basia Puczek i Karol Krajewski.

Praca nad tekstem nie była łatwa, a od aktorów dodatkowo wymagała wielkiego zaangażowania i wysiłku, ponieważ cała bajka była prezentowana w j. angielskim (dostosowanym do możliwości percepcyjnych małej widowni).

Sztukę uczniowie oglądali z wielkim zainteresowaniem i szczególnie entuzjastycznie podchodzili do ról złych sióstr , granych przez Mateusza i Radka. Dzięki wspaniałej grze aktorów, bajka przeniosła dzieci choć na chwilę w świat iluzji i czarów, gdzie wszystko jest możliwe, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Widownia doceniła wysiłek naszych uczniów i otrzymali oni ogromne brawa na zakończenie spektaklu. Duże wrażenie zrobiły na widowni kostiumy. Po zakończonym przedstawieniu wszyscy zaproszeni uczniowie otrzymali prezent- niespodziankę, zakładkę do książki z wizerunkami bohaterów bajki, wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Dziękuję za zaangażowanie obsłudze technicznej przedstawienia w postaci Nikoli Zuber, Magdy Kasprzyk, Kacpra Nowika i Dawida Tomasa. Serdeczne podziękowania składam także p. Magdalenie Stasiak i Agnieszce Nowakowskiej, które pomagały w realizacji grantu.

alt

alt


Mała Olimpiada Chemiczna

alt

W dniu 15.06.2016 r. uczniowie klas pierwszych (przedstawiciele) zmierzyli się w Małej Olimpiadzie Chemicznej. Zwycięzcami walki z MOC-ą zostali: Justyna Cykowska (I ti T), Karol Krajewski (I Ti T) oraz Kacper Janicki (I fsT). Uczniowie Ci zdobyli jednakową liczbę punktów. Na pochwałę zasługuje również Laura Huńka (I fsT) i Agnieszka Poleszuk (I fsT).

Wszystkim uczestnikom gratuluję i niech MOC będzie z Wami.

alt alt

Starzy nie czytają? W młodych nadzieja

alt

10 czerwca nasi uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji ustanawiania rekordu masowego czytania w jednym momencie. Całe przedsięwzięcie zorganizowała Biblioteka w szkole pod hasłem "Starzy nie czytają? W młodych nadzieja".

alt

alt


ZNANE I NIEZNANE MIEJSCA POWIATU DZIERŻONIOWSKIEGO W OBIEKTYWIE - NIEMCZA

alt

6 czerwca br. odbyła się w Zespole Szkół w Niemczy gala z okazji zakończenia konkursu ZNANE I NIEZNANE MIEJSCA POWIATU DZIERŻONIOWSKIEGO W OBIEKTYWIE - NIEMCZA. Nasza uczennica Paulina Srogosz z klasy drugiej zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Gratulujemy!

alt


Ahoj = Cześć

alt

2 czerwca 2016, czwartek:
9.30 - Witamy gości ze szkoły partnerskiej Středni Průmyslová Škola z czeskiego miasta Hronov.
10.00 - Jak złożyć latarkę, helikopter na baterie słoneczną i wiatraczek do chłodzenia się w upał? Takie zadanie dostali uczniowie i nauczyciele i...dali radę.
11.15 - Spacerkiem po naszym pięknym mieście. Sowa musi być na zdjęciu.
12.30 - W Czechach jedlibyśmy knedliki, a w Polsce serwujemy pierogi z jahodami tzn. z truskawkami
13.00 - Chwalimy się naszą bazą edukacyjną, a jest się czym pochwalić.
13.45 - Czeski i polski są przecież podobne i każdy to wie. maj = kveten, grudzień = prosinec, sklep = obchod, ziemniak = brambor,
W potyczkach językowych Czechy - Polska: 15 – 12
14.00 - W siatkówce już nie ma niedomówień, piłka to piłka, aut to aut, siatka to siatka, punkt to punkt Czechy – Polska 1 - 2; 29:27, 19:25, 1:15
15.00 - Żegnamy gości i umawiamy się na rewanż.

alt

alt

 


Wycieczka zawodoznawcza – zwiedzanie głównej siedziby Google w Warszawie

alt

W dniach od 19.05.2016 r. do 21.05.2016 r. pod opieką nauczycieli Aleksandra Milcina i Romana Bukowskiego odbyła się wycieczka zawodoznawcza do centrum badawczo-rozwojowego firmy Google. Uczniowie podczas wycieczki zwiedzili główną siedzibę firmy Google w Warszawie, zapoznali się z historią rozwoju firmy w Polsce oraz projektami i narzędziami informatycznymi stosowanymi w centrum badawczo-rozwojowym.

alt alt

Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie:

 • Pałacu Kultury i Nauki,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Przedmieścia Krakowskiego, Rynku Starego Miasta i Barbakanu,
 • Stadionu Narodowego PGE.
alt alt

Konkurs na najlepszego mechanika

alt

Od 28 maja zaczęły się zmagania uczniów klasy patronackiej przedsiębiorstwa Lincoln Electric Bester Sp. z o.o. I technik mechanik w konkursie na najlepszego mechanika. Konkurs przewiduje wiele dyscyplin, w tym:

 • część praktyczna polegająca na wykonaniu detalu na tokarce oraz obróbce ręcznej,
 • zadnie praktyczne polegające na wykonaniu dokumentacji rysunkowej w programie AutoCad wybranego detalu,
 • część teoretyczna polegająca na rozwiązaniu testu składającego się z zadań zawodowych oraz testu z języka angielskiego.

Wyłonienie najlepszych uczniów nastąpi do 17 czerwca, a uroczyste wręczenie dyplomów (podczas apelu) 24 czerwca.

Jest o co powalczyć. Zajęcie pierwszego miejsca jest równoznaczne z otrzymaniem nagrody 1600zł. Nagradzanych jest 6 miejsc. Przedsiębiorstwo Lincoln Electric Bester Sp na nagrody dla najlepszych mechaników przeznaczyło 5000 zł.

Należą się podziękowania nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie zadań oraz organizację i przeprowadzenie konkursu. Są to: Anna Miśkiewicz, Jacek Torbus, Andrzej Stasiak, Jerzy Barski oraz Grzegorz Raganowicz. Podziękowania należą się także sponsorowi. Nagrody na pewno zdopingują uczniów do uzyskania jak najlepszych rezultatów.

alt alt

Trzymamy kciuki za najlepszych.


Wymiana międzynarodowa z Lingen:„Otwarta szkoła"

alt

alt

Takie motto było myślą przewodnią tegorocznych spotkań uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie i Zespołów Szkół Zawodowych w Lingen/Niemcy, które odbyły się w maju 2016 roku. Spotkania te były kontynuacją wieloletniej współpracy naszej szkoły z dwiema partnerskimi szkołami z Lingen i fundacją Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Uczestnicy projektu wyruszyli do Lingen i wraz z opiekunami uczestniczyli w atrakcyjnym programie, przygotowanym przez nauczycieli i młodzież z zaprzyjaźnionych w Niemczech szkół w dniach od 23.04. do 01.05 2016 roku. W tym roku głównym punktem było zwiedzanie stoczni Mayera w Papenburgu. Mimo wielu obaw, wątpliwości i niepewności, które towarzyszyły uczestnikom wyjazdu przed wyruszeniem na tygodniową wyprawę, po powrocie wszyscy zadowoleni stwierdzili, że nie był to czas stracony. Uczniowie cały czas zmagali się z głównym tematem wymiany – projektami realizowanymi przez szkoły. Mieli możliwość skorzystania z aktywnego wypoczynku podczas strzelania z łuku, gry w kręgle, czy propozycji parku rozrywki w Dankern. Bielawa przywitała nas cudowną pogodą, dzięki czemu mogliśmy podziwiać zakątki Dolnego Śląska. Grupa była we Wrocławiu, w Nowej Rudzie i Karpaczu. Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z porozumiewaniem się z niemieckimi kolegami. Wykorzystywali umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Podsumowanie projektu - prezentacji dotyczących oferty edukacyjnej szkół w Lingen i w Bielawie - i wręczenie symbolicznych certyfikatów i upominków miało miejsce w Centrum Poszanowanie Energii w Bielawie. Zaplanowano już kolejne wizyty w 2017 roku.

alt

alt

alt


"Podaruj życie - masz to we krwi"

alt

III miejsce naszych uczennic w konkursie pod hasłem "Podaruj życie - masz to we krwi", organizowanego w ramach VI Powiatowego Dnia Dawcy. Film zrealizowany przez uczniów ZSiPKZ. Zapraszamy do oglądania: https://youtu.be/t5T78W4tTl4.


VI Powiatowy Dzień Dawcy

alt

1 CZERWCA - VI Powiatowy Dzień Dawcy - zapraszamy wszystkich, którzy chcą walczyć przeciw białaczce do punktu rejestracji w bazie dawców szpiku - ul. Żeromskiego 41. Startujemy o 10.00.


PARADA SCHUMANA

alt

5 maja 2016 czwartek, godz. 23.30

Ruszamy do Warszawy! Karol Postrożny, Bartek Węgrzyniak, Kuba Janeczek, Paweł Parkitny, Viola Dudek, Kasia Cis, Sandra Usik, Patrycja Kręt, Piotrek Malinowski, Adrian Król, Ada Kędziak Martyna Trychan oraz nauczycielki Marta Skowrońska – Najdek i Katarzyna Bujnowska.

6 maja 2016, piątek

Witamy w stolicy! Bilety, metro, przesiadka (stacja Świętokrzyska), i Nowym Światem do hostelu. Zrzucamy bagaże i do metra kierunek Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie spacerkiem do Pałacu Kultury i Nauki i Złotych Tarasów. Metro i hostel (krótki odpoczynek ). Linia 180 i jesteśmy w Łazienkach Królewskich, spacerkiem przez Park Agrykola. Czas na oddech i ruszamy na Stare Miasto oczywiście na piechotę. Nowy Świat Krakowskie Przedmieście, Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Zamkowy z widokiem na Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Stadion Narodowy, Rynek Starego Miasta........ i spacerek do hostelu (całe 10 minut na nogach).

7 maja 2016, sobota

Śniadanie prawie do łóżka............... i na PARADĘ SCHUMANA. Przeszliśmy wraz z uczestnikami z całej Polski i wielu krajów europejskich w marszu ulicami Warszawy, a następnie w Miasteczku Schumana mogliśmy uzyskać informacje na temat działań europejskich np. Co to jest Fundacja. Rozwoju Systemu Edukacji i Schuman Volunteers? Dlaczego warto podjąć takie wyzwanie zostania wolontariuszem europejskim? Co trzeba zrobić, by zostać wolontariuszem, wyjechać na projekt i pomagać innym? Czym zajmują się wolontariusze z różnych europejskich państw? Jak założyć własny start up? Skąd pozyskać środki na realizację pomysłu? Na zakończenie odwiedzin w stolicy jeszcze raz Stare Miasto i spacerek po bagaże, potem Nowy Świat, metro, przesiadka (stacja Świętokrzyska), kierunek Młociny. I do domu........

alt

alt


TYLKO SŁABI GRACZE BIORĄ DOPALACZE!

alt

W czwartek 19 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Uzależnieniach i Dopalaczach dla szkół ponadgimnazjalnych pt.: „Tylko słabi gracze biorą dopalacze!”. W VII edycji imprezy wzięły udział niemal wszystkie szkoły powiatu dzierżoniowskiego. Podczas udzielania odpowiedzi na pytania konkursowe młodzież wykazała się ogromną wiedzą, natomiast w trakcie prezentowania scenek – wspaniałą kreatywnością. Impreza była też okazją do uhonorowania laureatów konkursu plastycznego zorganizowanego dla szkół gimnazjalnych o tematyce uzależnień i dopalaczy.
Konkurs wiedzy:
I miejsce: Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
II miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie
III miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie
Konkurs plastyczny:
I miejsce – Sandra Szwagrzyk, uczennica kl. II 1-33 OHP w Bielawie,
II miejsce – Julia Droś, uczennica kl. I Gimnazjum Nr 2 w Bielawie
III miejsce – Klaudia Wszół, uczennica kl. II 1-33 OHP w Bielawie.

alt

alt


Uczniowie naszej szkoły na najwyższym stopniu podium!

alt

Podczas VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Uzależnieniach i Dopalaczach organizowanego pod hasłem „Tylko słabi gracze biorą dopalacze!” reprezentacja naszej szkoły w składzie: Katarzyna Cis, Kamila Czerwińska i Karol Krajewski zdobyła I miejsce. Gratulujemy serdecznie uczniom oraz opiekunowi drużyny, pani Joannie Ratuszniak.


Warsztaty pt. Odnawialne źródła energii

alt

W dniu 4 i 11 maja 2016 roku 60 gimnazjalistów z Legnicy i Wrocławia wzięło udział w warsztatach, których tematyką były odnawialne źródła energii. Wstępnie na podstawie referatu „ Budownictwo pasywne i niskoenergetyczne oraz techniczne możliwości pozyskiwania energii odnawialnej” uczniowie zapoznali się z urządzeniami i systemami energetyki odnawialnej oraz podstawami budownictwa niskoenergetycznego, a następnie, podzieleni na trzy grupy, uczestniczyli w warsztatach, w zakresie:

 • pozyskiwania energii odnawialnej przy użyciu pomp ciepła oraz kotłów spalających biomasę,
 • pozyskiwania energii odnawialnej przy użyciu generatora wiatrowego oraz modułów fotowoltaicznych,
 • budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego- pozyskiwanie energii odnawialnej przy użyciu kolektorów słonecznych i pomp ciepła.

W trakcie warsztatów uczniowie wykazali się duża ciekawością, w czasie dyskusji, wielu uczniów wykazało się także dużym zasobem wiedzy na temat energii odnawialnej.


VII POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI „POWSTANIA NARODOWE W LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII – XIX wieku”

alt

W dniu 27.04.2016 r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbył się VII POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI „POWSTANIA NARODOWE W LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII – XIX wieku”, realizowany w ramach grantu oświatowego. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dzierżoniowskiego. W konkursie wzięło udział 29 uczniów przedstawicieli Gimnazjum nr 1, 3, 5 z Bielawy, Niepublicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek, II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.
Uczniowie zmagali się w dwóch etapach konkursu:

 • indywidualnym - teoretycznym, w którym musieli odpowiedzieć na 40 pytań z zakresu historii i literatury XVIII –XIX wieku
 • drużynowym - praktycznym – romantyczne potyczki, które obejmowały różne zadania np. kalambury, puzzle, rozpoznawanie cytatów i postaci literackich i historycznych, układanie słów piosenki do zaprezentowanej linii melodycznej
 • nagrody zakupiono ze środków pozyskanych z Grantu Oświatowego.

Wyniki konkursu:
Test wiedzy

 • KATEGORIA – SZKOŁY GIMNAZJALNE:
  I miejsce - Jakub Jędrzejak Gimnazjum nr 3 Bielawa
  II miejsce - Maciej Jędrzejak Gimnazjum nr 3 Bielawa
  III miejsce – Michelle Łuczak Gimnazjum nr 1 Bielawa
 • KATEGORIA – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
  I miejsce - Anita Satory ZSO Bielawa
  II miejsce – Alicja Froń ZSO Bielawa
  III miejsce - Katarzyna Cis ZSiPKZ w Bielawie

Plakat
I miejsce - Natalia Kramarz Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów
I miejsce – Dorota Januszkiewicz II LO Dzierżoniów

Romantyczne potyczki – kategoria drużynowa

 • KATEGORIA – SZKOŁY GIMNAZJALNE:
  I miejsce - Gimnazjum nr 1 Bielawa
  II miejsce - Gimnazjum nr 3 Bielawa
  III miejsce – Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów
 • KATEGORIA – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
  I miejsce - ZSO Bielawa
  II miejsce - ZS i PKZ Bielawa
  III miejsce – II LO Dzierżoniów

Komisję konkursową tworzyli nauczyciele: mgr Agnieszka Nowakowska, mgr Małgorzata Jagielska, mgr Sylwia Sołtysik oraz mgr Justyna Wojtkowska.

Organizatorzy konkursu: A. Nowakowska, M. Jagielska, S. Sołtysik.

alt

alt

alt


Konferencja pt. „Energetyka odnawialna i efektywność energetyczna –
przykłady dobrych praktyk w powiecie dzierżoniowskim”

alt

W czwartek 28 kwietnia 2016 r. w auli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła się konferencja pt. „Energetyka odnawialna i efektywność energetyczna – przykłady dobrych praktyk w powiecie dzierżoniowskim”, która została zorganizowana wspólnie ze Starostą Dzierżoniowskim panem Januszem Guzdkiem, Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie panią Katarzyną Złotnicką oraz zarządem Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej. Konferencja odbyła się w ramach realizowanego przez powiat Projektu termomodernizacji budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem konferencji była nie tylko prezentacja działań Powiatu Dzierżoniowskiego w zakresie termomodernizacji, budownictwa energooszczędnego i energetyki odnawialnej z wykorzystaniem funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego ale również promocja edukacji w zakresie budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego. Z uwagi na fakt, że w konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych i przedsiębiorcy, była możliwość wymiany opinii na temat współpracy rynku pracy z samorządem, w szczególności podczas inwestycji ekologicznych, czy związanych z odnawialnymi źródłami energii.

alt alt

Prelegentami podczas konferencji byli:

alt alt

Międzyszkolnym Konkursie Technicznym "Top Mechanik - Operator"

alt

Sukces uczniów naszej szkoły w Międzyszkolnym Konkursie Technicznym "Top Mechanik - Operator". W zmaganiach konkursowych reprezentowały nas dwa zespoły Michał Morasz i Mateusz Pajda w grupie T1 oraz Adrian Świerczyński i Maciej Wójciak w grupie T2. Obie drużyny spisały się doskonale - zdobywając trzecie miejsca. Uczniowie odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w Wałbrzychu 13 kwietnia 2016 r.

Jerzy Barski

alt


Nauczyciele też się uczą

alt

Dnia 12 kwietnia 2016 wicedyrektor Grzegorz Raganowicz i nauczyciele budownictwa Katarzyna Bujnowska i Dariusz Kubiak brali udział w warsztatach „Nowoczesne materiały i technologie w budownictwie we współpracy z producentami materiałów budowlanych (Firma XELLA). Warsztaty odbyły się w ZS nr 5 w Wałbrzychu. Prowadzone były przez Małgorzatę Reichel, Sławomira Kłosowicza i Bolesława Kiełbusiewicza. Była to świetna okazja do zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także wymiany informacji.

alt


V OBÓZ SPRAWNOŚCIOWO NAUKOWY KLAS MUNDUROWYCH

alt

Podobnie jak w latach ubiegłych, na uczniów czekało wiele niespodzianek i atrakcji. Tradycyjnie już zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzili funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie i żołnierze z 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu, a w tym roku dołączyli do nich również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostroszowic.

Młodzież klasy policyjnej, wojskowej i strażackiej uczestniczyła w zajęciach wspinaczkowych, strzeleckich, jazdy konnej, zjazdach linowych oraz zorbingu. Do zajęć które wywarły na kadetach klas mundurowych największe wrażenie należały zjazd z mostu o wysokości 30 m i oczywiście nocny niespodziewany alarm z elementami gry terenowej. W tym roku, czwartego dniu obozu, odbyła się inspekcja przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, w ramach której uczniowie zaprezentowali pokaz musztry policyjnej oraz działania taktyczne na forcie polegające na odbiciu „zakładnika” przez grupę antyterrorystów i ratowaniu człowieka z zadymionego pomieszczenia.

Podczas spotkania z udziałem Alicji Hromady i Grażyny Wójcik ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Beaty Jagieły – Pastuszki z Urzędu Miasta w Bielawie, Elżbieta Dul z Bielawskiej Akademii Umiejętności Zawodowych, Ireneusza Rutowicza – dyrektora ZSiPKZ w Bielawie oraz przedstawicieli służb mundurowych, które reprezentowali Dariusz Szmigielski Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Dzierżoniowie, Marek Parecki z 31 Batalionu Radiotechnicznego oraz Sławomir Dudziński z KPPSP w Dzierżoniowie, podsumowany został przebieg obozu oraz osiągnięte efekty zajęć.

Dzięki dużemu zaangażowaniu służb mundurowych oraz finansowemu wsparciu ze strony samorządów oraz rodziców uczniów, kolejny obóz klas mundurowych mógł odbyć się z bardzo ciekawym programem, dzięki któremu uczniowie zdobyli nowe umiejętności.

alt

alt

alt

alt


Konferencja „Zielone Płuca Miast Dolnego Śląska”

alt

7 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, w Auli Jana Pawła II, odbyła się konferencja pt.: „Zielone Płuca Miast Dolnego Śląska”. Konferencja merytoryczna połączona była z VIII już edycją nadania i wręczenia „Laurów Ekoprzyjaźni 2015, Super Lauru i Dyplomów Szczególnego Uznania” przyznawanych przez Redakcję ogólnopolskiego miesięcznika EKONATURA. Wśród zaproszonych gości znaleźli się naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organów samorządowych, organizacji pozarządowych, działacze szeroko rozumianej ekologii.

Pośród stoisk wystawienniczych innych instytucji, nie zabrakło również naszego stoiska, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Uczniowie kl. III us - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, Łukasz Filak oraz Olaf Józefczyk, pod opieką Pani Marceliny Guglas oraz Grzegorza Raganowicz, prezentowali m.in. modelowe stanowisko fotowoltaiczne, symulujące autonomiczny system zasalania domu w zieloną energię elektryczną, wyposażone w moduł fotowoltaiczny, akumulator, regulator ładowania, inwerter, źródło oświetlenia, odbiorniki energii oraz mierniki pozyskiwanej i pobieranej energii elektrycznej. Funkcjonujące stanowisko dydaktyczne zostało dostosowane do potrzeb wystawienniczych przez uczniów podczas zajęć praktycznych pod nadzorem Pana Jacka Torbusa oraz Pana Grzegorza Błachuta. Na stoisku prezentowaliśmy również małą fontannę zasilana przez fotoogniwo oraz stanowisko dydaktyczne z ogniwem paliwowym.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także materiały promujące naszą szkołę, miasto i atrakcje powiatu.

alt alt

Nasza obecność na tej uroczystości nie była przypadkowa, gdyż Laur Ekoprzyjaźni 2015 w kategorii: dla osoby indywidualnej za wybitne zasługi na rzecz ekologii otrzymał Pan Grzegorz Raganowicz – wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego. Na uroczystość przybył także Burmistrz Bielawy Piotr Łyżwa, który uroczyście podziękował Panu Raganowiczowi za dotychczasową działalność oraz pogratulował osiągnięć.

alt

Serdecznie gratulujemy!

Warto nadmienić, że nie jest to pierwsze wyróżnienie.

W 2011 roku Pan Grzegorz Raganowicz otrzymał Dyplom Szczególnego Uznania za wspieranie edukacji ekologicznej w Polsce.

W 2010 roku Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego otrzymało Laur Ekoprzyjaźni w kategorii II: dla instytucji wspierającej edukację ekologiczną i ochronę środowiska.

W 2007 roku podczas uroczystości odbywającej się w Zamku Książ w Wałbrzychu Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego otrzymało

Dolnośląski Klucz Sukcesu w kategorii "Najlepsza instytucja edukacyjna” w 2006 roku.

Nasza szkoła od wielu lat otrzymuje czasopismo „Ekonatura”, które tworzone jest przez wysoko wykwalifikowany zespół pracowników naukowych, specjalistów w zakresie ochrony środowiska. Celem czasopisma jest zwiększenie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej, uczelnianej wśród nauczycieli i samorządów oraz wspieranie ekologicznych organizacji pozarządowych. Czasopismo „Ekonatura” zawiera treści edukacyjne na różnych poziomach z podziałem na poszczególne działy. Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły do czytelnictwa czasopisma oraz na stronę http://www.ekonatura.org.


ZAPROSZENIE – DZIEŃ OTWARTY

Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie wraz z całą społecznością szkolną zaprasza uczniów klas III gimnazjów i ich rodziców na Dzień Otwarty, który odbędzie się 12.04.2016 r. w godz. 1430 – 1630 w budynkach szkoły przy ul. Żeromskiego 41i 41a.

W programie przewidziane są:

 • pokaz prezentacji multimedialnej o szkole – godz. 14.30
 • pokaz zajęć realizowanych w klasach mundurowych w tym samoobrony,
 • zwiedzanie hali warsztatowej budownictwa niskoenergetycznego,
 • zajęcia w pracowni CNC,
 • zajęcia w laboratorium odnawialnych źródeł energii,
 • warsztaty informatyczne,
 • zajęcia w profesjonalnej pracowni fotograficznej,
 • spotkania z nauczycielami – informacje o nauce w klasach policyjnej, wojskowej i strażackiej, programach nauczania, podręcznikach, praktycznej nauce zawodu,
 • inne atrakcje, w tym losowanie nagród – godz. 1600

XV Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej

alt

31 marca 2016 roku w naszej Szkole został przeprowadzony XV Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej pod hasłem „Ziemia – wspólne dobro” dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego.

Każda szkoła reprezentowana była przez 3 - osobową drużynę. Podczas trwania konkursu uczestnicy rozwiązywali test teoretyczny składający się z 45 pytań oraz wykonywali zadania praktyczne.

alt alt

Kategoria szkoły gimnazjalne:

Miejsce Szkoła Drużyna w składzie:
1 Gimnazjum nr 2 w Bielawie Antonina Ralko, Magdalena Rumin
Melanie Bodura
2 Gimnazjum nr 5 w Bielawie Mariola Jaworska, Natalia Kochańska
Julita Kurzawa
3 Gimnazjum nr 1 w Bielawie Michelle Łuczak, Katarzyna Brylińska
Klaudia Kipa
4 Gimnazjum przy Zespole Szkół w Pieszycach Julia Przybyła, Adrian Dolinny
Marcin Szczypka

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

Miejsce Szkoła Drużyna w składzie:
1 II LO w Dzierżoniowie Artur Rajczakowski, Konrad Węgliński
Jarosław Buczek
2 ZSiPKZ w Bielawie Marlena Zakrzewska, Piotr Malinowski
Radosław Rycąbel
3 Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie Jan Polowczyk, Jakub Smoliński
Katarzyna Żyła
4 Zespół Szkół nr 2 w Dzierżoniowie Kinga Dereń, Jarosław Rżosiński
Kinga Szewczuk
4 Ex aequo LO w Bielawie Karolina Gawlik, Anna Sułek
Angela Wisłocka
5 Zespół Szkół w Pieszycach Karolina Brzezińska, Piotr Borowski
Krzysztof Górski

Nagrodę za największą ilość punktów uzyskaną w teście wiedzy ––otrzymali: Melanie Bodura z Gimnazjum nr 2 w Bielawie oraz Konrad Węgliński z II LO w Dzierżoniowie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę. Opiekunowie otrzymali upominki oraz podziękowanie za przygotowanie uczestników.

alt


V edycja studiów podyplomowych na kierunku „Energetyka Odnawialna”

3-4 kwietnia 2016 r. - już po raz kolejny w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego odbyły się zajęcia w ramach V edycji, dwusemestralnych, studiów podyplomowych na kierunku „Energetyka Odnawialna”. Następne zajęcia planowane są pod koniec miesiąca. Zajęcia odbywają się w ramach porozumienia podpisanego pomiędzy Politechniką Wrocławską a naszą Szkołą.

Program zajęć jest bardzo bogaty, obejmuje zajęcia laboratoryjne z zakresu fotowoltaiki, energii wiatru, wykorzystania biomasy oraz kolektorów słonecznych. Zajęcia, prowadzone przez naszych nauczycieli oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych firm, odbywają się w pracowniach Centrum. W ramach zajęć uczestnicy mogą zapoznać się także z funkcjonowaniem i eksploatacją ekologicznych urządzeń i systematów ogrzewczych oraz produkujących energię elektryczną w budynku Szkoły oraz Centrum. W tym roku zajęcia prowadzą: mgr inż. Jacek Torbus, mgr inż. Mirosław Socha oraz mgr inż. Grzegorz Raganowicz.

Strona studiów:
http://www.cku.pwr.edu.pl/2712108.dhtml


Wycieczka zawodoznawcza i spotkanie z przedstawicielami firmy Lincoln Electric w Dzierżoniowie uczniów klasy I technik mechanik

alt

30 marca 2016 r. pod opieką Grzegorza Raganowicz oraz Marceliny Guglas, odbyła się wycieczka klasy I technik mechanik do firmy Lincoln Electric w Dzierżoniowie na ul. Strefowej 8. W pierwszej części wycieczki, uczniowie zapoznali się historią i rozwojem firmy oraz spawalnictwa. Następnie od działu surowców do działu magazynu wyrobów gotowych mogliśmy prześledzić proces produkcyjny elektrod otulonych i drutów proszkowych oraz metod badania ich jakości w nowoczesnym, bardzo drogim i unikatowym na skalę światową laboratorium. Mieliśmy także okazję zaobserwować pracę urządzeń transportu wewnętrznego – suwnic, żurawi, podajników i przenośników, robota, wózków widłowych, przemieszczających surowce, półprodukty oraz produkty. Jest to już druga, w tym roku szkolnym, wycieczka uczniów klasy I technik mechanik, klasy patronackiej przedsiębiorstwa Lincoln Electric Bester Sp. z o.o.. Od początku II semestru młodzież z klasy I w zawodzie technik mechanik rozpoczęła zajęcia praktyczne w pracowniach Centrum. Uczniowie, dzięki podpisanemu w ubiegłym roku porozumieniu pomiędzy szkołą a firmą otrzymali firmowe ubrania robocze.

alt


Niech się mury pną do góry, niech kominy mają pion …

alt

Od początku II semestru młodzież z klasy I w zawodzie technik budownictwa rozpoczęła zajęcia praktyczne. Uczniowie podzieleni na dwuosobowe zespoły, pod opieką nauczyciela Pana Dariusza Kubiaka, zdobywają pierwsze praktyczne umiejętności zawodowe. W ramach zajęć uczą się organizacji stanowiska pracy w budownictwie, w tym obsługi narzędzi, elektronarzędzi oraz środków transportu wewnętrznego. Uczniowie stawiają także murowane konstrukcje budowlane z różnych materiałów budowalnych, w tym z: cegieł, bloczków betonowych, bloczków z gazobetonu, pustaków typu Porotherm. Realizowane obecnie zajęcia są podstawą do zdobywania kolejnych praktycznych umiejętności w klasach następnych, w szczególności z zakresu budownictwa energooszczędnego. Służyć temu będą przygotowane stanowiska edukacyjne w Inkubatorze efektywności energetycznej w budownictwie. Należy podkreślić, że Inkubator jest innowacyjnym obiektem dydaktycznym, wyposażonym w wiele stanowisk umożliwiających zdobycie umiejętności zawodowych w najnowszych technologiach stosowanych w budownictwie.

alt

alt


II miejsce w konkursie pn. "Odnawialne źródła energii na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego"

alt

Drużyna naszej szkoły w składzie: Katarzyna Cis, Agnieszka Gałazka, Paulina Srogosz, Marcin Mieczkowski zajęła II miejsce w konkursie na spot reklamowy pn. "Odnawialne źródła energii na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego", ogłoszony przez Wydział Ochrony Środowiska i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniu 22 marca 2016 r. podczas sesji Rady Powiatu Dzierżoniowskiego. Uczniowie otrzymali nagrody - tablety, a dla szkoły ufundowano aparat fotograficzny. Opiekunami drużyny byli Anna Gros oraz Ireneusz Furtak.


„Klementyna”

alt

10 marca gościliśmy samochód prezentacyjny WAGO o tajemniczej i wdzięcznej nazwie „Klementyna” – profesjonalne laboratorium szkoleniowe na kółkach, które przyjechało do Bielawy z Wrocławia dokładnie z firmy ELWAG WAGO. „Klementyna” to nie tylko wystawa wyrobów WAGO, ale przede wszystkim sala szkoleniowa dla kilkunastu osób oraz laboratorium umożliwiające dokonywanie prób i pomiarów. Na ścianach samochodu, w przeszklonej podłodze jak i w zabudowie całego pojazdu wyeksponowano wszystkie grupy asortymentowe, od złączek listwowych po komponenty automatyki.

W szkoleniu brało udział 65 uczniów oraz 10 pracowników naszej szkoły. W ramach 40 minutowych pokazów, przeprowadzonych przez przedstawiciela firmy WAGO - pana Łukasza Gregorczyka, każda kilkuosobowa grupa uczestniczyła w prezentacji multimedialnej, podczas której uczniom dostarczane były informacje związane z budową i właściwościami szybkozłączek, złączek listwowych, modułów interfejsowych oraz rozwiązaniami dostarczanymi przez firmę WAGO. Uczniowie mieli także możliwość samodzielnego łączenia przewodów za pomocą złączek, a na koniec każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Uatrakcyjnieniem pokazu była próba zwarciowa przeprowadzona na złączkach oraz obserwacja skutków długotrwałego przepływu prądu zwarcia.

Szkolenie było kolejnym etapem współpracy ZSiPKZ z firmą WAGO. Wcześniej otrzymaliśmy bezpłatnie komplet materiałów dydaktycznych do przeprowadzenia lekcji wzorcowych. Dzięki takiemu wyposażeniu uczniowie podczas zajęć mogli samodzielnie przeprowadzić montaż instalacji elektrycznych korzystając z nowoczesnej technologii sprężynowej.

Firma WAGO, z którą Szkoła współpracuje od 2012 roku, jest wiodącym producentem systemów połączeń elektrycznych oraz pionierem technologii połączeń sprężynowych w elektrotechnice. Należy zaznaczyć, że wyroby firmy WAGO znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Obecne są w przemyśle samochodowym i maszynowym, technice procesowej, budynkowej oraz wielu innych branżach – i to na całym świecie!


IV Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

alt

W dniu 29 lutego 2016 r. Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 3058 w Bielawie, która funkcjonuje przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie i uczniowie klas policyjnych z naszej szkoły, brali udział w IV Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” zorganizowanym w Dzierżoniowie. Ponadto razem z funkcjonariuszami Policji, Straży Miejskiej i organizatorami biegu z ramienia Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie zabezpieczali trasę biegu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były poprzedzone Mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, podczas której Strzelcy z JS 3058 w Bielawie zaciągnęli razem ze Strzelcami Rzeczpospolitej i grupą rekonstrukcyjną wartę honorową przed ołtarzem.

alt

alt


„Pokaż nam język”

alt

Serdecznie zapraszamy do udziału w etapie szkolnym XVI edycji konkursu „Pokaż nam język” organizowanego przez WSB we Wrocławiu.Wejdź na stronę konkursu www.pokaznamjezyk.pl, zarejestruj się jako uczeń naszej szkoły,a następnie rozwiąż test z języka angielskiego lub niemieckiego (tylko jeden język) online. Konkurs trwa od 8 do 16 marca. Nie przegap!

PS. Wszelkie wątpliwości możesz rozwiać, zasięgając języka u swojego nauczyciela języka obcego.


Powiatowa debata zawodoznawcza
TRAFNY WYBÓR – DOBRA PRZYSZŁOŚĆ

alt

Tematyce trafnego wyboru właściwej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej poświęcona była Powiatowa Debata Zawodoznawcza, która odbyła się w auli naszej szkoły w piątek 26.02.2016 r. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz powiatu dzierżoniowskiego oraz miasta Bielawa, przedstawiciele pracodawców i przede wszystkim uczniowie kl. III Technikum oraz przedstawiciele gimnazjów w powiecie dzierżoniowskim. Głównym założeniem piątkowego spotkania była wymiana informacji pomiędzy młodzieżą, a pracodawcami w wyborze dalszej drogi edukacyjno – zawodowej. „Czym kierować się przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej?”, „Które kierunki zagwarantują mi w przyszłości pracę?” Pytania te najczęściej wynikają z faktu, iż osoby młode nie mają jeszcze sprecyzowanych do końca swoich zainteresowań, a wiedza o rynku pracy nie jest zbyt duża. Dodatkowo młodzieży towarzyszy niepewność oraz brak orientacji w dostępnych możliwościach rozwoju edukacyjno-zawodowego. Młodzi ludzie często czują się bezradni, nie zawsze mają właściwe informacje dotyczące obowiązujących trendów na rynku pracy.

Obecni na debacie przedsiębiorcy mieli okazję do zaprezentowania swoich firm, stanowisk pracy, oczekiwań wobec pracowników. Wskazali również jakie kompetencje, poza przygotowaniem zawodowym, liczą się na rynku pracy.

Wszyscy z zaproszonych gości podkreślali rangę przygotowania zawodowego, a także fakt iż do przyszłej pracy należy podchodzić z pasją. Będzie ona wówczas realizacją własnych zainteresowań i oprócz korzyści materialnych przyniesie wiele zadowolenia i stworzy możliwości dalszego rozwoju osobistego.

Właściwy wybór zawodu i dalszej ścieżki edukacyjnej to sprawa niezwykle ważna dla każdego z młodych ludzi. Dlatego decyzja o wyborze przyszłej szkoły powinna być dobrze przemyślana, tak aby TRAFNY WYBÓR GWARANTOWAŁ DOBRĄ PRZYSZŁOŚĆ.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Konkurs informatyczny dla gimnazjalistów

alt

25 lutego 2016 roku gościliśmy w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie najlepszych informatyków gimnazjalistów z naszego powiatu. W tym dniu już po raz jedenasty odbył się Powiatowy Konkurs Informatyczny „Z komputerem na ty”. W zmaganiach wzięli udział ucznie z Gimnazjum nr 2 z Bielawy, Gimnazjum nr 1 i nr 3 z Dzierżoniowa oraz Gimnazjum z Łagiewnik. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami w obsłudze komputerów oraz szerokim zakresem wiadomości informatycznych.
Podczas trwania konkursu uczestnicy rozwiązywali test teoretyczny składający się z 30 pytań oraz test praktyczny. Konkurs przygotowali oraz przeprowadzili I. Furtak i G. Szymczak. W konkursie drużynowym na prezentację multimedialną „Programy, narzędzia i jezyki - sposoby tworzenia stron internetowych” zwyciężyło Gimnazjum nr 2 z Bielawy.
Wyniki konkursu indywidualnego przedstawiają się następująco:

Miejsce
Imię i nazwisko Szkoła
1 Jan Migut Gimnazjum nr 2 Bielawa
2 Aleksandra Chmielewska Gimnazjum nr 2 Bielawa
3 Maciej Dorozik Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie
4 Mateusz Gliwa Gimnazjum w Łagiewnikach
5 Aleksander Boniecki Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie
6 Aleksandra Cieślicka Gimnazjum w Łagiewnikach
7 Izabela Czerwińska Gimnazjum nr 2 Bielawa
8 Filip Zadrożny Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie
9 Patryk Jankowski Gimnazjum w Łagiewnikach
10 Dawid Krasucki Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie
11 Joanna Martewicz Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie

alt

alt


Kolorowo – taneczne karaoke

alt

29 stycznia, tuż przed wyczekiwanymi feriami zimowymi, mieliśmy okazję pośpiewać, pośmiać się i potańczyć na VI już Szkolnym Przeglądzie Piosenki Karaoke. Wszystkie klasy zaprezentowały jeden obcojęzyczny utwór, którego motywem przewodnim był taniec lub kolor np. „Blue”, „Red red wine”, „Dancing Queen”, „Shut up and Dance” oraz wiele innych. Językiem dominującym był oczywiście język angielski, tylko klasa II Ti przełamała tę tendencję brawurowo tańcząc i śpiewając w języku niemieckim „Dancing Lasha Tumbai” ukraińskiej grupy Verka Serduchka. Tradycyjnie już, występy uświetnił występ nauczycieli, rozpoczęty żywiołowym wejściem Dyrektora. Jak co roku nie wystarczyła jedna piosenka, bisowaliśmy 2 razy z dużą pomocą uczniów, którzy spontanicznie dołączyli do grona pedagogicznego tańcząc i śpiewając. Na zakończenie tej kolorowej imprezy pani wicedyrektor rozdała dyplomy dla uczniów z najlepszą frekwencją, z najlepszymi wynikami w nauce oraz dla najaktywniejszego ucznia. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie oraz wspólną zabawę. Czekamy na następne karaoke w przyszłym roku.

alt

alt

alt


Mistrz Ortografii 2015/2016

21 stycznia 2015 roku w auli szkolnej trzydziestu najpoprawniej piszących uczniów naszej szkoły spotkało się, aby napisać dyktando. Tekst dyktanda opracowała organizator konkursu p. Agnieszka Nowakowska. Młodzież zmagała się z taki słowami jak: super- Europejczycy, niby-rodzinka, hipochondryczka, wte i wewte, czy nieznoszący. Przysporzyły one niemało kłopotu naszym wirtuozom ortografii, ale po półgodzinnym zapisywaniu ze słuchu oraz kilkudniowym sprawdzaniu przez arbitrów, udało się wyłonić zwycięzców. I tak niekwestionowanym Mistrzem Ortografii 2015/2016 Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie został Artur Begiński z kl. II ti, II miejsce zdobył Bartłomiej Węgrzyniak z kl. I bm, a III miejsce - Aleksandra Czop z kl. II if. Wyróżnienia natomiast otrzymują: Krystian Dąbrowski z kl. III ti oraz Nikola Kalinowska z kl. II ti. Wszystkim gratulujemy a laureatom życzymy połamania piór podczas zmagań ortograficznych na powiatowym konkursie w bielawskim LO!
Organizatorzy: A. Nowakowska, M. Pajchrowska


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

alt

8 stycznia 2016 roku, dwa dni przed wielkim finałem Orkiestry, po raz kolejny, w naszej szkole odbyła się licytacja gadżetów WOŚP-u. Można było nabyć koszulki oraz kubki z logo tegorocznej orkiestry, a także złote bilety od nauczycieli, zwalniające z pytania lub ocen niedostatecznych. Cieszyły się one dużym uznaniem szkolnej braci, podobnie jak pozostałe przedmioty. Uczniowie ostro licytowali próbując przebić nauczycieli. W przerwach między poszczególnymi licytacjami czas umilali nam szkolni artyści – Ola Czop oraz Paweł Zieliński. W sumie zebraliśmy 757zł 22 gr.

alt

alt


I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

W grudniu grupa szkolnego wolontariatu zorganizowała również zbiórkę zabawek, książek i gier planszowych dla dzieci z domu dziecka powiatu dzierżoniowskiego. Każdy z nas mógł „zostać Świętym Mikołajem” dzieląc się z innymi oraz wnosząc odrobinę radości w szarą rzeczywistość wychowanków tej placówki. Jak zwykle uczniowie nie zawiedli.


Akcja Azyl

W dniach 1-21 grudnia 2015 w naszej szkole odbyła się zbiórka dla mieszkańców dzierżoniowskiego schroniska dla zwierząt. Uczniowie hojnie wsparli akcję przynosząc karmę, zabawki, koce i inne niezbędne rzeczy. Następnie grupa wolontariuszy udała się do schroniska „Azyl” i na ręce opiekunów bezdomnych zwierząt przekazała zebrane dary.


AKCJA GÓRA GROSZA

alt

W dniach 01-04.12.2015 została przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski szkolna zbiórka grosików w ramach XVI Ogólnopolskiej Akcji Góra Grosza. W sumie zebraliśmy 220,05 zł. DZIĘKUJEMY!!!

alt


IV Szkolny Omnibus Językowy, czyli proste sposoby, aby języki obce łatwo wchodziły do głowy

alt

W dniach 30 listopada – 4 grudnia 2015 r., odbywała się część pisemna IV Szkolnego Omnibusa Językowego, która sprawdzała znajomość leksykalno - gramatyczną uczniów uczących się języków obcych w naszej szkole. Testem objęci zostali uczniowie klas I-IV technikum. Uczestnicy pisali testy z języka angielskiego lub niemieckiego. Niektórzy postanowili sprawdzić się w obu językach. Łączna liczba uczniów biorących udział w części pisemnej to 217 osób. W ten sposób wyłonieni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w klasie, którzy przystąpili do części ustnej konkursu. Część ustna przygotowana została przez organizatorów w formie prezentacji multimedialnej, zawierającej zestawy pytań o trzech stopniach trudności. Pytania te sprawdzały wiedzę geograficzną, historyczną oraz kulturową obszarów anglo- i niemieckojęzycznych. W dniu 11 stycznia 2016 r. odbyła się część ustna konkursu, w której udział wzięło 13 uczniów klas I-IV. Najlepsi uzyskali 23 punkty po dogrywce z języka angielskiego – Damian Pawlaczek i 15 z języka niemieckiego – Adrian Byczek. Uhonorowani oni zostali tytułem Omnibusa Językowego i atrakcyjnymi nagrodami pozyskanymi przez nauczycielki języków obcych.

alt


„JĘZYK + ZAWÓD = PRZYSZŁOŚĆ"

alt

Konkurs języka zawodowego przygotowany został w naszej szkole po raz pierwszy. Panie zajmujące się językami obcymi: Anna Miśkiewicz i Magdalena Stasiak przygotowały interaktywne zadania słownikowe i dialogowe oraz przekazały je do ćwiczenia do Szkolnych Ośrodków Kariery w gimnazjach Powiatu Dzierżoniowskiego oraz uczniom szkoły macierzystej w formie elektronicznej. W pierwszej edycji konkursu wybrane zostały dwa zawody: technik mechanik z językiem niemieckim i technik informatyk z językiem angielskim.

Konkurs składał się z 2 części. I część - pisemna – uczniowie sprawdzali się w rozumieniu tekstu z wybranego języka i zawodu oraz wypełniali typowy kwestionariusz osobowy przed zatrudnieniem się w firmie –odpowiednio: w języku niemieckim - technik mechanik i języku angielskim - technik informatyk. II część – praktyczna. Uczestnicy podzieleni na grupy zawodowe wzięli udział w części ustnej, podczas której wykonali trzy zadania wymagające znajomości terminów branżowych oraz umiejętności pracy w zespole.

Forma przeprowadzenia części ustnej bardzo podobała się uczestnikom konkursu, rozbudziła ducha rywalizacji i była dla nich świetną zabawą. Zwłaszcza, że nadzór nad przebiegiem całego konkursu sprawowali uczniowie ZSiPKZ, eksperci, reprezentujący zawody technik informatyk klasa III ti i technik mechanik II ms, którzy pomagali, opowiadali o szkole i opiekowali sie młodszymi koleżankami i kolegami. W trakcie liczenia punktów oraz oczekiwania na wyniki uczniowie gimnazjum wspólnie z uczniami ekspertami z ZSiPKZ wzięli udział w zabawach integrujących, animacjach językowych oraz obejrzeli dwie prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów ZSiPKZ w Bielawie o możliwościach zatrudnienia w naszym regionie oraz o rynku pracy za granicą w zawodach, których można nauczyć się w naszej szkole. Było to inspiracją do dyskusji o atrakcyjności kształcenia zawodowego w zawodach oferowanych w ZSiPKZ w Bielawie, zwiedzenia warsztatów szkolnych przez młodzież gimnazjalną oraz na prośbę nauczycieli gimnazjów do podjęcia się organizacji wycieczek zawodoznawczych przez ZSiPKZ. Uroczyste zakończenie konkursu to wręczenie nietuzinkowych nagród zwycięzcom konkursu i laureatom II i III miejsca oraz symbolicznych upominków i dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu. Autorki projektu serdecznie dziękują nauczycielom języków obcych z Gimnazjum nr 2 w Bielawie, Gimnazjum nr 1 w Bielawie, Gimnazjum 1 w Dzierżoniowie, Gimnazjum nr 3 w Dzierżoniowie i Gimnazjum w Piławie Górnej za umożliwienie uczniom udziału w konkursie, a zwłaszcza za podjęcie wyzwania i przygotowanie ich do zmagań z trudnym słownictwem zawodowym w języku obcym. Uczniom naszej szkoły dziękujemy za wsparcie merytoryczne i organizacyjne realizacji konkursu. Dzięki realizacji tego projektu młodzież pogłębiła swoją wiedzę z zakresu języka zawodowego, niemieckiego w branży mechanicznej i angielskiego w branży informatycznej. Uczniowie eksperci mieli szansę zaprezentować się w nowej roli i spotkania z nauczycielami z gimnazjum. Organizatorki wzbogaciły swój warsztat pracy na zajęcia z języka zawodowego o bardzo wartościowe materiały multimedialne, aktywizujące uczniów. Wszyscy mieli znakomitą okazję do doskonalenia znajomości języków obcych – niemieckiego i angielskiego. W przyszłym roku zapraszamy na kolejną edycję konkursu.

alt

alt

alt


SZKOŁA BARDZIEJ DEMOKRATYCZNA
alt alt

alt

Projekt „Szkoła bardziej demokratyczna” realizowany przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa oraz przez sześć partnerskich szkół z regionu Dolnego Śląska został właśnie zakończony. Działania projektu trwały od czerwca do grudnia 2015 roku i były finansowane z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Projekt służył aktywizacji młodzieży do działań na rzecz społeczności lokalnej i partycypacji w sprawach publicznych poprzez zdobycie przez młodzież wachlarza kompetencji osobistych i społecznych oraz umiejętności związanych z pracą projektową.

Nasza szkoła również brała udział w projekcie, którego efektem jest m.in. zrealizowany przez uczennice P. Belczak, S. Belczak, K. Raczyńska, M. Jędrysiak, K. Drzymała, N. Zuber, M. Łuniewską i M. Leszczyńską wraz z nauczycielkami panią A. Nowakowska, S. Sołtysik i K. Wiącek mini projekt. W trakcie którego przeprowadzono sesję zdjęciową wybranej rodziny zastępczej dla, której został wykonany album rodzinny. W szkole został przeprowadzony konkurs na Rodzinne Selfii, w którym nagrodą był karnet na kręgle. 09.12.2015 roku odbyła się we Wrocławiu prezentacja zrealizowanych działań każdej ze szkół, która brała udział w projekcie. Dokonano podsumowania i analizy wypracowanych programów. Atmosfera panująca na zajęciach umożliwiła wszystkim uczestnikom nie tylko realizację poszczególnych zadań, ale jednocześnie pozwoliła na zawiązanie nowych znajomości i przyjaźni.

Projekt „Szkoła bardziej demokratyczna” zakładał również intensyfikację działań w sferze edukacji obywatelskiej poprzez poszerzenie wiedzy na temat demokracji uczestniczącej i kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania jej osiągnięć. Służyły temu warsztaty realizowane metodą Betzavta.

Betzavta po hebrajsku oznacza „razem”, „wspólnie”. Metoda Betzavta powstała w Izraelu, w Instytucie Adama jako metoda uczenia demokracji przez doświadczenie i refleksję. Kluczowym dla metody Betzavta jest rozumienie demokracji, jako równego prawa wszystkich do wolności. Metoda ta posługuje się filozoficzną definicją demokracji, która mówi, że demokracja to umowa społeczna zawierana przez racjonalne istoty ludzkie, które rozumieją, że w ich interesie jest żyć wspólnie, szanując wzajemne prawo każdego do życia według takich poglądów i wartości, jakie wyznaje.

Tak pojmowanej demokracji można uczyć się poprzez ćwiczenia, które stawiają uczestników i uczestniczki przed koniecznością podejmowania działań i decyzji wspólnie z innymi. Proces ten jest obserwowany, a następnie szczegółowo omawiany i poddawany refleksji w odniesieniu do demokracji pojmowanej jako równe prawo wszystkich do wolności. Metoda ta, poprzez aktywne uczestnictwo, pozwala na zrozumienie i bezpośrednie doświadczenie demokracji.

Podczas projektu "Szkoła bardziej demokratyczna" realizowanego przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa metoda Betzavta została zastosowana, by umożliwić młodzieży, nauczycielom i nauczycielkom zrozumienie pojęcia demokracji i doświadczenie jej w działaniu, co z kolei przyczynia się do rozwinięcia i wzmocnienia postaw demokratycznych i zaangażowania obywatelskiego. Jednocześnie uczestnictwo w warsztatach prowadzonych metodą Betzavta przyczyniło się do rozwinięcia kompetencji społecznych uczestników i uczestniczek, umiejętności pracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, podejmowania decyzji w sposób demokratyczny. Doświadczenia te miały niebagatelny wpływ na zrealizowane przez młodzież przy wsparciu nauczycielek i nauczycieli mini-projekty szkolne.

alt

alt


Projekt profilaktyczny "Art-fajterzy"

alt

Pierwszy dzień grudnia w naszej szkole był przepełniony emocjami. Wszystko za sprawą finału projektu "Art-fajterzy", realizowanego w ramach grantu oświatowego. Dzięki projektowi gościliśmy tego dnia przedstawicieli Fundacji Latarnia: pana Marcina Tyburczego i pana Dariusza Orłowskiego, którzy przeprowadzili zajęcia dla młodzieży na temat uzależnienia od narkotyków, dopalaczy, papierosów, alkoholu i pornografii.. Podczas zajęć nie zabrakło wzruszeń, śmiechu, ale i skupienia i zaciekawienia poruszaną tematyką. Pan Marcin i Pan Dariusz szczerze i otwarcie opowiedzieli o uzależnieniu z perspektywy osób, które popadły w ogromne problemy. Pokazali młodzieży realia walki i cenę, którą trzeba ponieść, aby wyzbyć się uzależnienia, jak ogromne niebezpieczeństwo stoi za choćby jednorazowym użyciem narkotyku. Ponadto nasi goście przygotowali warsztaty pt.: "Normalnie o seksie w nienormalnym świecie". Spotkanie było też świetną okazją do uhonorowania laureatów szkolnego konkursu dotyczącego uzależnień pt.: "Nie SZTUKA wpaść w problemy!".

A oto uczniowie, którzy zostali nagrodzeni:
Kategoria literacko-teatralna:
Marcin Mieczkowski - I miejsce
Alicja Stępień - II miejsce
Kategoria fotograficzno - rysunkowa:
Agnieszka Gałązka - I miejsce
Kinga Jurkowska - II miejsce
Alina Marcinów - III miejsce
Karolina Stawowczyk - wyróżnienie
Paula Karpicka-Ignatowska - wyróżnienie
Gratulujemy :) !

alt

alt


"Zasady autoprezentacji"

alt

Czwartek w naszej szkole rozpoczął się dla maturzystów w bardzo wyjątkowy sposób. Nasi czwartoklasiści wzięli bowiem udział w warsztatach pt. "Zasady autoprezentacji", które poprowadzili studenci Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, pan Piotr Grzelak i pani Anna Bróż. Podczas zajęć uczniowie przygotowywali się do wystąpień części ustnej matury, a także do wszelkich wystąpień publicznych i rozmów rekrutacyjnych. Maturzyści poznali zasady autoprezentacji, metody radzenia sobie ze stresem, techniki oratorskie. Dowiedzieli się także jak należy się ubrać, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na rozmówcy.

alt

alt


Projekt z klasą - Nowa Era

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie bierze udział w konkursie "Projekt z klasą" organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Szkołę reprezentują projekty:

"POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI-POWSTANIA NARODOWE
W LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII-XIX WIEKU” - nr projektu 421

"JĘZYK + ZAWÓD = PRZYSZŁOŚĆ” - nr projektu 467

"ŻEROM DZIECIOM" – nr projektu 476

Nagrodami w konkursie jest grant o wysokości 2000 zł na realizacje projektu/projektów. Jedyne czego potrzebujemy to Waszych głosów. Wspólnie uda nam się wygrać!!!

Głosuj na nas codziennie od 02.12 do 16.12.2015 r.

Wejdź na:

http://www.nowaera.pl/start/projekt-z-klasa-strona-wejsciowa.html

• następnie naciśnij przycisk KONKURS

• Potem wejdź w galerię projektów konkursowych

• Znajdź projekty:

"POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI-POWSTANIA NARODOWE
W LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII-XIX WIEKU” - nr projektu 421

" JĘZYK + ZAWÓD = PRZYSZŁOŚĆ” - nr projektu 467

"ŻEROM DZIECIOM" – nr projektu 476

• Każdego dnia oddawaj głosy ( wystarczy tylko podać adres e-mail, a następnie potwierdzić link na swojej poczcie)

• Zachęć znajomych i rodzinę do głosowania.

Dziękujemy za oddane głosy!!!!


Mikołaj w naszej szkole

alt

4 grudnia wcześniej niż zwykle naszą szkołę odwiedził Mikolaj. Wszyscy uczniowie zgodnie twierdzili, że byli grzeczni - więc zostali obdarowani upominkami. Mikołaj zapewnił, że odwiedzi nas ponownie za rok.

alt


KONKURS FOTOGRAFICZNY "Rodzinne selfie"

2 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Rodzinne Selfie". Gratulejemy zwycięstawa Aleksandrze Wasiluk z klasy IV ti. Nagrodą w konkursie był karnet na kręgielnię do klubu High Live dla sześciu osób. Zwycięska fotka poniżej.

alt


Kącik czytelniczy
Ucz się języków obcych, czytając kryminały
alt alt

Serdecznie zachęcamy do czytania książek w języku obcym. Nasza propozycja to dwa kryminały. Każdy, kto podejmie wyzwanie i przeczyta przygotowane rozdziały oraz rozwiąże zadania językowe w oparciu o teksty, będzie mógł zdobyć dodatkową ocenę z języka obcego. Czekamy na rozwiązane zadania do 18 grudnia.

Tekst angielski do pobrania tutaj

Tekst niemiecki do pobrania tutaj


Niepełnosprawność niejedno ma oblicze

alt

Sesja zdjęciowa

W ramach powiatowego grantu oświatowego na terenie Pałacu Pieszyce miała miejsce sesja zdjęciowa w strojach z epoki baroku. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły wraz z grupką uczniów Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie.

alt

alt

alt

Wystawa fotograficzna

Efekty wspólnej pracy podziwiać mogliśmy 2 razy. Pierwszy raz podczas wystawy fotograficznej, która zaprezentowana została na terenie szkoły 25 listopada 2015. Kolejny raz zdjęcia zaprezentowane zostały w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dzierżoniowie 28 listopada 2015. Część zdjęć z wystawy przekazana została dzieciom z ośrodka. Dla wszystkich był to ciekawie spędzony czas. Wspólna sesja zdjęciowa uczniów pełno i niepełnosprawnych pozytywnie wpłynęła na integrację młodzieży i dzieci, umożliwiła porozumienie, przełamała barierę inności, obcości i przełamała tabu na temat osób niepełnosprawnych. Dziękujemy młodzieży za poświęcenie i zaangażowanie Organizatorzy – K.Wiącek, M.Skowrońska-Najdek, M.Włudarczyk

alt

alt

alt

alt

alt

alt


KONKURS FOTOGRAFICZNY "Rodzinne selfie"

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM, przeznaczonym dla uczniów i pracowników naszej szkoły. Należy wykonać selfie osób, które stanowią naszą rodzinę. Do konkursu można zgłosić maksymalnie 2 fotografie, które należy przesłać na adres e-mailowy organizatora: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Termin nadsyłania prac upływa 01.12.2015r. Na najciekawszą prace czeka atrakcyjna nagroda m.in.: rodzinne wyjście na kręgle. Organizatorem Konkursu są uczennice ZSiPKZ w Bielawie - "Młode i kreatywne" pod kierunkiem pani K. Wiącek oraz S. Sołtysik. Serdecznie zapraszamy do zabawy. Regulamin konkursu do pobrania tutaj


Szkolne obchody Dnia Niepodległości

W tym roku w naszej szkole pamiętną datę 11 XI uczciliśmy apelem zatytułowanym „Lekcja historii”. Chłopcy z klasy II ms przygotowali nietuzinkowe przedstawienie do uczestnictwa w którym zaprosili panią Sylwię Sołtysik, która zagrała …. nauczycielkę historii. Teledysk zespołu 4P pt. „Mam biało-czerwone serce” wprowadził młodzież i szacownych gości w patriotyczny nastrój, który wzmocniła wykonana na zakończenie części artystycznej „Rota”. Po występach głos zabrali dyrektor Ireneusz Rutowicz ZSiPKZ, proboszcz parafii NMP w Bielawie ks. prałat Stanisław Chomiak oraz pani porucznik Anna Maciejowska-Krześniak


Narodowe Święto Niepodległości

alt

Już tradycją naszej szkoły stało się, że co roku uczniowie klas mundurowych pod opieką por. Mariusza Moszyńskiego, uczestniczą w organizacji Miejskich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Bielawie.

alt

alt

alt

alt


 
Wycieczka zawodoznawcza i spotkanie z przedstawicielami firmy
Lincoln Electric Bester Sp. z o.o. uczniów klas I w zawodzie technik mechanik

alt


Dnia 6 listopada 2015r. uczniowie klasy I w zawodzie technik mechanik uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej i spotkaniu z przedstawicielami firmy Lincoln Electric Bester Sp. z o.o. W pierwszej części wycieczki, dzięki ciekawym prezentacjom, uczniowie mieli okazję zapoznać się z działalnością firmy oraz z ważnymi informacjami na temat czym kieruje się pracodawca przy poszukiwaniu dobrze wykwalifikowanego pracownika.
W drugiej części wycieczki uczestnicy mogli zapoznać się z kompletnym procesem produkcyjnym spawarek począwszy od produkcji podzespołów aż do montażu. Można było zobaczyć technologię o różnych stopniach automatyzacji przemysłowej oraz różnego rodzaju maszyny, urządzenia i instalacje. Uczniowie byli także w laboratorium w którym wdrażane najnowszej generacji spawarki poddawane są ciężkim próbom pozwalającym ocenić ich przydatność do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach. Cały proces produkcyjny został omówiony przez specjalistów zakładu, za co im serdecznie dziękujemy.
Warto przypomnieć, że klasa I technik mechanik jest klasą patronacką przedsiębiorstwa Lincoln Electric Bester Sp. z o.o., dzięki podpisanemu w ubiegłym roku porozumieniu pomiędzy Szkołą a Firmą, dzięki któremu uczniowie tej klasy będą mogli skorzystać z wielu atrakcyjnych propozycji wsparcia ich kształcenia w zawodzie. Organizatorami wycieczki i opiekunami grupy byli wicedyrektor Grzegorz Raganowicz oraz pani Marcelina Guglas.

alt


Kącik czytelniczy
Ucz się języków obcych, czytając kryminały
alt alt

Serdecznie zachęcamy do czytania książek w języku obcym. Nasza propozycja to dwa kryminały. Każdy, kto podejmie wyzwanie i przeczyta przygotowane rozdziały oraz rozwiąże zadania językowe w oparciu o teksty, będzie mógł zdobyć dodatkową ocenę z języka obcego. Czekamy na rozwiązane zadania do 27 listopada.

Tekst angielski do pobrania tutaj

Tekst niemiecki do pobrania tutaj


Sprzątanie cmentarza

27 października 2015 roku grupka wolontariuszy wraz z panią K. Wiącek oraz panem R. Bukowskim udała się na cmentarz parafialny przy Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uczniowie wraz z pomocą nauczycieli posprzątali opuszczone i zaniedbane groby oraz zapalili znicze w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych.


Zajęcia strzleckie dla klas mundurowych

alt

Uczniowie klasy policyjnej i wojskowej uczestniczyli 26 października w szkoleniu strzeleckim na terenie Strzelnicy Wojskowego Klubu Strzeleckiego WKS „Śląsk”. Jak w ubiegłych latach uczniowie strzelali z pistoletu pneumatycznego i karabinka sportowego. Najlepszym strzelcem w klasie wojskowej okazał się Kamil Słodowy, a w klasie policyjnej Mateusz Smagieł.

alt alt

"Cała Polska uczy ratować"

alt

16 października od 12.00 do 12.30 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Cała Polska uczy ratować" organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W akcji wykonywania resuscytacji krążeniowo oddechowej wzięło udział 16 uczniów. W tym roku został pobity rekord w jednoczesnym udzielaniu pomocy. W całej Polsce wzięło udział ponad 88 tysięcy osób. Za rok zapraszamy do włączenia się wszystkich chętnych.

alt alt

Dzień Edukacji Narodowej
Otwarcie Inkubatora technologicznego efektywności energetycznej
w budownictwie

Niezwykły przebieg miał w tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole. 14.10.2015 r. połączone zostały uroczystości Dnia Nauczyciela oraz oddania do użytku nowego obiektu dydaktycznego, którym jest Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych. Obecni byli Senator RP – Stanisław Jurcewicz, Wojewoda Dolnośląski – Tomasz Smolarz, Starosta Dzierżoniowski - Janusz Guzdek, Wicestarosta – Marek Piorun, Burmistrz Bielawy – Piotr Łyżwa, Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, Burmistrz Pieszyc – Dorota Konieczna-Enözel, Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów – Jolanta Zarzeka. Wśród gości uroczystości znaleźli się również przedstawiciele Powiatu Łobeskiego, którym przewodniczył Starosta Łobeski – Paweł Marek. Obecny był Kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Stanisław Chomiak. Szczególnymi gośćmi podczas uroczystości byli przedstawiciele Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU - UrlichWitte i Wiesława Dyki. Na uroczystości obecni byli Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Jerzy Ignaszak, Kanclerz Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości – Marek Zieliński oraz Dariusz Sroka, Wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Tomasz Jakacki. Powiat Dzierżoniowski reprezentowali również Przewodnicząca Edukacji Rady Powiatu Dzierżoniowskiego – Elwira Chamczyńska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Agnieszka Walawska, Dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury – Alicja Hromada. Szkoły i placówki oświatowe reprezentowali dyrektorzy oraz wyróżniający się nauczyciele powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. Gościliśmy również przedstawicieli partnerskiej szkoły z miasta Hronov w Czechach. Wśród gości uroczystości znaleźli się przedstawiciele firm i instytucji, które ściśle z naszą szkołą współpracują: Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej, firmy Bolix, firmy QualityHeat, Viessmann, KingspanInsulation, Schöck, TremcoIllbruck, Thermaflex, Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego, Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Bielawie, Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Bielawie, Cechu Rzemiosł Różnych oraz przedstawiciele mediów. Obecni byli nauczyciele i nauczyciele emeryci oraz młodzież szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, powitania gości przez Dyrektora Szkoły Ireneusza Rutowicza oraz symbolicznego przecięcia wstęgi. Następnie po poświęceniu obiektu przez ks. Stanisława Chomiaka głos zabrali przedstawiciele instytucji finansujących projekt Starosta Dzierżoniowski – Janusz Guzdek oraz Prezes DBU – UrlichWitte. Kolejnym mówcą był Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz.

alt alt
alt alt
alt alt

Ważnym punktem uroczystości było podpisanie listu intencyjnego i porozumień partnerskich. W związku z rozpoczęciem współpracy przedstawiciele władz Powiatu Łobeskiego i Powiatu Dzierżoniowskiego podpisali list, w którym wyrazili wolę współpracy dotyczącej wymiany doświadczeń w zakresie oświaty i edukacji, w tym kształcenia związanego z odnawialnymi źródłami energii między samorządami oraz szkołami ponadgimnazjalnymi, a także wymiany doświadczeń w sferze turystyki i kultury.

W następnej kolejności Ireneusz Rutowicz Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie podpisał dwa porozumienia o współpracy - z Maciejem Korbasiewiczem - Prezesem firmy Bolix Sp. z o.o. i Prezesem firmy QualityHeat Sp. z o.o. Stefanem Reszewskim. Dzięki podpisanym porozumieniom powstaną w szkole kolejne stanowiska dydaktyczne wzbogacające wyposażenie Inkubatora.

Po krótkim zwiedzaniu obiektu, w auli szkoły rozpoczęła się kolejna część uroczystości dedykowana wyróżniającym się nauczycielom powiatowych szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych. Po wystąpieniu dyrektora Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie Alicji Hromady oraz Starosty Dzierżoniowskiego Janusza Guzdka, swoje osiągnięcia edukacyjne zaprezentował Wicedyrektor ZSiPKZ w Bielawie – Grzegorz Raganowicz. Wspólnie z dyrektorem szkoły zostali uhonorowani przez Starostę wraz z kilkunastoma nauczycielami z innych szkół Nagrodą Starosty. Ireneusz Rutowicz wręczył wyróżniającym się nauczycielom naszej szkoły Nagrody Dyrektora. Kolejna część uroczystości poświęcona była wystąpieniom zaproszonych gości spośród których głos zabrali Senator RP Stanisław Jurcewicz, Burmistrz Bielawy Piotr Łyżwa, Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych Katarzyna Wierzbicka, Wiceprezes DKEO Ryszard Chruścicki oraz Dyrektor firmy Thermaflex Maciej Sokolik.

alt alt
alt alt

Uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany przez klasę II ti pod kierunkiem pani Anny Pyziak.

alt


PRAWYBORY PARLAMENTARNE
alt alt

19.10.2015 uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość zapoznać się z procedurą głosowania w wyborach, dzięki przystąpieniu szkoły do projektu MŁODZI GŁOSUJĄ realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas prawyborów będą mogli jak w prawdziwych wyborach oddać swój głos i wrzucić go do urny. Przystępujemy też kampanii WYBIERAM BEZ HEJTU zorganizowanej Obywateli Nauki i Otwartą Rzeczpospolitą.Jest to kampania na rzecz poprawy języka w mediach , a zwłaszcza w Internecie. Więcej informacji kliknij tutaj

alt alt

Regulamin I Konkursu języka zawodowego
JĘZYK + ZAWÓD = PRZYSZŁOŚĆ

Konkurs przeznaczony jest dla gimnazjalistów Powiatu Dzierżoniowskiego, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języków obcych i poznać ofertę kształcenia zawodowego w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego podczas praktycznego uczestnictwa w zajęciach branżowych.

Organizatorem I Konkursu języka zawodowego JĘZYK + ZAWÓD = PRZYSZŁOŚĆ jest Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i przebieg konkursu są Magdalena Stasiak i Anna Miśkiewicz – nauczycielki języków obcych. Uczniowie ZSiPKZ w Bielawie uczęszczający do klas w zawodach technik mechanik i technik informatyk wezmą udział w konkursie w roli ekspertów i pomocników w jego realizacji. Konkurs organizowany jest w ramach powiatowego grantu oświatowego.

Cele konkursu:
- doskonalenie znajomości języków obcych w obszarach kompetencji zawodowych,
- wzmocnienie motywacji do nauki języków obcych,
- przygotowanie uczniów do sprostania wymaganiom współczesnego rynku pracy z naciskiem na wykonywany zawód i wybór zawodu,
- propagowanie nauki języków obcych wśród uczniów.

Regulamin konkursu do pobrania tutaj


Ślubowanie klas pierwszych

alt

15 września uczniowie klas pierwszych podczas ślubowania zostali uroczyście włączeni do grona społeczności Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Młodzi adepci ślubowali wypełniać misję szkoły i pamiętać o wszystkich przypisanych jej obowiązkach. Uroczystość ślubowania zakończył przemówieniem dyrektor Ireneusz Rutowicz, który podkreślił wagę tego momentu w życiu każdego z pierwszoklasistów oraz życzył im samych sukcesów podczas nauki w naszej szkole. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą por. Anna Maciejowska-Krześniak oraz sierż. Marek Parecki z 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu, nadkom. Ryszard Mazurkiewicz Komendant Komisariatu Policji z Bielawy oraz st. kpt. Arkadiusz Kleban z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie.

alt

alt alt

Rozpoczęcie roku 2015-16 w ZSiPKZ w Bielawie

alt

1 września o godz. 10.00 na boisku szkolnym społeczność Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po raz pierwszy uczestniczyli w niej uczniów trzech klas pierwszych technikum. W trakcie wydarzenia Dyrektor ZSiPKZ, mgr Ireneusz Rutowicz, przywitał wszystkich zebranych.

alt alt
alt alt

Projekt „Akademia 3.0 - apki.org”

alt

W całej Polsce wystartowały młodzieżowe kluby programistyczne Lab 3.0.Młodzież pod okiem specjalnie przeszkolonych edukatorów będzie uczyła się programować oraz tworzyć aplikacje mobilne i webowe. Dzięki innowacyjnej platformie apki.org będzie możliwość podglądania efektów swojej pracy oraz komunikowania z innymi uczestnikami kursu z całej Polski. Najlepsza aplikacja zostanie nagrodzona.

Nauczyciele z 16 szkół biorących udział w projekcie „Akademia 3.0 - apki.org” podczas 2-dniowego szkolenia przetestowali interaktywną platformę apki.org, z której będzie korzystała młodzież. Szkolenie przeprowadzili doświadczeni programiści – twórcy platformy. Pokazywaliśmy inteligentny dom w Intel XDK, HTML5, CSS3, JavaScript, mówiliśmy o Xamarinie, C# i Kinetise, a nawet w 10 minut zrobiliśmy aplikację do liczenia średniej ocen. Bardzo fajna grupa, mam nadzieję na owocną współpracę. Cieszę się z dużego zainteresowania i zaangażowania. Tacy Nauczyciele mogą naprawdę wiele pokazać uczniom i otworzyć przed nimi niejedną drogę! – mówi Jakub Król, szkoleniowiec i członek zarządu Fundacji Media 3.0.

Jedną z 16 zwycięskich szkół biorących udział w ogólnopolskim projekcie apki.org jest Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

[Czytaj więcej...]


[Powrót]

Poprawiony ( Czwartek, 29 Marzec 2018 17:29 )