70-lecie Zespołu Szkół i Placówek
Kształcenia Zawodowego w Bielawie


Komitet Organizacyjny, Dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna
Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

informuje, że w dniach od 21 do 23 października 2016 r.

odbędzie się

Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
w Bielawie

dawniej Technikum Włókienniczego w Bielawie

Zapraszamy do udziału w Jubileuszu wszystkich absolwentów Szkoły, w tym:

Technikum Włókienniczego, Chemicznego, Mechanicznego
(szkół dziennych, wieczorowych, zaocznych oraz wydziału dla przodujących robotników),
Średniego Studium Zawodowego, Liceum Zawodowego, Liceum Profilowanego,

wszystkich Techników

w Zespole Szkół Zawodowych w Bielawie
w Zespole Szkół w Bielawie
oraz w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie


Program uroczystości
70-lecia Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie
„Dni Otwartej Szkoły”

21.10.2016 r.
Uroczyste spotkanie Absolwentów, Gości i Społeczności Szkolnej:

 • godz. 10.00 - apel okolicznościowy na pl. Wolności w Bielawie – symboliczne przekazanie kluczy do miasta z okazji obchodów jubileuszowych szkoły, pamiątkowe zdjęcie,
 • przemarsz ulicami miasta do sali MOKiS w towarzystwie orkiestry,
 • godz. 11.00 - Gala Jubileuszowa w sali MOKiS.

22.10.2016 r.
Dzień Otwartej Szkoły

 • godz. 08.30 - rejestracja uczestników,
 • godz. 09.30 - spotkanie w auli - otwarcie i zwiedzanie wystawy jubileuszowej,
 • godz. 10.00 - spotkania okolicznościowe absolwentów i grona pedagogicznego zwiedzanie szkolnych pracowni i warsztatów,
 • godz. 11.00 - pokazy umiejętności zawodowych, prezentacja zawodów, pokazy uczniów klas mundurowych,
 • godz. 12.30 - zawody sportowe na boisku „Orlik 2012” (konkurs rzutów karnych – ABSOLWENCI / NAUCZYCIELE / UCZNIOWIE/),
 • loteria fantowa prowadzona przez BAUZ i poczęstunek dla uczestników - w trakcie trwania imprezy,
 • godz. 19.00 - Bankiet.

23.10.2016 r.

 • godz. 09.30 - Jubileuszowa Msza Św. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Bielawie,
 • godz. 11.00 - Złożenie kwiatów na grobach zmarłych nauczycieli.

Program uroczystości 70-lecia ZSiPKZ w Bielawie do pobrania w formacie pdf
Jednodniowy Kurier Jubileuszowy


Sprawozdanie z Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów
i 70-lecia Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

W dniach 21-23 października 2016r. Zespól Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie obchodził 70-lecie swojego istnienia. Dla całej społeczności szkolnej i Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Absolwentów był to finał wielomiesięcznej pracy, przygotowującej do uroczystych spotkań, wspomnień i wspólnego świętowania. Patronat honorowy nad obchodami Jubileuszu 70-lecia ZSiPKZ w Bielawie objęli Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk, Starosta Dzierżoniowski – Janusz Guzdek oraz Burmistrz Bielawy – Piotr Łyżwa.

21 października 2016 r. na Placu Wolności w Bielawie rozpoczęły się pierwsze oficjalne uroczystości. O godz. 10.00 odbył się przed Urzędem Miasta uroczysty apel z udziałem absolwentów, nauczycieli i uczniów, podczas którego symboliczny klucz do miasta wręczył dyrektorowi szkoły i przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Absolwentów Burmistrz Miasta Piotr Łyżwa. Następnie wszyscy obecni: Absolwenci, Grono pedagogiczne i Uczniowie szkoły przeszli ulicami miasta do sali MOKiS, gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Gala Jubileuszowa. Podniosłość święta podkreśliła obecność wszystkich pocztów sztandarowych szkół ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego.

Uroczystość w Teatrze prowadzili absolwenci naszej Szkoły - pani wicedyrektor Elżbieta Michalik i Jarosław Florczak. Serdecznie powitali wszystkich przybyłych na Jubileusz, a szczególnie gorąco byłych dyrektorów i nauczycieli naszej szkoły, którzy już zakończyli swoją pracę zawodową oraz absolwentów i zaproszonych gości. Jubileuszową Galę zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatowych i gminnych w osobach Starosty Dzierżoniowskiego Janusza Guzdka, Burmistrza Bielawy Piotra Łyżwy, Wiceburmistrza Bielawy Małgorzaty Greiner, Burmistrza Piławy Górnej Zuzanny Bielawskiej, a także radnych powiatowych i miejskich. Obecna była również Dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie Alicja Hromada oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Powiatu Dzierżoniowskiego. Obecna była również delegacja zaprzyjaźnionych szkół partnerskich z Lingen w Niemczech oraz w Hronowie z Czech. Wśród gości można było zauważyć obecność przedstawicieli 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Dolnośląskiego Klubu Ekologicznego, a także instytucji kultury i stowarzyszeń oraz firm współpracujących ze szkołą.

W trakcie uroczystości dyrektor Ireneusz Rutowicz przedstawił istotne wydarzenia z historii placówki, oraz dzień dzisiejszy szkoły. Był również czas na wręczenie Nagród Starosty Dzierżoniowskiego, Nagród Dyrektora szkoły oraz odznaczeń dla zasłużonych nauczycieli emerytów. Po życzeniach dla szkoły i części oficjalnej uczniowie zaprezentowali przygotowaną pod kierunkiem nauczycielek Agnieszki Nowakowskiej, Katarzyny Wiącek, Magdaleny Stasiak część artystyczną. Program był okazją do wspomnień i refleksją nad przemijającym czasem, a także przypomnieniem, że szkoła to miejsce, gdzie oprócz nauki płata się figle, przeżywa chwile radości, nawiązuje przyjaźnie.

22 października 2016 r. Goście i Absolwenci przybyli do odświętnie przybranego budynku szkoły, gdzie kontynuowano obchody Jubileuszu. Dekorację głównych holi szkoły przygotowali nauczyciele: Małgorzata Greiner, Grzegorz Błachut, Andrzej Stasiak. Wszyscy zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność materiałów. Aby ułatwić im „podróż sentymentalną” w przeszłość, przygotowano liczne ekspozycje i prezentacje multimedialne.

Wielu wzruszeń i radości dostarczało przekładanie kart starych ksiąg i kronik, które zostały udostępnione Absolwentom i Gościom w auli szkolnej. Oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, zdjęć z wycieczek, odczytywanie wpisów do Kronik Szkoły, Kroniki koła turystycznego, odnajdywanie wizerunku wychowawcy, nauczycieli było dla wszystkich zwiedzających powrotem do lat młodości. W auli oprócz starych kronik i ksiąg została zaprezentowana wystawa fotograficzna, która obrazowała obchody 40, 50, 55, 60 i 65-lecia szkoły, projekty Comenius i dzień dzisiejszy Zespołu Szkół w Bielawie. Wystawę zorganizowały Katarzyna Wiącek, Agnieszka Nowakowska we współpracy z Ireneuszem Furtakiem i Andrzejem Stasiakiem.

W trakcie zwiedzania na Gości czekała kolejna niespodzianka – słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów wszystkich klas oraz grill.

W czasie uroczystości jubileuszowych każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety: kubek, notes, długopis, jubileuszową gazetkę szkolną, płytę DVD oraz ekologiczną torbę reklamową.

Wieczorem w restauracji „Teatralna” wszyscy bawili się na jubileuszowym bankiecie.

Obchody Jubileuszu Szkoły zakończyły się 23 października uroczystą Mszą św. odprawioną w intencji dawnej i obecnej społeczności szkolnej w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie przedstawiciele Absolwentów i Uczniów przeszli na Cmentarz Parafialny, aby zapalić znicze na grobach zmarłych profesorów, kolegów i koleżanek.

Uroczystość Jubileuszowa była okazją do spotkań, wielu wspomnień i uśmiechu.

opracowała: Agnieszka Nowakowska


[Powrót]

Poprawiony ( Czwartek, 03 Listopad 2016 10:52 )