Rok szkolny 2014 - 2015


Zakończenie roku szkolnego 2014/15

alt

26 czerwca 2015 r. to kolejny ważny dzień w życiu społeczności szkolnej ZSiPKZ w Bielawie. Obok uroczystości zakończenia roku szkolnego 2014/2015 odbyło się również mianowanie uczniów klas mundurowych na wyższy stopień awansu. Od 2010 roku w szkole prowadzone są klasy mundurowe – policyjna oraz wojskowa i w związku z tym, pod koniec każdego roku szkolnego uczniowie, którzy spełnili określone w regulaminie awansu wymogi, otrzymują w kolejnych klasach awans odpowiednio na stopień kadeta i starszego kadeta i nadkadeta.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatu dzierżoniowskiego, miasta Bielawa oraz reprezentanci jednostek mundurowych, którzy wręczyli wraz z dyrektorem szkoły certyfikaty awansu 50 uczniom klas policyjnych i 21 uczniom klas wojskowych. Służby mundurowe reprezentowali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie i 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu, Straży Miejskiej w Bielawie, Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie, Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie. Obecność przedstawiciela tej ostatniej jednostki jest szczególnie ważna ze względu na zamiar uruchomienia w szkole od nowego roku szkolnego kolejnej klasy mundurowej – klasy strażackiej. Wszystkim uczniom, gratulujemy awansu, promocji do następnej klasy i życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Akcja "Bezpieczne wakacje"

alt

Wyjazd na wakacje to ekscytujące, radosne wydarzenie. Już za chwilę będzie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Aby nasi uczniowie nie zapominali o swoim bezpieczeństwie nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne wakacje". Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

WAŻNE TELEFONY:
112 - Europejski Numer Alarmowy - w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna - 998 i Policja - 997
Telefony ratunkowe:
- nad wodą: WOPR - 601 100 100
- w górach: TOPR - 601 100 300 / 18 20 63 444 GOPR - 985 / 601 100 300
Grupy GOPR:
Beskidzka - 33 82 96 900
Bieszczadzka - 13 46 32 204
Jurajska - 34 31 52 000
Karkonoska - 75 75 24 734
Krynicka - 18 47 77 444
Podhalańska - 18 26 76 880
Wałbrzysko-Kłodzka - 74 84 23 414


Wymiana międzynarodowa z Lingen: „Muzyka jednoczy – tanecznym krokiem przez Europę!”

alt

Takie motto było myślą przewodnią tegorocznego spotkania uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie i Zespołów Szkół Zawodowych w Lingen/Niemcy, które odbyło się w maju i czerwcu 2015 roku. Spotkanie to było kontynuacją wieloletniej współpracy naszej szkoły z dwiema partnerskimi szkołami z Lingen i fundacją Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.
Uczestnicy projektu wyruszyli do Lingen i wraz z opiekunami uczestniczyli w atrakcyjnym programie, przygotowanym przez nauczycieli i młodzież z zaprzyjaźnionych w Niemczech szkół.
Mimo wielu obaw, wątpliwości i niepewności, które towarzyszyły uczestnikom wyjazdu przed wyruszeniem na tygodniową wyprawę, po powrocie wszyscy zadowoleni stwierdzili, że nie był to czas stracony. Każdy uczeń otoczony był troskliwą opieką przez rodziny niemieckie, przyjmujące gości z Bielawy w swoich domach.
Już pierwszego dnia rozpoczęły się przygotowania do zaprezentowania koncertu składającego się z 4 piosenek. Uczniowie przeglądali instrumenty, wybierali piosenki, które zaśpiewają. Następnym punktem programu było spotkanie z Burmistrzem Lingen. Przywitał grupę w Emslandsarenie, a nie jak dotychczas w ratuszu. Miejsce to wzbudziło duże zainteresowanie, ponieważ należy do najnowocześniejszych hal, w których odbywają się duże i małe imprezy muzyczne, teatralne, sportowe. Wraz z Burmistrzem rozpoczęliśmy też zwiedzanie miasta. Uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą o Lingen. Dużym wyzwaniem była wycieczka na narty wodne oraz do parku linowego, zwłaszcza, że pogoda nie od początku chciała współpracować z organizatorami.
Uczniowie cały czas zmagali się z głównym tematem wymiany – muzyką. Premiera naszej pracy miała miejsce na rynku w Lingen. Mieszkańcy miasta mieli okazję obejrzeć nasz koncert. Ważnymi punktami programu było również strzelanie z łuku i na pożegnanie wspólny wieczór kulinarny z rodzicami uczniów niemieckich.
Polska przywitała nas cudowną pogodą, dzięki czemu mogliśmy podziwiać najdalsze zakątki Dolnego Śląska z wieży Skytower we Wrocławiu. Muzyka nadal nie opuszczała uczestników projektu. Po wizycie u Burmistrza Bielawy, na pl. Wolności odbył się kolejny koncert piosenek, które grupa przygotowała w Lingen. Od wspólnego śpiewania niedaleko do tańca, którego lekcje rozpoczęliśmy tuż po przekroczeniu murów ZSiPKZ w Bielawie. Nie było to łatwe zadanie, dlatego wspólny posiłek, bielawskie pierogi, był jak najbardziej na miejscu.
Najprostszymi i najprzyjemniejszymi ćwiczeniami dla utrwalenia wiedzy muzycznej jest oczywiście wędrówka górska. Ze śpiewem na ustach i tanecznym krokiem grupa zdobyła Ślężę i przy ognisku nabierała tężyzny fizycznej na dalsze warsztaty taneczne. Odbyły się one w bielawskim Art Inkubatorze pod okiem profesjonalnego nauczyciela tańca. Nauczyliśmy się kilku tańców towarzyskich i układu tanecznego do muzyki Michaela Jacksona. Po południu mieliśmy sesję w studiu muzycznym, gdzie nagraliśmy nasz repertuar.
Ostatnim punktem programu były zajęcia w Krzyżowej, które rozpoczęły się wspólnym zwiedzaniem i zapoznaniem się z historią obiektu. Następnie grupy przystąpiły do udziału w Quizie multimedialnym o Bielawie. Uczniowie śpiewali, słuchali wybranych przez siebie europejskich hitów wszechczasów. Uczestnicy projektu mieli możliwość oceny tegorocznego spotkania, które dzięki artystycznej tematyce było wyjątkowe. Motto „Muzyka łączy – tanecznym krokiem przez Europę” okazało się niezwykłym w kontekście kontaktów międzynarodowych. Wspólne muzykowanie, taniec pozwoliły na zbudowanie prawdziwych przyjaźni. Wszyscy otrzymali drobne upominki i udali się na wspólny posiłek. Mieli możliwość wymienić uwagi na temat wspólnej pracy i chęci dalszej współpracy.
Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z porozumiewaniem się z niemieckimi kolegami. Wykorzystywali umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Wielu z nich, dopiero w konfrontacji z rzeczywistymi sytuacjami za granicą, dostrzega zalety znajomości języków obcych.

alt

alt

alt


„The Princess and the Pea - Księżniczka na ziarnku grochu”

alt

19 czerwca 2015r. uczniowie naszej szkoły wystawili spektakl teatralny „The Princess and the Pea - Księżniczka na ziarnku grochu” w ramach realizacji powiatowego grantu oświatowego „ Żerom dzieciom”. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni uczniowie klas V Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie. Uczniowie, którzy występują w sztuce wcielali się w role fałszywych księżniczek (Alicja Stępień, Renata Stawinoga, Renata Hulaj), króla (Damian Sojka), królowej (Anna Radziejewska), służącej (Gabriela Palińska ), księcia (Radosław Rycąbel, , Mateusz Cykowski ) oraz prawdziwej księżniczki (Adrianna Kędziak). Nie sposób pominąć Adriana Byczka, który zadbał o udźwiękowienie przedstawienia. Praca nad tekstem wymagała od aktorów wielkiego zaangażowania i wysiłku, ponieważ cała bajka była prezentowana w języku angielskim, który dodatkowo został dostosowany do możliwości percepcyjnych małej widowni.
Sztukę oglądało się z dużym zainteresowaniem. Dzięki wspaniałej grze aktorów, bajka przeniosła dzieci choć na chwilę w świat iluzji i czarów. Widownia doceniła wysiłek naszych artystów i otrzymali oni ogromne brawa na zakończenie spektaklu. Duże wrażenie zrobiły na widowni kostiumy. Wszystkie były dopasowywane do czasów, w jakich działa się akcja bajki. Reżyserem przedstawienia była p. Anna Miśkiewicz. W realizacji grantu pomagały p. Magdalena Stasiak i Agnieszka Nowakowska.

alt

alt


III Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych w Tarnowie

alt

Kompania reprezentacyjna GROMO składająca się z uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie miała zaszczyt reprezentować 6-7.06.2015 r. województwo dolnośląskie na III Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Tarnowie. 16 drużyn z całej Polski rywalizowało ze sobą w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP.

Główny cel jaki przyświeca organizatorom takiego przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń między szkołami, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz popularyzacja klas mundurowych jako oferty edukacyjnej szkół. Dużym zaszczytem dla naszej młodzieży było spotkanie z nadinspektorem Władysławem Padło, który w tym roku zaszczycił Ogólnopolski Przegląd swoją obecnością i bardzo chciał spotkać się i porozmawiać z naszą młodzieżą. Warto również wspomnieć, że przez cały rok szkolny 2014/2015 trwał ogólnopolski ranking klas mundurowych organizowany w pierwszym etapie w poszczególnych województwach, a następnie w całym kraju. Ogromne brawa i wielkie podziękowania składamy wszystkim, którzy oddali głos na naszą szkołę i tym samym zwyciężyliśmy w ogólnopolskim rankingu.

alt

alt

alt

alt

alt


Konkurs przyrodniczym VICTOR 2015

alt

15 maja 2015r na zaproszenie Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu zorganizowaliśmy warsztaty energetyki odnawialnej dla młodzieży uczestniczącej w dolnośląskim konkursie przyrodniczym VICTOR 2015.

alt alt

Wykład pt.” Energia wczoraj, dziś i jutro” wygłosił wicedyrektor Grzegorz Raganowicz, a warsztaty dla młodzieży przygotował i przeprowadził pan Jarosław Szynkarek wspomagany przez sześciu uczniów klasy III technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: Kondrat Dawid, Krasowski Patryk, Królik Artur, Iwanow Marcin, Olejnik Sebastian, Pakulski Jakub.

alt alt

Europejskie Dni Słoneczne

alt

W niedzielę 31 maja na dzierżoniowskim stadionie podczas obchodów Dni Dzierżoniowa nasza szkoła uczestniczyła już po raz trzeci w obchodach Europejskich Dni Słonecznych. Stoisko zorganizowaliśmy wspólnie z zaprzyjaźnionymi firmami: GEDEON, ENERGIA SŁONECZNA, THERMAFLEX IZOLACJI. Nasze stoisko cieszyło się dużą frekwencją. Na stanowisku do produkcji energii został pobity rekord !!!. Jeden z panów przez 5 minut 10 sekund produkował energię z mocą 66W, natomiast najlepszy czas pań to 45 sekund.

alt alt

Wizyta w zakładzie produkcyjnym Thermaflex w Żarowie

alt

W dniu 29 maja 2015 r. uczniowie II i III klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zwiedzali zakład Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. w Żarowie, który produkuje izolacje termiczne na różne instalacje. Podczas pobytu w zakładzie uczniowie uczestniczyli w konkursie na wykonanie drzewka z materiałów izolacyjnych, którego organizatorem była Pani Barbara Wojtas - Doradca Techniczny z Firmy Thermaflex . Na zakończenie pobytu w zakładzie zostały ogłoszone wyniki konkursu i wręczone nagrody.

alt

alt

alt


Wizyta wolontariuszki z Ukrainy

alt

25 i 26 maja gościliśmy w szkole wolontariuszkę europejską - pochodzącą z Ukrainy Vasylynę Bas. Pierwszego dnia opowiedziała uczniom na czym polega wolontariat europejski, przedstawiła tradycyjne XIX - wieczne wesele ukraińskie oraz historię Prypeci - modelowego miasta radzieckiego w sąsiedztwie Czarnobyla oraz katastrofę czarnobylską. Kolejny dzień spędziliśmy w Książu podziwiając piękno zamku zamieszkiwanego między innymi przez Księżnę Daisy aktywną wolontariuszkę z czasów I wojny światowej.

alt


Wizyta Ministra Edukacji Narodowej Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej
w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

alt

Poniedziałek 18.05.2015 r. był szczególnym dniem w historii Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły Minister Edukacji Narodowej Panią Joannę Kluzik-Rostkowską. Bezpośrednio po przyjeździe i powitaniu przez władze powiatu, miasta i dyrekcję szkoły Pani Minister miała okazję zwiedzić nowo powstały obiekt – Inkubator technologiczny efektywności energetycznej w budownictwie. Podczas oglądania poszczególnych stanowisk edukacyjnych mieliśmy okazję zaprezentować obecny profil działalności szkoły, jak również perspektywy rozwoju naszej placówki w oparciu o rozwijającą się bazę dydaktyczną.

alt

Kolejnym punktem pobytu w naszej szkole było spotkanie Minister z młodzieżą. Była to okazja do zadania kilku pytań, które dotyczyły m.in. reformy oświatowej, wypożyczania podręczników w szkołach ponadgimnazjalnych, możliwości pozyskania pieniędzy na budowę sali gimnastycznej. Były również pytania dotyczące nowej matury, do której nasi uczniowie przystąpią w przyszłym roku. Pani Minister odpowiadając na pytania zwróciła uwagę na fakt, by edukacja zawodowa była spójna z oczekiwaniami rynku pracy, o czym mówi się obecnie w związku z Rokiem Szkoły Zawodowców.

alt alt
alt alt

Po zakończonym spotkaniu była jeszcze okazja do zaprezentowania pierwszej w Polsce Szkoły Słonecznej. Po obejrzeniu urządzeń energetyki odnawialnej zlokalizowanej na platformie edukacyjnej w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego i zwiedzeniu laboratorium solarnego Pani Minister zapoznała się z funkcjonowaniem Centrum i możliwościami kształcenia w pracowniach placówki dla różnych grup odbiorców – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, techników, studentów wyższych uczelni oraz słuchaczy kursów kwalifikacyjnych. Po zwiedzeniu Szkoły i Centrum oraz zrobieniu pamiątkowej fotografii wizyta Pani Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej w naszej szkole dobiegła końca.

alt

alt alt

Obóz sprawnościowo - naukowy klas mundurowych

alt

Po raz kolejny uczniowie klas mundurowych, uczestniczyli w obozie sportowym na terenie Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej w Srebrnej Górze. W trakcie trwania obozu uczniowie brali udział w różnego rodzaj zajęciach sportowych, wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Przez tych pięciu dni mieli okazję strzelać z ASG, wiatrówki w XVIII wiecznym forcie, ćwicząc zręczność i celność oka. Podczas zajęć wspinaczkowych zjeżdżać z 30 metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku, wspinać się na sztuczną ściankę, poznając wspinaczkowe ABC. Niewątpliwą atrakcją był zjazd "tyrolką" na długości 120 metrów, chodzenie nad ziemią na rozciągniętej linie "slack" oraz "zorbing" czyli toczenie się z góry w olbrzymiej napompowanej kuli. Młodzież miała również możliwość postawienia pierwszych kroków w jeździectwie konnym. Swoją kondycję fizyczną uczniowie mogli również ocenić w trakcie testu sprawnościowego. Dodatkową atrakcją i zarazem ważnym punktem obozu były zajęcia prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie Grzegorza Długaszewskiego i Piotra Majdańskiego dla uczniów klasy policyjnej. Natomiast dla klasy wojskowej zajęcia poprowadzili żołnierze z 31 Batalionu Radiotechnicznego Krzysztof Sosnowski, Tymon Urbański oraz systematycznie współpracujący z naszą szkołą Marek Parecki, którzy przygotowali i przeprowadzili w klasie wojskowej szereg zajęć dotyczących pracy żołnierzy. Na zakończenie obozu wręczono nagrody dla najlepszych drużyn obozowych w poszczególnych konkurencjach.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Wizyta w partnerskiej szkole w Hronovie

alt

Dnia 28.04.2015 roku grupa 28 uczniów naszej szkoły pod opieką pana wicedyrektora G. Raganowicza oraz nauczycielek - M. Skowronskiej-Najdek, K. Bujnowskiej i K. Wiącek udała się na jednodniowy wyjazd do Czech, zrealizowany w ramach powiatowego grantu oświatowego „Poznaj swojego sąsiada”.
Spotkaliśmy się tam z przedstawicielami partnerskiej szkoły: STREDNI PRUMYSLOVA SKOLA – SPS - z HRONOVA. Celem spotkania reprezentantów naszych szkół było odnowienie współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą oraz wspólne stworzenie przez młodzież słownika pojęć technicznych w językach: polsko-angielsko-niemiecko-czeskim. Bielawska młodzież wraz z czeskimi kolegami w grupach opracowywała pojęcia zawodowe typowe dla profesji, których aktualnie się uczą. Zaprezentowano nam również szkołę oraz warsztaty szkolne. Uczniowie byli pod wrażeniem dobrze wyposażonych warsztatów samochodowych, zaopatrzonych w 2 nowoczesne pojazdy marki Skoda Octavia.
Mieliśmy też okazję pospacerować ulicami Hronova i podziwiać to urocze miasteczko. Tradycyjnie, na koniec spotkania został rozegrany mecz siatkówki pomiędzy ZSiPKZ Bielawa oraz SPS Hronov. Pomimo przegranego przez nas 3 do 0 meczu, dobry nastrój i humor dopisywał wszystkim. Już niebawem planowana jest rewizyta gości z Hronova i sportowy rewanż do którego już trenujemy...
Dziękujemy pani wicedyrektor Janie Maslikieviczowej oraz naszym czeskim kolegom za tak ciepłe przyjęcie.

alt

alt

alt


I Powiatowy Konkurs Wiedzy Technicznej

alt

28.04.2015 w naszej szkole odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy Technicznej w ramach Powiatowego Grantu Oświatowego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne.
Wyniki konkursu:
• szkoły gimnazjalne:
- indywidualne:
I miejsce - Piotr Niemiec - uczeń Gimnazjum Nr 2 w Bielawie
II miejsce - Michał Mroczkowski - uczeń Gimnazjum Nr 2 w Bielawie
III miejsce - Mateusz Siwek - uczeń Gimnazjum Nr 2 w Bielawie
- drużynowo:
I miejsce - Gimnazjum Nr 2 w Bielawie
II miejsce - Gimnazjum Nr 3 w Bielawie
• szkoły ponadgimnazjalne:
- indywidualnie:
I miejsce - Wojciech Pelc - uczeń ZSiPKZ w Bielawie
II miejsce - Jakub Smoliński - uczeń ZS Nr 1 w Dzierżoniowie
III miejsce - Maciej Wójciak - uczeń ZSiPKZ w Bielawie
- drużynowo:
I miejsce - ZSiPKZ w Bielawie
II miejsce - ZS Nr 1 w Dzierżoniowie
III miejsce - ZS Nr 3 w Dzierżoniowie.
Organizatorami konkursu byli: Jerzy Barski i Andrzej Stasiak.

alt

alt


Konferencja „Sposoby poszanowania energii – innowacje energetyczne w budownictwie”

W piątek 17 kwietnia 2015 r. w auli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła się konferencja pt. „Sposoby poszanowania energii – innowacje energetyczne w budownictwie”, która została zorganizowana wspólnie ze Starostą Dzierżoniowskim panem Januszem Guzdkiem i Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie panią Katarzyną Złotnicką. Konferencja odbyła się w ramach realizowanego przez powiat Projektu termomodernizacji budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wybór miejsca na konferencję nie był przypadkowy, ponieważ w naszej szkole powstaje pierwszy w Polsce obiekt dydaktyczny dla budownictwa niskoenergetycznego, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązania energooszczędne.

alt alt

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz różnych szczebli – burmistrzowie miast, wójtowie gmin, przedstawiciele starostw z powiatów: dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, świdnickiego i kłodzkiego. Uczestnikami byli również przedstawiciele firm wykonawczych branży budowlanej instalacyjnej i energetycznej oraz przedstawiciele projektantów.

Program konferencji był bardzo bogaty i zawierał ciekawe wystąpienia.

Po krótkim wstępie i powitaniu, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zaprosił zebranych do obejrzenia Inkubatora na obecnym etapie budowy. Dyrektor oraz inspektor nadzoru pan Jerzy Żurawski przedstawili w zarysie istotę budowli oraz poszczególnych stanowisk dydaktycznych i podkreślili, że trwają już prace wykończeniowe i w najbliższym czasie rozpoczną się odbiory, a obiekt zacznie funkcjonować od nowego roku szkolnego.

Po obejrzeniu Inkubatora rozpoczęła się właściwa część konferencji podczas której mówcy zaprezentowali następujące tematy:

 1. Sposoby poszanowania energii – inwestycje modernizacyjne w powiecie dzierżoniowskim - Katarzyna Złotnicka – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.
 2. Budownictwo zero energetyczne na przykładzie szkoły w Bielawie -Jerzy Żurawski – Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.
 3. Finansowanie inwestycji z zakresu efektywności energetycznej w nowej perspektywie finansowej - Ryszard Sobański Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe Sp. z o.o.
 4. Przyszłość w ociepleniach - koncepcja idealnej elewacji - Paweł Gaciek - Dyrektor Technicznej Obsługi Klienta firmy Bolix.
 5. Termoizolacja budynków objętych ochroną konserwatorską - Radosław Jędrzak - przedstawiciel Firmy Kingspan.
 6. Mobilne, ekologiczne, energooszczędne domy drewniane - Edyta Cieślak – Manager Stowarzyszenia SIDE-CLUSTER.
 7. Transformator ciepła – nowoczesne urządzenie grzewcze – dr inż. Stefan Reszewski - Quality Heat Sp. z o.o.
 8. Innowacyjne rozwiązania Thermaflex zmniejszające zużycie energii i wspomagające OZE, w aspekcie zrównoważonego rozwoju - Barbara Wojtas – Regionalny Kierownik Sprzedaży Doradca Techniczny Thermaflex Izolacji Sp. z o.o.
 9. Energetyczny Portal Innowacyjny Cz-PL – dr inż. Kazimierz Herlender - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.
 10. Inkubator efektywności energetycznej w budownictwie szansą na podniesienie jakości kształcenia zawodowego w powiecie dzierżoniowskim - Ireneusz Rutowicz – dyrektor ZSiPKZ w Bielawie.

W podsumowaniu konferencji wszyscy uczestnicy zgodzili się co stwierdzenia, że w procesie inwestycji budownictwa energooszczędnego ważne są zarówno innowacyjne technologie, nowoczesne materiały użyte do termoizolacji ale również dobrze wyszkoleni pracownicy, którzy w poprawny sposób będą stosować najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie budownictwa. Szansę na właściwe przygotowanie zawodowe stwarza nauka w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.


Liga językowa
alt alt

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie językowym - wiedza o krajach angielsko- i niemieckojęzycznych. Konkurs trwa 5 tygodni i zawiera 5 zestawów pytań. Co tydzień zmieniane są pytania. Aby wziąć udział w L I D Z E JĘZYKOWEJ należy odpowiedzieć na wszystkie pytania zgodnie z poleceniem. Zestawy pytań wywieszane są na tablicy korkowej obok gabinetu 301.

Odpowiedzi przekazujemy: p. Annie Miśkiewicz p. Magdalenie Stasiak

Start: 13.04.2015

Przewidywane zakończenie: 31.05.2015

Zapraszamy do udziału również nauczycieli!!!

Zespół Języków Obcych


VI POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI

W dniu 10.04.2015 r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbył się VI POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI POWSTANIA NARODOWE W LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII - XIX wieku, realizowany w ramach grantu oświatowego.
Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dzierżoniowskiego. W konkursie wzięło udział 32 uczniów przedstawicieli Gimnazjum nr 1,2,3, 5 z Bielawy, Gimnazjum z ZS im ks. Jana Dzierżonia z Pieszyc, Niepublicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.
Uczniowie zmagali się w dwóch etapach konkursu: teoretycznym, w którym musieli odpowiedzieć na 40 pytań z zakresu historii i literatury XVIII - XIX wieku praktycznym - wykonanie plakatu (uczniowie gimnazjum) i ustna prezentacja wybranego tematu przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wyniki konkursu:

KATEGORIA - SZKOŁY GIMNAZJALNE:

Test wiedzy:

I miejsce - Justyna Łyżwa Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów
II miejsce - Michelle Łuczak Gimnazjum nr 1 Bielawa
III miejsce - Natalia Szymańska Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów

Plakat:

I miejsce - Michelle Łuczak Gimnazjum nr 1 Bielawa
II miejsce - Kamila Sagan ZS Pieszyce
III miejsce - Martyna Płatek Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów

KATEGORIA - SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Test wiedzy:

I miejsce - Radosław Pohl ZSO Bielawa
II miejsce - Katarzyna Podłecka ZSO Bielawa
III miejsce - Konrad Węgliński II LO Dzierżoniów

Prezentacja tematu

I miejsce - Paulina Belczak ZSiPKZ Bielawa
II miejsce - Ewelina Węgielnik ZSO Bielawa

Organizatorzy konkursu: A. Nowakowska,S. Sołtysik.


„Pokaż nam język” - Mały jubileusz

alt

30 marca piątka uczniów naszej szkoły – Anna Jarząbek, Natasza Szumilas, Marlena Zawadzka, Kamil Szczepaniak oraz Patryk Skowroński brała udział w II etapie konkursu lingwistycznego dla szkół ponadgimnazjalnych „Pokaż nam język”. Była to jubileuszowa 15-ta edycja konkursu, który swym zasięgiem obejmuje już całą Polskę sprawdzając znajomość języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego.
W tym roku w konkursie uczestniczyło 18 969 uczniów z 544 szkół. Półfinał oraz finał dla uczniów województwa dolnośląskiego odbywa się w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.
Na miejscu młodzież rozwiązała test gramatyczno – leksykalny z elementami kultury krajów angielsko i niemieckojęzycznych. Tematem przewodnim w tym roku było motto „Jak zbudować własną markę”. Pięcioro szczęśliwców uczestniczyło w ścisłym finale – debacie sprawdzającej kompetencje językowe uczniów. Nagrodą główną jest indeks WSB oraz opłacone czesne na I – szym roku studiów.
W oczekiwaniu na wyniki nauczyciele mieli okazję dowiedzieć się jak umiejętnie regenerować siły by wytrzymać do końca roku szkolnego i nie tylko, natomiast uczniom w języku angielskim zaprezentowano jak stworzyć interesujący profil na Linkedin - międzynarodowym serwisie społecznościowym specjalizującym się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Innymi słowy co zrobić by zauważył nas przyszły pracodawca. Nasi półfinaliści z indeksami nie wrócili, ale mieli szansę sprawdzić się, odetchnąć atmosferą szkoły wyższej oraz dowiedzieć się czegoś nowego.


Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

alt

27 marca 2015 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Paulina Belczak, Mateusz Cykowski, Radosław Rycąbel uczestniczyli w XVII powiatowych eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Organizatorami turnieju byli: Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Dzierżoniowie wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie oraz Zespół Gimnazjów Nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie. W turnieju uczestniczyli uczniowie w następujących kategoriach wiekowych: podstawówka, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu dzierżoniowskiego. PAULINA BELCZAK uczennica II klasy policyjnej zwyciężyła w kategorii szkoły ponadgimnazjalne i będzie reprezentować naszą szkołę i powiat 17 kwietnia 2015 r. na eliminacjach wojewódzkich. Już dzisiaj życzymy jej powodzenia i trzymamy kciuki.


XIV Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej

alt

26 marca w naszej Szkole został przeprowadzony XIV Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej pod hasłem „Ziemia – wspólne dobro” oraz konkurs plastyczny na plakat o tematyce oszczędzanie energii i zasobów naturalnych. W tegorocznym konkursie wzięły udział szkoły: ZS Nr 1 w Dzierżoniowie, ZS nr 2 w Dzierżoniowie, I LO w Dzierżoniowie, II LO w Dzierżoniowie, ZSiPKZ w Bielawie.
Każda szkoła reprezentowana była przez 3 - osobową drużynę. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I etap – pisemny - test 45 pytań - na podstawie, którego komisja wyłoniła trzy najlepsze drużyny (decydowała suma punktów członków drużyny), II etap - rozgrywka finałowa – 3 najlepsze drużyny odpowiadały na pytania ustne.
Na podstawie osiągniętych wyników komisja podała zwycięzców:
I miejsce - Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie drużyna w składzie: Piotr Musielski, Damian Konaszewski, Katarzyna Żyła.
II miejsce – I LO w Dzierżoniowie drużyna w składzie: Maciej Żychaluk, Antonina Bogunka, Dorota Wójtowicz
III miejsce - II LO w Dzierżoniowie drużyna w składzie: Artur Rajczakowski, Konrad Węgliński, Jarosław Buczek.
IV miejsce - ZSiPKZ w Bielawie, drużyna w składzie: Marlena Zakrzewska, Piotr Malinowski, Ireneusz Matys
V miejsce - Zespół Szkół nr 2 w Dzierżoniowie, drużyna w składzie: Angelika Wojciechowicz, Dominika Perekasz, Kinga Szewczuk.
Nagrodę za największą ilość punktów uzyskaną w teście eliminacyjnym – otrzymała Antonina Bogucka z I LO w Dzierżoniowie. Każdy uczestnik konkursu wiedzy otrzymał nagrodę.
W konkursie plastycznym na plakat nagrody otrzymali:
I miejsce - Klaudia Siedlecka II LO w Dzierżoniowie
II miejsce –Manuela Markiewicz ZS nr 2 w Dzierżoniowie
III miejsce – Martyna Grabarczyk ZS nr 2 w Dzierżoniowie. Opiekunowie otrzymali upominki oraz podziękowanie za przygotowanie uczestników.

alt


I Kongres Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych

alt

W dniach 20 – 21.03.2015 w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie odbył się I Kongresu Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych. Podczas którego uczestniczyło, według danych organizatorów, ok. 500 osób - przedstawiciele ok. 280 szkół, w których działają klasy mundurowe, i delegaci 120 stowarzyszeń i organizacji, nie tylko paramilitarnych; do proobronnych MON zalicza także PCK, Ligę Obrony Kraju i Towarzystwo Wiedzy Obronnej.
Jednym z uczestników był przedstawiciel Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie por. Mariusz Moszyński nauczyciel Wiedzy o Policji i Samoobrony. Podczas Kongresu głos zabierali m.in. przedstawiciele MEN, MON, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Organizacji Strzeleckiej Strzelec FIA, rektorów i prorektorów takich uczelni jak Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, którzy podkreślali zasadność i celowość nie tylko utrzymywania, a wręcz tworzenia nowych klas mundurowych, którym MON zawsze jest w stanie pomóc i wesprzeć w działaniu dając sprzęt i instruktorów, którzy będą delegowani do przeprowadzania odpowiednich zajęć.

alt

alt


St. Patrick’s Day w naszej szkole

alt

W dniu 17 marca zawitali do naszej szkoły niezwykli posłańcy, posłańcy Świętego Patryka. Przybyli do nas z dalekich stron, żeby przybliżyć nam swojego patrona i jego święto.
Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca. Święto patrona Irlandii - św. Patryka. Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane zarówno z popularnością kultury celtyckiej, jak i pewnymi podobieństwami kulturowymi społeczności. W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego, irlandzkiego "zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki.
Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony - symbolizujący koniczynę, przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Ten dzień obchodzony jest także w naszym kraju. Tego dnia w wielu pubach można napić się zielonego piwa i posłuchać irlandzkiej muzyki.
W naszej szkole, co prawda, nie piliśmy zielonego piwa, ale na korytarzach w czasie przerw rozbrzmiewała irlandzka muzyka. Na telebimie można było zobaczyć jak świętuje się St. Patrick’s Day na świecie. Uczniowie, którym dopisało szczęście, mogli wylosować irlandzką koniczynkę z napisem for luck. Ta koniczynka dawała immunitet na zajęciach z języka angielskiego. Każdy z uczniów mógł rozwiązać test wiedzy o święcie. Wszyscy Ci, którzy zechcieli przywdziać zielone barwy, poczęstowali się magicznymi cukierkami z garnca Leprechuna. Na koniec można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z posłańcami św. Patryka.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zechcieli włączyć się do zabawy i wykazać swoja wiedzą. W szczególności dziękuję Adzie Kędziak z II c i Patrykowi Osiewale z III ti za wcielenie się w role irlandzkich wysłanników, ponadto Patrykowi za przygotowanie prezentacji multimedialnej, Adrianowi Byczkowi za oprawę muzyczną tego dnia oraz obsługę telebimu, Kasi Bąbie i Martynie Młynarczak z III ti za uwiecznienie klas na zdjęciach. Last but not least, pani Marcie Skowrońskiej-Najdek za pomoc w organizacji dnia. AM

alt

alt


Piszą o nas w mediach

Można o nas poczytać kliknij na: DTP-24.PL


Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Katowicach

alt

4 marca 2015 r. reprezentacja klas policyjnych naszej szkoły w składzie st. kadeci: Bąba Katarzyna, Spólny Krystian, Zieliński Paweł oraz kadet Radziejewska Anna, brali udział w teście eliminacyjnym w Szkole Policji w Katowicach, który uprawnia do udziału w VII Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile w dniach 02 – 03.06.2015 r. Nasza reprezentacja jest jedną z wielu, która w Pile będzie walczyć o tytuł najlepszej w Polsce, a co za tym idzie o indeks do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Naszych kadetów do eliminacji kwalifikacyjnych przygotowywali: nasz nauczyciel Wiedzy o Policji por. Mariusz Moszyński, oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie: podkom. Jarek Zbozień i asp. Michał Chałupka. Po napisaniu testu uczniowie stwierdzili, że test był bardzo ciężki, a pytania zawarte w teście zamkniętym liczącym czterdzieści pytań obejmowały bardzo szeroki zakres wiedzy dotyczącej Policji, poprzez m.in. historię Policji, strukturę, czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czekamy na wyniki, które zostaną przesłane przez organizatora do naszej szkoły pod koniec marca.

alt


„Żołnierze Wyklęci – bohaterowie naszej wolności”

alt

2. marca w ramach realizacji Powiatowego Programu Aktywności Młodzieży uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w tym klas mundurowych z ZSiPKZ wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jaki odbył się z inicjatywy społeczności Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jerzego. Odświętną oprawę zapewniły poczty sztandarowe i delegacje placówek oświatowych naszego powiatu. Po celebrze odbyło się symboliczne zapalenie świec. Druga część obchodów miała miejsce w auli Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Słowiańskiej, gdzie młodzież w towarzystwie nauczycieli historii oraz walczących niegdyś o wolność i demokrację seniorów obejrzała przygotowane pod kierunkiem prof. Małgorzaty Gościniak widowisko artystyczno - historyczne pt. „„Żołnierze Wyklęci – bohaterowie naszej wolności”. Spektakl wzbogacony o multimedialne środki wyrazu okazał się ciekawie zainscenizowaną lekcją historii o skazanych przez komunistów na zapomnienie patriotach największego formatu. „Inka”, „Młot” czy rotmistrz Pilecki – to tylko niektóre postacie, o życiu i tragedii których mogli usłyszeć uczniowie. Miejmy nadzieję, że wartości, jakie im przyświecały i za jakie oddali życie, staną się bliskie współczesnemu młodemu pokoleniu.

alt

alt


XV edycja konkursu „Pokaż nam język”

alt

Serdecznie zapraszamy do udziału w etapie szkolnym XV edycji konkursu „Pokaż nam język” organizowanego przez WSB we Wrocławiu. Wejdź na stronę konkursu www.pokaznamjezyk.pl, zarejestruj się jako uczeń naszej szkoły, a następnie rozwiąż test z języka angielskiego lub niemieckiego (tylko jeden język) online. Konkurs trwa od 5 do 13 marca. Nie przegapcie!
PS. Wszelkie wątpliwości możesz rozwiać, zasięgając języka u swojego nauczyciela języka obcego.


Zajęcia w Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie

alt

2 marca uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w zajęciach na terenie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Kadeci pierwszego rocznika zapoznali się z funkcjonowaniem policji i pracą funkcjonariuszy. Mogli również zwiedzić budynek dzierżoniowskiej komendy i zobaczyć jak wygląda codzienna służba policjantów z różnych działów. Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się spotkanie z przewodnikiem psa policyjnego. Natomiast kadeci drugiego rocznika uczestniczyli w zajęciach na temat legitymowanie, zatrzymywania i przeszukiwania potencjalnego sprawcy zdarzenia.

alt

alt

alt


Praktyka zawodowa w firmie THOR

alt

W dniu 02.03.2015 r. rozpoczęli praktyki zawodowe uczniowie klasy III iu T. Szczegółne powody do zadowolenia mają technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, którzy pierwszą część praktyki odbywają za granicą w niemieckiej firmie THOR IndustriemontagenGmbH. Jest to efektem porozumienia podpisanego pomiędzy właścicielem firmy Panem Kerstenem Thor a Dyrekcją Szkoły i Panem Kazimierzem Wołyńcem Prezesem SIDE KLASTRA – Stowarzyszenia, które zainicjowało współpracę i koordynowało przygotowania do odbycia praktyki.
Siedziba Firmy znajduje się w miejscowości Leinefelde koło Erfurtu w Turyngii. Zatrudnia ona obecnie ponad 800 pracowników i dysponuje 520 pojazdami.
W pierwszym tygodniu pobytu praktykanci odbywać będą zajęcia w THOR Akademie w Menteroda, gdzie zapoznają się z organizacją i funkcjonowaniem
i profilem działalności przedsiębiorstwa, a następnie zostaną skierowani na konkretne stanowiska montażowe. Tam wspólnie z niemieckimi pracownikami będą wykonywać przydzielone zadania zawodowe.
Ponieważ Niemcy są europejskim liderem w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, to mamy nadzieję, że umiejętności i doświadczenie, jakie zdobędą nasi uczniowie, wykorzystają podczas zbliżających się egzaminów, a następnie w pracy zawodowej.
Jak widać na fotografii humory dopisują, gdyż nie ma powodów do narzekań. Pierwsze opinie, które dotarły do nas pozwalają przypuszczać, że z pobytu
w Niemczech wszystkie strony będą zadowolone. Po dwóch tygodniach do Firmy THOR uda się kolejna grupa naszych uczniów.


„WILCZYM TROPEM”, CZYLI PAMIĘĆ UCZNIÓW I NAUCZYCIELI ZSiPKZ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

alt

1 marca mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej uczcili Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych biorąc udział w Biegu Tropem Wilczym. Pośród blisko 260 – ciu uczestników imprezy, przebiegającej przez dzierżoniowski Rynek, znalazła się także kilkunastoosobowa reprezentacja uczniów ZSiPKZ pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego, p. R. Bukowskiego oraz nauczycielki historii, p. Sylwii Sołtysik. Dystans do pokonania wynosił 1963 metry i swoimi cyframi wyraźnie nawiązywał do roku, w którym komuniści zamordowali ostatniego Żołnierza Wyklętego. Całe wydarzenie było niecodzienną lekcją historii kształtującą w młodzieży nowe nawyki pielęgnowania patriotyzmu poprzez pamięć i szacunek dla tych tragicznych bohaterów naszej wolności. Po zmaganiach sportowych uczestnicy pijąc gorącą herbatę mogli porozmawiać ze świadkami historii Wyklętych, jaka rozegrała się w latach powojennych na terenie naszego powiatu, a także zapoznać się z wystawa plenerową pt. „Ostatni obrońcy Kresów Wschodnich. Polskie Podziemie Zbrojne na Kresach po 1944 roku”. Piękną pamiątką po tym wpisanym w kalendarz rocznic narodowych dniu były okolicznościowe medale Instytutu Pamięci Narodowej wręczone każdemu, kto ukończył bieg.

alt

alt


Powiatowa konferencja „Przyszłość edukacji zawodowej w powiecie dzierżoniowskim” w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

W piątek 27 lutego 2015 r. w auli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła się konferencja pt. „Przyszłość edukacji zawodowej w powiecie dzierżoniowskim”, która została zorganizowana wspólnie ze Starostą Dzierżoniowskim panem Januszem Guzdkiem. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz różnych szczebli – Senator RP pan Stanisław Jurcewicz, Wojewoda Dolnośląski pan Tomasz Smolarz, Dolnośląska Kurator Oświaty pani Beata Pawłowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego pan Marian Kowal oraz Starosta Dzierżoniowski pan Janusz Guzdek. Na konferencję przybyli licznie przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu dzierżoniowskiego, w tym Burmistrz Pieszyc pani Dorota Konieczna Enözel, Zastępca Burmistrza Bielawy pani Małgorzata Greiner, Zastępca Burmistrza Dzierżoniowa pan Albert Blacharz. Stronę oświatową reprezentowali dyrektorzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele, którzy zajmują się w swoich szkołach zadaniami związanymi z poradnictwem zawodowym. Na konferencji nie mogło zabraknąć przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy oraz przedsiębiorców, którzy współpracują ze szkołami ponadgimnazjalnymi, szczególnie w aspekcie organizacji praktycznej nauki zawodu. Reprezentantami tej grupy byli:pani Agnieszka Surmacz-Bagińska Dyrektor ds. personalnych firmy Lincoln Electric Bester w Bielawie, pan Andreas Schreiber z firmy THOR Industriemontagen GmbH z Niemiec, prezes Stowarzyszenia SIDE Klaster pan Kazimierz Wołyniec oraz Wiceprezes Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej pan Ryszard Makowski.

alt

W tematykę kształcenia zawodowego wprowadził uczestników spotkania pan Jan Kamiński Wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, który zaprezentował temat „Rok Szkoły Zawodowców”. Kolejnym prelegentem była pani Agnieszka Surmacz Bagińska, która zapoznała zebranych z oczekiwaniami pracodawców wobec absolwentów szkół na przykładzie standardów obowiązujących w jej firmie. Pan Grzegorz Raganowicz – Wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego w ZSiPKZ w Bielawie zaprezentował ideę powstającego w szkole Inkubatora Technologicznego Efektywności Energetycznej w Budownictwie – zmodernizowanej hali warsztatowej, w której zajęcia praktyczne na nowoczesnych stanowiskach odbywać będą uczniowie w zawodach technik budownictwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Przedstawiciel firmy BROEN S.A. pan Grzegorz Osiak podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat konieczności współpracy pomiędzy szkołą a przedsiębiorstwem w zakresie przygotowania zawodowego ucznia szkoły ponadgimnazjalnej.
O oczekiwaniach gimnazjalistów i systemie poradnictwa zawodowego mówiła w swoim wystąpieniu pani Elżbieta Pasek Dyrektor Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Edukacyjnego. W kolejnej części spotkaniapan Andreas Schreiber przedstawił funkcjonowanie niemieckiego rynku pracy na przykładzie działalności firmy THOR.

alt

Kulminacyjnym punktem konferencji było podpisanie w obecności wszystkich uczestników ważnych umów partnerskich:
1) porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie a firmą THOR Industriemontagen GmbH i SIDE Klastrem
w sprawie praktyk zawodowych dla uczniów.
2) umowy pomiędzy Szkołą a firmą Lincoln Electric Bester w sprawie objęcia patronatem klas mechanicznych. Dokument reguluje m.in. kwestie praktycznej nauki zawodu dla uczniów oraz wspierania kształcenia zawodowego realizowanego w Szkole i pracowniach Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie.

alt

Kolejnym istotnym punktem spotkania było wręczenie 24 uczniom Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie certyfikatów ukończenia szkolenia z zakresu właściwości, asortymentu i prawidłowego montażu izolacji technicznych Thermaflex oraz systemu rur preizolowanych Flexalen ich łączenia i zgrzewania. Szkolenie zostałozrealizowane przez przedstawiciela firmy Thermaflex panią Barbarę Wojtas. Uczestniczyło w nim w sumie 56 uczniów.

alt

W wystąpieniu podsumowującym Dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie pani Alicja Hromada zwróciła uwagę na konieczność współpracy w płaszczyźnie poradnictwa zawodowego pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi i gimnazjami.
Konferencja osiągnęła zakładane cele, ponieważ pokazała na przykładzie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie bieżące praktyczne działania, które zmierzają do ciągłego podnoszenia jakości edukacji zawodowej w powiecie dzierżoniowskim. Działania te to nie tylko szerokie otwarcie się na przedsiębiorców krajowych i zagranicznych, ale również rozwój własnej bazy technodydaktycznej szkoły. Konferencja zwróciła również uwagę na potrzebę właściwego kierunkowania gimnazjalistów w kwestiach wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.

Można nas pooglądać:
TV Sudecka
STV1
Youtube

Można o konferencji poczytać:
DUW
Tygodnik Dzierżoniowski
Powiat Dzierżoniowski


Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego.

alt

W piątek 27 lutego 2015r. w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie został rozegrany Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego. Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja wygląda następująco:
I miejsce II LO
II miejsce ZS nr 1
III miejsce ZSiPKZ w Bielawie.
Uczniowie reprezentujący szkołę to: Łukasz Augustyniak i Radosław Cal. Gratulujemy! R.Bukowski


X Powiatowy Konkurs Informatyczny „Z komputerem na ty”

alt

26 lutego 2015 roku gościliśmy w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie najlepszych informatyków gimnazjalistów z naszego powiatu. W tym dniu już po raz dziesiąty odbył się Powiatowy Konkurs Informatyczny „Z komputerem na ty”. W zmaganiach wzięło udział 15 uczniów z Gimnazjum nr 2 z Bielawy, Gimnazjum nr 1 i nr 3 z Dzierżoniowa oraz Gimnazjum z Łagiewnik i Piławy Górnej. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami w obsłudze komputerów oraz szerokim zakresem wiadomości informatycznych. Podczas trwania konkursu uczestnicy rozwiązywali test teoretyczny składający się z 30 pytań oraz test praktyczny. Konkurs przygotowali oraz przeprowadzili I. Furtak i G. Szymczak. W konkursie drużynowym na prezentację multimedialną „Kultura w powiecie dzierżoniowskim” zwyciężyło Gimnazjum nr 2 z Bielawy. Wyniki konkursu indywidualnego przedstawiają się następująco:

Miejsce
Imię i nazwisko Szkoła
1 Jan Migut Gimnazjum nr 2 Bielawa
2 Krzysztof Kądzioła Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie
3 Michał Grzegorczyk Gimnazjum nr 2 Bielawa
4 Hubert Stachowiak Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie
5 Patryk Jankowski Gimnazjum w Łagiewnikach
6 Dominik Mieszała Gimnazjum w Łagiewnikach
7 Mateusz Siwek Gimnazjum nr 2 Bielawa
8 Aleksander Boniecki Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie
9 Piotr Otręba Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie
10 Samuel Masiak Zespół Szkół Społecznych Bielawa

alt

alt

alt


III Walentynkowy Konkurs Jednego Wiersza

Uczennica kl. II ti Alicja Stępień zdobyła wyróżnienie w III Międzyszkolnym Walentynkowym Konkursie Jednego Wiersza. Celem konkursu było rozwijanie wyobrazni i zdolności literackich, konfrontacja młodych twórców i kształtowanie wrażliwości na poezję. W zmaganiach literackich wzięło udział 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego. Uroczysta Gala Poetycka odbyła się 16.02 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielawie. Opiekunem uczennicy była p. A. Nowakowska


Powiatowy Turniej Halowej piłki nożnej chłopców.

alt

W dniu 6 lutego 2015 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: D. Szafrański, M. Malinowski, P. Strzelbicki, A. Szołkowski, K. Szydłowski, M. Łużyński,
A. Świerczyński, D. Hahn, M. Reński zajęła III miejsce w Powiatowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej.
Gratulujemy! R.Bukowski.


Wizyta w Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie

alt

W dniu 5 lutego 2015 r. uczniowie II klasy policyjnej mieli możliwość zapoznania się z organizacją i funkcjonowaniem Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie. Wizyta klasy mundurowej w tej placówce poszerzyła wiedzę uczniów na temat pracy ze skazanymi.

alt

alt


Studniówka 2015

alt

31 stycznia 2015 roku o godzinie 20 uczniowie klas czwartych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie bawili się wraz z osobami towarzyszącymi na studniówce w Sali Balowej Splendor w Bielawie. Na początku powitano gości, a dyrektor szkoły Ireneusz Rutowicz życzył wszystkim dobrej zabawy. Podziękowano również wychowawcom klas, pani Małgorzacie Greiner, Katarzynie Wiącek oraz Katarzynie Bujnowskiej. Bal tradycyjnie rozpoczął się od poloneza, którego przygotowała pani profesor Anna Pyziak. Dobra zabawa, która trwała do czwartej rano była pierwszym takim balem dla młodych ludzi. Wszystkim absolwentom zyczymy powodzenia na maturze oraz dalszych sukcesów w dorosłym życiu.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

alt

Licytacja gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyła się w naszej szkole w dniu 16.01.2015 r. W sumie zebraliśmy 483,87zł. Był to 23. Finał WOŚP. W tym roku pieniądze zbieraliśmy dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów. Wszystkim dziękujemy za każdy darowany grosz. Akcję przeprowadziła szkolna grupa Wolontariatu pod opieką pani A. Pyziak i K. Wiącek.

alt


Świąteczno - Zimowy Przegląd Karaoke

alt

Jak co roku ostatni dzień przed feriami zimowymi to w naszej szkole wspaniała zabawa zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Tradycją stał się bowiem Przegląd Piosenki Karaoke. Wszystkie klasy oraz nauczyciele przygotowują i prezentują jedną obcojęzyczną piosenkę. W tym roku były to piosenki o zimie i minionych świętach. W atmosferze odprężenia i oczekiwania na ferie zimowe wysłuchano i oklaskiwano wszystkich uczestników.
Momenty przygotowania się poszczególnych klas do występu wykorzystał Samorząd Uczniowski, aby przeprowadzić licytację gadżetów na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Toczyła się zacięta walka o koszulki i kubki. Wszyscy występujący otrzymali słodką nagrodę i dyplom za udział w imprezie. Uczestnicy Przeglądu opuścili szkołę tanecznym krokiem, zapewniając, że warto było przygotować repertuar, aby wziąć udział w zabawie. Dla większości była ona nagrodą za wysiłek włożony w pracę w pierwszym semestrze.

alt

alt

alt


Azyl

alt

18.12.2014 r. uczennice z klasy IVbos Patrycja Łabecka, Monika Citowicz i Magdalena Sakowska z grupy szkolnego WOLONTARIATU wraz z panią Anną Pyziak i Katarzyną Wiącek przekazały do SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT "AZYL" w Dzierżoniowie rzeczy (stare koce i kołdry, karmę dla zwierząt), które zostały zebrane w szkole w trakcie zbiórki w ramach grudniowej akcji WOLONTARIATU. Wszystkim ofiarodawcom bardzo dziękujemy za pomoc!

alt


Akcja Góra Grosza

alt

W dniach 15.12.2014r. do 09.01.2015r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - panią Sylwią Sołtysik i Katarzyną Wiącek przeprowadził w szkole zbiórkę pieniędzy w ramach XV AKCJI "GÓRA GROSZA". Uczennice klasy IVti Justyna Słodowa i Martyna Patro podsumowały zbiórkę pieniędzy:
0,01zł - 855 monet
0,02zł - 399 monet
0,05zł - 179 monet
0,10zł - 67 monet
0,20zł - 40 monet
0,50zł - 8 monet
1zł - 4 monety
2zł - 1 moneta
RAZEM ZEBRALIŚMY 50 złotych 18groszy DZIĘKUJEMY!!!

alt


III Szkolny Omnibus Językowy, czyli proste sposoby, aby języki obce łatwo wchodziły do głowy

alt

W dniach 24-28 listopada 2014 odbyła się część pisemna III Szkolnego Omnibusa Językowego, która sprawdzała znajomość leksykalno - gramatyczną uczniów uczących się języków obcych w naszej szkole. Testem objęci zostali uczniowie klas I-IV technikum. Uczestnicy pisali testy z języka angielskiego lub niemieckiego. Niektórzy postanowili sprawdzić się w obu językach. Łączna liczba uczniów biorących udział w części pisemnej to 220 osób. W ten sposób wyłonieni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w klasie, którzy przystąpili do części ustnej konkursu. Część ustna przygotowana została przez organizatorów w formie teleturnieju „ Jeden z ……” zawierającego zestawy pytań o trzech stopniach trudności. Pytania te sprawdzały wiedzę geograficzną, historyczną oraz kulturową obszarów anglo- i niemieckojęzycznych. W dniu 18 grudnia 2014 r. odbyła się część ustna konkursu, w której udział wzięło 13 uczniów klas I-IV. Rywalizowali oni w myśl zasady teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Najlepsi uzyskali 15 punktów z języka angielskiego – Aleksander Lachowski i 19 po dogrywce z języka niemieckiego – Adrian Byczek. Uhonorowani oni zostali tytułem Omnibusa Językowego i atrakcyjnymi nagrodami pozyskanymi przez nauczycieli języków.

alt


Mikołajki 2014

alt

Mikołajki to popularna nazwa święta ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry. Tegoroczne „Mikołajki” przygotowywała klasa IV ti, która jako atrakcję wybrała specjalny „quiz mikołajkowy” z szeregiem pytań dotyczących zwyczajów praktykowanych 6 grudnia. Z przedstawicieli wszystkich klas do ścisłego finału dostały się: Dominika Samek i Kinga Banach z kl. III fsm, Karolina Kozdrowicz i Karolina Bajcer z kl. IV bos oraz Karolina Stępień i Natalia Skibicka z kl. I ti. Po kolejnych zmaganiach obdarowane słodyczami zostały zwyciężczynie: Karolina Kozdrowicz i Karolina Bajcer z kl. IV bos. Gratulujemy!!!


V Powiatowy Konkurs Matematyczno – Sportowy

alt

11 grudnia 2014 roku uczniowie naszej Szkoły: Natalia Kołodziej, Sylwia Belczak z kl. Iti oraz Kamil Koślacz z kl. II ts i Piotr Strzelbicki z kl. IVbos, zajęli II miejsce w V Powiatowym Konkursie Matematyczno – Sportowym „Matematyka na wesoło i na sportowo” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie.


Zbiórka żywności przez uczniów naszej Szkoły

alt

W dniach 28 – 29 listopada odbyła się zbiórka żywności w dyskoncie „Netto” w Bielawie prowadzona w ramach Programu Aktywności Młodzieży w województwie dolnośląskim. Grupa aktywnych wolontariuszy przez dwa dni kwestowała prosząc o wsparcie najuboższych z naszego powiatu. Zaangażowanych uczniów wspierali pomocni nauczyciele – A. Pyziak, K. Wiącek, M. Skowrońska-Najdek, R. Bukowski. Mieszkańcy Bielawy okazali się bardzo hojni. Zebraliśmy około 340 kg żywności, która została przewieziona do siedziby PCK w Dzierżoniowie. Tam zostanie podzielona na paczki i rozdzielona wśród najbardziej potrzebujących.

alt


Wizyta w Jednostce Wojskowej 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu

alt

28 listopada uczniowie pierwszych klas mundurowych (policyjnej i wojskowej) mieli okazję uczestniczyć w zajęciach realizowanych przez żołnierzy na terenie Jednostki Wojskowej 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu. W tym roku oprócz zapoznania się z funkcjonowaniem Jednostki, uczniowie mieli możliwość wykonania ćwiczeń strzeleckich z broni bojowej kbk AKMS na symulatorze Cyklop 1.

alt

alt


Bezpieczna i przyjazna szkoła

alt

W ramach rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła" ZS podjął się realizacji autorskiego projektu "Cyberprzemoc - nie daj się usidlić w sieci - profilaktyka zagrożeń internetowych w ZSiPKZ" Projekt przewiduje szereg działań związanych z przciwdziałaniem cyberprzemocy. Dnia 4 grudnia 2014 r. odbyły się zajęcia dla młodzieży poprowadzone przez aspiranta Michała Chałupkę z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.Podczas spotkania funkcjonariusz policji przedstawił konsekwencje karne, społeczne i psychologiczne stosowania rozmaitych form przemocy i przestępczości w cyberprzestrzeni. Zajęcia spotkały sie z bardzo pozytywnym odbiorem uczniów.

alt

alt


Kresowa Atlantyda w auli ZSiPKZ, czyli wykład prof. Stanisława S. Nicieji

alt

20 listopada społeczność szkolna oraz zaproszeni goście wysłuchali wykładu prof. dra hab. Stanisława S. Nicieji pt. „Magia Kresów”. Odbył się on w ramach powiatowego Programu Aktywizacji Młodzieży w obszarze świadomość patriotyczna i obywatelska. Treść wykładu nawiązywała do historii miast i miasteczek kresowych. Prelekcję prof. Nicieji wzbogaciła emisja wyprodukowanego przez TVP Historia filmu dokumentalnego pt. „Zaleszczyki” z udziałem gościa. Warto podkreślić, że to niecodzienne wydarzenie, w jakim uczestniczyło ponad 100 osób, jest kontynuacją szeregu wieloletnich wysiłków nauczycieli we współpracy z dolnośląskimi stowarzyszeniami zmierzających do poszerzenia wiedzy młodzieży na temat roli Kresów w polskiej historii i kulturze. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych od lat aktywnie uczestniczą w akcjach ratujących ocalałe za wschodnią granicą cmentarze, organizują zbiórki paczek świątecznych dla tamtejszych Polaków, coraz chętniej biorą także udział w konkursach dotyczących losów Rodaków na wschodzie. Spotkanie z tak wybitnym znawcą i badaczem Kresów dawnej Polski, jakim niewątpliwie jest prof. S. S. Nicieja, z pewnością wzbogaci wiedzę o tym jakże ważnym fragmencie naszej narodowej przeszłości. Miejmy nadzieję, że rozbudzi także zainteresowanie korzeniami i tożsamością wielu współczesnych mieszkańców naszej małej lokalnej ojczyzny, Ziemi Dzierżoniowskiej.

alt

alt


Udział ZSiPKZ w miejskich obchodach Dnia Niepodległości

alt

Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Bielawie uczniom i nauczycielom ZSiPKZ już po raz drugi przypadł zaszczyt przygotowania oprawy głównych uroczystości rocznicowych. Rozpoczęły się one w kościele pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny. W trakcie Mszy za Ojczyznę celebrowanej przez ks. prał. dra Stanisława Chomiaka uczniowie klasy policyjnej trzymali poczet sztandarowy. Klasa wojskowa natomiast była odpowiedzialna za poczet Kombatantów RP oraz sprawowanie warty honorowej przy ołtarzu. Po mszy uformował się pochód, na czele którego podążali bielawscy weterani, a za nimi delegacje szkół oraz instytucji ważnych dla miasta. Druga część obchodów miała miejsce pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Rozpoczęło ją powitanie zebranej społeczności przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Bielawy, p. Leszka Stróżyka, który odebrał meldunek od por. Mariusza Moszyńskiego, nauczyciela przedmiotów związanych z rozszerzeniami mundurowymi w ZSiPKZ. Następnie odbyła się uroczysta zmiana warty honorowej przeprowadzona pod przewodnictwem kadeta Michała Iwaszkiewicza. Osobnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem przez przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego, delegacji szkolnych oraz organizacji lokalnych. Dodatkowym wydarzeniem podczas tegorocznych obchodów stało się odsłonięcie przez samorządowców płyty upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Ostatnim odświętnym akcentem była musztra paradna przygotowana przez por. M. Moszyńskiego w wykonaniu klas policyjnych. Przez około 15 minut Grupa Reprezentacyjna GROMO maszerowała w takt muzyki paradnej wywołując zachwyt licznie zgromadzonej publiczności.

alt

alt

alt


Akcja szkolnego wolontariatu

alt

Z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Zmarłych w dniu 27.10.2014 r. młodzież szkolnego WOLONTARIATU wraz z opiekunami panią Anną Pyziak i Katarzyną Wiącek oraz panem Romanem Bukowskim udała się na Cmentarz Parafialny w Bielawie, aby posprzątać groby zmarłych. Wszyscy pełni sił w skupieniu i milczeniu grabili liście, wyrywali chwasty, zbierali pobite znicze i wszystko składali do worków na śmieci. Po uporządkowaniu grobów zapalono znicze zebrane wcześniej w szkole przez społeczność uczniowską. Uczestnicy akcji zdeklarowali się już do ponownego udziału w październikowym przedsięwzięciu.

alt

alt


Szkolenie firmy Thermaflex

alt

24 października w naszej szkole, w pracowni technik solarnych, odbyło się szkolenie przeprowadzone przez panią Barbarę Wojtasik – Doradcę Technicznego z Firmy Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. z Żarowa. W szkoleniu wzięli udział uczniowie drugiej i trzeciej klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz uczniowie czwartej klasy technik budownictwa. Uczniowie zapoznali się z ofertą firmy Thermaflex, właściwościami produkowanych izolacji, technologią montażu oraz wpływem izolacji na ograniczenie strat ciepła. Na 18 i 21 listopada zaplanowano zajęcia praktyczne z zakresu łączenia i montażu izolacji firmy Thermaflex.


Szkolny Konkurs Ortograficzny 2014

alt

21 października 2014 roku w auli szkolnej trzydziestu najpoprawniej piszących uczniów naszej szkoły spotkało się, aby napisać dyktando. Tekst dyktanda, jak co roku nawiązujący do wydarzeń w naszym mieście, opracowała organizator konkursu p. Małgorzata Greiner. W obecności jurora konkursu – p. Anny Mroczek, młodzież zmagała się z taki słowami jak: „pseudokibic”, „mórzmy się”, „okamgnienie”, „cud-bielawianki” czy „chuderlawy hipochondryk”. Przysporzyły one niemało kłopotu naszym wirtuozom ortografii, ale po półgodzinnym zapisywaniu ze słuchu oraz kilkudniowym sprawdzaniu przez arbitrów, udało się wyłonić zwycięzców.

I tak niekwestionowanym Mistrzem Ortografii 2014 Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie została Monika Citowicz z kl. IV bos. II miejsce zdobyła Aleksandra Czop z kl. I if a III miejsce – Paulina Patalon z kl. II ti. Wyróżnienia natomiast otrzymują : Mateusz Bortnik z kl. I ms oraz Piotr Strzelbicki z kl. IV bos. Wszystkim gratulujemy a laureatom życzymy połamania piór podczas zmagań ortograficznych na powiatowym konkursie w bielawskim LO!


Udział ZSiPKZ w 10. Dniach Oszczędzania Energii

alt

W dniach 21-22 października 2014 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym, odbędzie się dziesiąta edycja Dni Oszczędzania Energii pt.: „Projektowanie budynków niskoenergetycznych: efektywność energetyczna, ekonomia, mikroklimat”. W ramach konferencji 21 października zapraszamy wszystkich zainteresowanych budownictwem energooszczędnym:

 • na wystawę projektów domów jednorodzinnych, spełniających wymagania NF40 i NF15 objętych dotacją z NFOŚiGW
 • wystawę materiałów, urządzeń efektywnych energetycznie oraz rozwiązań mających na celu racjonalne organicznie zużycia energii.

Około 20-tu wystawców zaprezentuje swoje najlepsze energooszczędne technologie. W trakcie 10. DOE będzie można uzyskać nieodpłatnie informacje jak wybudować dom energooszczędny lub pasywny i uzyskać na to dotację z NFOŚiGW. Wysokość dotacji wynosi, w zależności od klasy energetycznej budynku, odpowiednio 30 tys. zł i 50 tys zł. Architekci, doradcy energetyczni oraz eksperci w dziedzinie finansowania inwestycji będą udzielać kompleksowych konsultacji w zakresie projektowania, weryfikacji oraz finansowania budowy budynków energooszczędnych i pasywnych Zaproszenie jest skierowane do mieszkańców i developerów zainteresowanych realizacją budynków energooszczędnych i pasywnych z Wrocławia i okolic.

Uczestnictwo w 10. DOE dla zwiedzających jest nieodpłatne


Dzień Edukacji Narodowej

alt

14 października odbyła się w auli szkolnej uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyli nauczyciele, nauczyciele emerytowani, uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły. Na początku akademii Dyrektor Szkoły mgr Ireneusz Rutowicz podziękował nauczycielom i złożył słowa uznania za odpowiedzialną pracę. Po części oficjalnej odbył się program artystyczny przygotowany przez klasę 3fsm. Główną częścią programu było wręczenie dyplomów "Nauczyciel na szóstkę" zwycięzcom danej kategorii. Uroczystość zakończył występ taneczny Tomasza Ucińskiego.

alt

alt

alt


Szkolenie strzeleckie klas mundurowych

alt

10 października uczniowie klasy policyjnej i wojskowej uczestniczyli w szkoleniu strzeleckim na terenie Strzelnicy Wojskowego Klubu Strzeleckiego WKS „Śląsk”. Jak w ubiegłych latach, każdy kadet klas mundurowych miał możliwość wykonania strzałów z pistoletu Margolin oraz karabinka SKS.

alt

alt

alt

alt


Szkolny turniej piłki siatkowej

alt

We wtorek 7 października 2014 r. zakończył się szkolny turniej piłki siatkowej, do którego zgłosiło się 10 drużyn. W wyniku rozegranych spotkań pierwsze miejsce zajęła kl. I ms, drugie kl. III fsm, trzecie kl. IV bos a czwarte kl. II ti. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w rozgrywkach. Organizatorem turnieju był profesor Roman Bukowski.

alt

alt

alt


Uczniowie ZSiPKZ uczestnikami prelekcji zatytułowanej „Rok 1989 – początek polskiej drogi do demokracji”

alt

W środę, tj. 1 października w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie młodzieży szkół średnich z bohaterami czasów przełomu związanych z Ziemią Dzierżoniowską, tj. z posłem na Sejm I Kadencji, p. Marianem Kowalem oraz pierwszym burmistrzem Bielawy, p. Emilianem Kupcem. Jak wskazuje tytuł spotkania w jego trakcie goście opowiadali młodym mieszkańcom naszego powiatu o atmosferze, jaka towarzyszyła działaczom antykomunistycznym podczas kampanii wyborczej roku 1989. O zainteresowaniu tematem świadczyły liczne pytania zebranych adresowane do obu prelegentów. Najczęściej dotyczyły one ich własnej oceny działalności głównych postaci tamtych czasów, tj. Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz czy Andrzeja Gwiazdy. Dodatkowym elementem spotkania był komentarz historyczny oraz pokaz archiwaliów dokumentujących czas przełomu autorstwa prof. Andrzeja Sepełowskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie. Warto dodać, że całe wydarzenie odbyło się w ramach Programu Aktywności Młodzieży realizowanego na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego.


Zajęcia dla gimnazjalistów

alt

W dniu 30 września 2014 roku 30 gimnazjalistów ze Strzelina wzięło udział w zajęciach warsztatowych, których tematyka dotyczyła odnawialnych źródeł energii. Najpierw podczas prezentacji pt. ”Techniczne możliwości pozyskiwania energii odnawialnej” zapoznali się urządzeniami i systemami energetyki odnawialnej, a następnie, podzieleni na grupy, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które odbywały się w pracowniach Centrum. Były to pierwsze zajęcia w tym roku szkolnym organizowane w Centrum we współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym, z którym od wielu lat współpracujemy. Planowane są następne dla młodzieży z innych rejonów Dolnego Śląska.


Festyn rodzinny "Bielawa Twój Dom"

alt

27 września 2014 w sobotę o godzinie 12.00 na placu przy Pływalni Miejskiej Aquarius już po raz kolejny odbył się festyn rodzinny pod hasłem "Bielawa Twój Dom". "Stop przemocy w rodzinie" to myśl przewodnia tegorocznej edycji festynu. Przy pięknej, słonecznej pogodzie nasz Zespół uczestniczył w pikniku rodzinnym, gdzie zaprezentowały się także instytucje świadczące pomoc dla mieszkańców miasta oraz różne koła zainteresowań z bielawskich placówek oświatowych i kulturalnych. W programie festynu zaplanowano m. in. występy artystyczne uczniów bielawskich szkół, pokaz samoobrony uczniów naszego Zespołu, zabawy integracyjne, potyczki rodzinne oraz liczne gry i zabawy dla dzieci. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a występ „GROMU” wzbudził uznanie i szacunek.


Europejski Dzień Języków

alt

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto, które ustalone zostało w 2001 roku przez Europejską Radę Europy.
Z okazji przypadającej 14 rocznicy uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego rozwiązywali quizy językowe. Nie były to zwykłe testy sprawdzające wiedzę leksykalną czy gramatyczną z języka obcego. Pytania były intrygujące i dotyczyły wielu języków używanych w 47 państwach Europy. Pojawiły się zagadnienia dotyczące języka migowego, historii języków czy łamańców językowych. Najwyższym uzyskanym wynikiem było 7 punktów na 11 możliwych do zdobycia. Okazało się więc, że pomimo skali trudności testu najlepsi uczniowie nie mieli problemów z udzieleniem właściwych odpowiedzi.

alt


Występ uczniów ZSiPKZ w Bielawie na sesji Rady Powiatu

23 września odbyła się sesja Rady Powiatu, która rozpoczęła się występem uczniów naszej szkoły z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Program artystyczny poprowadził jako narrator Piotr Karpiński z kl. II ts a recytowali i śpiewali: Sara Sobul i Marta Cech z kl. IV bos, Natalia Skibicka i Sonia Sawicka z kl. I ti oraz Oskar Fabian, Kamil Koślacz i Kamil Wiśniewski z kl. II ts. Opiekę merytoryczną i techniczną sprawowała p. Małgorzata Greiner. Występ został entuzjastycznie przyjęty przez przedstawicieli rady oraz zebranych gości. Jednym z punktów sesji było również wręczenie stypendiów uzdolnionym uczniom powiatu dzierżoniowskiego. „Złotym Talentem” naszej szkoły była Marzena Martyka, uczennica kl. III ti.


Lekcja historii na murze

alt

18 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie odbyła się promocja tomiku poezji Sudecka poezja i proza X. Bielawa. Lekcja historii na murze. Tomik przygotowany został z okazji 90-lecia uzyskania przez Bielawę praw miejskich. To kolejne tego rodzaju spotkanie z poezją, choć pierwsze w nowym roku szkolnym. Tradycyjnie na spotkaniu pojawili się uczniowie naszej szkoły, którzy z zainteresowaniem śledzili poetyckie i epickie rozważania związane z muralem obrazującym historię miasta. Spotkanie z poezją rozpoczęła dyrektor MBP Urszula Ubych, która przywitała zebranych gości i zaprezentowała tomik a całość poprowadził dr Ryszard Mierzejewski.


Ślubowanie

alt

alt

15 września uczniowie klas pierwszych podczas ślubowania zostali uroczyście włączeni do grona społeczności Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Młodzi adepci ślubowali wypełniać misję szkoły i pamiętać o wszystkich przypisanych jej obowiązkach. Uroczystość ślubowania zakończył przemówieniem dyrektor Ireneusz Rutowicz, który podkreślił wagę tego momentu w życiu każdego z pierwszoklasistów oraz życzył im samych sukcesów podczas nauki w naszej szkole.

alt

alt

alt


Rozpoczęcie roku 2014-15 w ZSiPKZ w Bielawie

alt

1 września o godz. 10.00 w auli szkolnej społeczność Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po raz pierwszy uczestniczyło w niej 74 uczniów trzech klas pierwszych technikum. W trakcie wydarzenia Dyrektor ZSiPKZ, mgr Ireneusz Rutowicz, odczytał list Starosty Powiatu Dzierżoniowskiego, Janusza Guzdka, za pośrednictwem którego autor złożył życzenia wszystkim uczniom i nauczycielom. Osobnym punktem programu stało się przypomnienie zebranym o 75 – tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Był taki wrzesień – recytowała Gabriela Palińska z kl. II TI - kiedy zamiast szkolnego dzwonka tysiące młodych ludzi, nauczycieli usłyszało odgłosy bombardowań, huk dział… do obrony Ojczyzny stanęli wszyscy: żołnierze, harcerze i ludność cywilna…”. Wtórował jej Kamil Wiśniewski z kl. II TS prezentujący zebranym poezję czasu wojny i okupacji. Klimatu zadumy dopełniła podczas apelu muzyka Andrzeja Kurylewicza z serialu „Polskie drogi”. Uroczystość została przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem prof. Sylwii Sołtysik.

alt

alt


List Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka
z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015

alt


Poprawiony ( Poniedziałek, 14 Wrzesień 2015 16:23 )