Konferencja


W piątek 17 kwietnia 2015 r. w auli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła się konferencja pt. „Sposoby poszanowania energii – innowacje energetyczne w budownictwie”, która została zorganizowana wspólnie ze Starostą Dzierżoniowskim panem Januszem Guzdkiem i Dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie panią Katarzyną Złotnicką. Konferencja odbyła się w ramach realizowanego przez powiat Projektu termomodernizacji budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wybór miejsca na konferencję nie był przypadkowy, ponieważ w naszej szkole powstaje pierwszy w Polsce obiekt dydaktyczny dla budownictwa niskoenergetycznego, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązania energooszczędne.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz różnych szczebli – burmistrzowie miast, wójtowie gmin, przedstawiciele starostw z powiatów: dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, świdnickiego i kłodzkiego. Uczestnikami byli również przedstawiciele firm wykonawczych branży budowlanej instalacyjnej i energetycznej oraz przedstawiciele projektantów.

Program konferencji był bardzo bogaty i zawierał ciekawe wystąpienia.

Po krótkim wstępie i powitaniu, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zaprosił zebranych do obejrzenia Inkubatora na obecnym etapie budowy. Dyrektor oraz inspektor nadzoru pan Jerzy Żurawski przedstawili w zarysie istotę budowli oraz poszczególnych stanowisk dydaktycznych i podkreślili, że trwają już prace wykończeniowe i w najbliższym czasie rozpoczną się odbiory, a obiekt zacznie funkcjonować od nowego roku szkolnego.

Po obejrzeniu Inkubatora rozpoczęła się właściwa część konferencji podczas której mówcy zaprezentowali następujące tematy:

  1. Sposoby poszanowania energii – inwestycje modernizacyjne w powiecie dzierżoniowskim - Katarzyna Złotnicka – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.
  2. Budownictwo zero energetyczne na przykładzie szkoły w Bielawie -Jerzy Żurawski – Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.
  3. Finansowanie inwestycji z zakresu efektywności energetycznej w nowej perspektywie finansowej - Ryszard Sobański Doradztwo Ekonomiczno-Finansowe Sp. z o.o.
  4. Przyszłość w ociepleniach - koncepcja idealnej elewacji - Paweł Gaciek - Dyrektor Technicznej Obsługi Klienta firmy Bolix.
  5. Termoizolacja budynków objętych ochroną konserwatorską - Radosław Jędrzak - przedstawiciel Firmy Kingspan.
  6. Mobilne, ekologiczne, energooszczędne domy drewniane - Edyta Cieślak – Manager Stowarzyszenia SIDE-CLUSTER.
  7. Transformator ciepła – nowoczesne urządzenie grzewcze – dr inż. Stefan Reszewski - Quality Heat Sp. z o.o.
  8. Innowacyjne rozwiązania Thermaflex zmniejszające zużycie energii i wspomagające OZE, w aspekcie zrównoważonego rozwoju - Barbara Wojtas – Regionalny Kierownik Sprzedaży Doradca Techniczny Thermaflex Izolacji Sp. z o.o.
  9. Energetyczny Portal Innowacyjny Cz-PL – dr inż. Kazimierz Herlender - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki S.A.
  10. Inkubator efektywności energetycznej w budownictwie szansą na podniesienie jakości kształcenia zawodowego w powiecie dzierżoniowskim - Ireneusz Rutowicz – dyrektor ZSiPKZ w Bielawie.

W podsumowaniu konferencji wszyscy uczestnicy zgodzili się co stwierdzenia, że w procesie inwestycji budownictwa energooszczędnego ważne są zarówno innowacyjne technologie, nowoczesne materiały użyte do termoizolacji ale również dobrze wyszkoleni pracownicy, którzy w poprawny sposób będą stosować najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie budownictwa. Szansę na właściwe przygotowanie zawodowe stwarza nauka w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.


[Powrót]

Poprawiony ( Czwartek, 30 Kwiecień 2015 16:23 )