Rok szkolny 2013 - 2014


Zakończenie roku szkolnego dla klas mundurowych

alt

25 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego klas mundurowych, w którym uczestniczyli starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego Alicja Hromada oraz przedstawiciele służb mundurowych reprezentujących dzierżoniowski Areszt Śledczy, Straż Miejską, Komendę Powiatową Policji w Dzierżoniowie oraz Jednostkę 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu, dyrekcja oraz nauczyciele szkoły, rodzice i oczywiście uczniowie klas mundurowych.  Uczniowie klas policyjnych oraz po raz pierwszy klasy wojskowej otrzymali certyfikaty poświadczające awanse. Klasom policyjnym wręczał zastępca komendanta KPP w Dzierżoniowie natomiast klasie wojskowej - zastępca dowódcy wrocławskiej jednostki. obejrzeli prezentację opowiadającą o dotychczasowych sukcesach umundurowanych klas, jak choćby obóz sprawnościowo – naukowy czy zdobycie odznaki skoczka spadochronowego służby ochrony przez dwie uczennice klasy policyjnej. Uroczystość zakończył pokaz musztry z bronią, którą zaprezentowało dwóch uczniów z klas policyjnych.

alt

alt

alt

alt

alt


Wizyta „Comeniusowa” w Turcji

alt

W dniach 24 - 28 czerwca miał miejsce ostatni wyjazd w ramach programu Comenius pt „Energy unites cultures” czyli „ Stań po zielonej stronie mocy”. Tym razem uczestnicy programu – nauczyciele i uczniowie wybrali się do Daricii. Miasto to usytuowane jest nad wąskim przesmykiem morza Marmara w odległości około 50km od Stambułu. Tam spędziliśmy pierwszy dzień, który upłynął na odwiedzinach w tureckiej szkole i urzędzie miasta. W tym dniu nastąpiło podsumowanie prac projektowych dotyczących odnawialnych źródeł energii i oszczędzania energii oraz wszystkich wyjazdów w ramach programu. Następne dwa dni upłynęły w bardziej wakacyjnej atmosferze. Tym razem udaliśmy się do Stambułu. Jest to ogromne 14-milionowe miasto rozciągnięte po obu stronach cieśniny Bosfor oddzielającej Europę od Azji, łączącej Morze Marmara z Morzem Czarnym. Zaczęliśmy od podziwiania pięknej panoramy miasta z punktu widokowego na wzgórzu Camlica. Kolejne były najbardziej znane i najcenniejsze zabytki tego przepięknego miasta Niebieski Meczet, Muzeum Hagia Sophia, Bazylika Cistern i Topkapi Palace. Po trudach zwiedzania mogliśmy odpocząć w typowej tureckiej restauracji, gdzie wieczorny posiłek to bardzo często wielogodzinna uczta. Kolejny dzień w Stambule był równie intensywny. Tym razem mogliśmy spojrzeć na miasto ze strony azjatyckiej. Najciekawiej zapowiadała się wycieczka statkiem po cieśninie Bosfor. I nie rozczarowaliśmy się – przepiękne widoki na położone na wzgórzach pałace jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, orzeźwiająca morska bryza przy 37 stopniach Celsjusza i lazur wody. Później udaliśmy się ku nowoczesnej części miasta rozpoczynając od Taksim Square – ogromnego placu w centralnej, biznesowej części Stambułu, idąc wzdłuż ulicy z ekskluzywnymi sklepami, przez Most Galata aż do Historycznego Bazaru. Tam mogliśmy nabyć tureckie specjały tj. regionalne słodycze, przyprawy, herbaty, pamiątki, ręcznie robione kosmetyki i inne artykuły. I tak dobiegło końca ostatnie spotkanie grupy 6 państw. Smutno było rozstawać się, ale pozostały piękne wspomnienia.

alt

alt

alt


Laureaci konkursu w Warszawie

alt

22 i 23 czerwca zwycięscy konkursu „Święto Wolności i Demokracji”, organizowanego przez biuro Senatora RP Stanisława Jurcewicza, uczestniczyli w wycieczce do stolicy będącej główną nagrodą w zmaganiach. Uczniowie Damian Sawicki, Sara Sobul oraz Mariusz Dawid pod opieką nauczycielki historii mgr Sylwii Sołtysik wspólnie z innymi uczestnikami wyjazdu mieli okazję zwiedzać sale Sejmu oraz Senatu Rzeczypospolitej. Towarzyszył im senator Jurcewicz, który objaśniał młodym obywatelom zasady funkcjonowania polskiego parlamentu. Przewodnikiem po Belwederze natomiast był wioślarz p. Kajetan Broniewski, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, który z pasją opowiadał o historii i wykorzystaniu poszczególnych pomieszczeń pałacu przez Głowę Państwa. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił „okrągły stół”, historyczny mebel symbolizujący zmiany 1989 roku, a także znana dotąd jedynie z przekazów medialnych sala kolumnowa, w której kolejni Prezydenci RP wręczają m.in. nominacje ministerialne, profesorskie czy sędziowskie. Osobnym punktem wyjazdu do Warszawy było zwiedzanie przez uczniów Centrum Nauki Kopernik oraz branie czynnego udziału w warsztatach z mnemotechniki, komunikacji językowej czy projekcji „Wyprawa kosmiczna 2053” w tamtejszym planetarium.

alt


Szkolne obchody rocznicy 4 CZERWCA uhonorowane nagrodą

alt

Na przełomie maja i czerwca w ramach szkolnych obchodów rocznicy Wyborów 4 Czerwca uczniowie i nauczyciele ZSiPKZ pod kierunkiem nauczycielki historii, mgr Sylwii Sołtysik, przygotowali oraz przeprowadzili cykl rekonstrukcji historycznych. Ich głównym celem było uświadomienie młodzieży różnic pomiędzy warunkami życia codziennego za czasów PRL-u a współczesnymi, trudu włożonego przez siły demokratyczne w zorganizowanie opozycji antykomunistycznej oraz przełomowego znaczenia wyborów do parlamentu 4 VI 1989 roku.
I tak najciekawsza a zarazem najbardziej pracochłonna rekonstrukcja polegała na zainscenizowaniu typowego dla epoki PRL-u klimatu kolejki sklepowej. Na półkach funkcjonującego niegdyś w Dzierżoniowie „Domu Chłopa” znalazły się przyniesione przez społeczność szkolną radioodbiorniki Diora, radzieckie budziki, płyty winylowe z piosenkami Jerzego Połomskiego czy Alibabek, odkurzacz Alfa K2, a nawet dwa komplety mebli wypoczynkowych „Zenon” i „Mirosław”. Uczniowie i nauczyciele zawiązali społeczny komitet kolejkowy, nad którym „czuwał” funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, czyli Marek Boczkowski (kl. III io) przebrany w oryginalny mundur MO.
Podobna inwencja towarzyszyła rekonstruktorom podczas odtwarzania warunków pracy robotników przemysłu włókienniczego na hali tkackiej oraz ich działalności podziemnej pod sztandarem NSZZ „Solidarność”. W tym miejscu warto wyróżnić wkład uczniów, którzy szczególnie zaangażowali się w organizację wszystkich inscenizacji; bez wątpienia byli nimi Marcela Apolinarska oraz Patryk Osiewała (oboje z kl. II ti). Moment kulminacyjny natomiast miał miejsce dokładnie 4 czerwca, tj. w 25 rocznicę częściowo wolnych wyborów. Tego dnia w jednej z klas odbyła się improwizacja lokalu wyborczego oraz głosowanie, w którym wzięło udział kilkudziesięciu uczniów. Wszystkim rekonstrukcjom towarzyszyła kamera pod okiem Adriany Kędziak (kl. I c) oraz Patrycji Łabęckiej (kl. III io).
Nagrany materiał po zmontowaniu przez Wojciecha Nocunia (kl. II iu) pod opieką nauczyciela przedmiotów informatycznych, mgra Ireneusza Furtaka, stał się filmem zatytułowanym „4 Czerwca kocham i rozumiem!”. Został on zgłoszony do konkursu organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie pt. „Historia – Moment - Dokument” i zajął II miejsce, eliminując trzy pozostałe filmy. Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał Dyrektor ZSiPKZ, mgr Ireneusz Rutowicz podczas uroczystej gali konkursu, jaka odbyła się 23 czerwca.

alt


Lingen

alt

Od 14 do 20 czerwca 2014 gościli u nas uczniowie i nauczyciele z miast partnerskiego Lingen /Niemcy/. Jak co roku podczas wymiany polska i niemiecka młodzież realizowała bogaty w atrakcje program: realizacja projektu ,,Odnawialne źródła energii” , realizacja projektu „Dzień wolności ”, zwiedzanie Świdnicy , zwiedzanie kopalni złota oraz parku techniki w Złotym Stoku, wejście na Wielka Sowę, kręgle, wspólne kibicowanie i zajęcia w ICPE ”Stacja pomp” w Bielawie. Czas minął szybko, ale zostały wspomnienia i przyjaźnie.

alt


List Rzecznika Praw Dziecka - Pana Marka Michalaka
z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014

alt


„Energie odnawialne – Stań po zielonej stronie mocy!”

Takie motto było myślą przewodnią tegorocznego spotkania uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie i Zespołów Szkół Zawodowych w Lingen/Niemcy, które odbyło się w maju 2014 . Spotkanie to było kontynuacją wieloletniej współpracy naszej szkoły z dwiema partnerskimi szkołami w Lingen i Fundacją Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Uczestnicy projektu wyruszyli do Lingen i wraz z opiekunami uczestniczyli w atrakcyjnym i pełnym niespodzianek programie, przygotowanym przez nauczycieli i młodzież z zaprzyjaźnionych w Niemczech szkół.

Mimo wielu obaw, wątpliwości i niepewności, które towarzyszyły uczestnikom wyjazdu przed wyruszeniem na tygodniową wyprawę, po powrocie wszyscy zadowoleni stwierdzili, że nie był to czas stracony. Każdy uczeń otoczony był troskliwą opieką przez rodziny niemieckie, które przyjmowały gości z Bielawy w swoich domach. Już pierwszego dnia Burmistrz Lingen przywitał grupę, zaprezentował historię miasta i życzył miłego pobytu. Tak rozpoczęty program zapowiadał ciekawe przygody na następne dni. Uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą o zaprzyjaźnionych miastach w konkursie zorganizowanym w czasie przejażdżki i zwiedzania Lingen. Ogromnym przeżyciem było zwiedzanie Domu Klimatycznego „ Klimahaus w Bremerhaven. Uczestnicy programu w ciągu kilku godzin przemieszczali się z jednej strefy klimatycznej do drugiej od Tropiku po Arktykę. Aby zaprezentować uczniom, w jaki sposób można pozyskiwać energię, gospodarze zabrali ich do biogazowi i firmy GE, która jest producentem wiatraków.

Ważnymi punktami programu były też kręgle i golfowa piłka nożna. Międzynarodowa rywalizacja podgrzewa atmosferę do czerwoności i wszyscy z ochotą rozwiązują zadania z wiązane z tematem tegorocznego projektu. Podzieleni na trzy grupy zgłębiali tajniki odnawialnych źródeł energii, sposoby oszczędzania w życiu zawodowym i prywatnym i przygotowywali prezentację na spotkanie w Krzyżowej, już w Polsce. Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z porozumieniem z niemieckimi kolegami. Wykorzystywali umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Wielu z nich, dopiero w konfrontacji z rzeczywistymi sytuacjami za granicą, dostrzega zalety znajomości języków obcych. Teraz przed nami spotkanie w Bielawie.


II Szkolny Omnibus Językowy,

czyli proste sposoby, aby języki obce łatwo wchodziły do głowy

alt

alt

W dniach 14-16 kwietnia 2014 odbyła się część pisemna II Szkolnego Omnibusa Językowego, która sprawdzała znajomość leksykalno - gramatyczną uczniów uczących się języków obcych w naszej szkole. Testem objęci zostali uczniowie klas I-III technikum. Uczestnicy pisali testy z języka angielskiego lub niemieckiego. Niektórzy postanowili sprawdzić się w obu językach. W ten sposób wyłonieni zostali uczniowie z najlepszymi wynikami w klasie, którzy przystąpili do części ustnej konkursu.

Część ustna pomyślana została przez organizatorów jako zestawy pytań o trzech stopniach trudności, spośród których uczniowie mogli losować. Pytania te sprawdzały wiedzę geograficzną, historyczną oraz kulturową obszarów anglo- i niemieckojęzycznych. W dniu 11 czerwca 2014 r. odbyła się część ustna konkursu, w której udział wzięło 17 uczniów klas I-III. Odpowiadali oni na pytania w 5 rundach, po których wyłonieni zostali zwycięzcy. Uhonorowani oni zostali tytułem Omnibusa Językowego i atrakcyjnymi nagrodami pozyskanymi przez Zespól Języków Obcych.

alt


Projekt Comenius „Energia jednoczy kultury” na finiszu

alt

Międzynarodowy, dwuletni projekt „Energy unites cultures”, realizowany w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie kończy się w obecnym roku szkolnym. Uczestniczyło w nim siedem europejskich szkół średnich z siedmiu państw: Weiden w Niemczech, Spisska Nova Ves w Słowacji, Tabor w Czechach, Oroslavje w Chorwacji, Skofja Loka w Słowenii, Koceali w Turcji oraz Bielawa w Polsce.

Głównym założeniem współpracy międzyszkolnej w ramach projektu było uświadomienie młodzieży, w jaki sposób można oszczędzać energię, jakie są jej alternatywne źródła, jakie skutki niesie ze sobą brak zrozumienia dla rozsądnego korzystania z energii. Ważnym elementem spotkań było jednak przede wszystkim zwrócenie uwagi na energię płynącą z poznawania, poszanowania i zrozumienia kultur innych narodów.

W ciągu dwóch lat uczestnicy spotkali się sześć razy. W czasie pierwszej wizyty w Polsce, goście zobaczyli bielawskie starania zmierzające do bardziej świadomego korzystania z zasobów odnawialnych źródeł energii. Nauczyciele z partnerskich szkół brali udział w programie, który pozwolił im na zapoznanie się z naszą szkołą, systemem edukacji w Polsce, zasobami geotermalnymi w Polsce, zastosowaniem energii odnawialnych w budownictwie w okolicach Bielawy oraz na zwiedzanie regionu. Goście spotkali się z Burmistrzem miasta, zwiedzili szkołę leśną w Bielawie, Interaktywne Centrum Poszanowania Energii, podziwiali piękno Wrocławia oraz Krzyżowej i Świdnicy.

Kolejne spotkanie to Chorwacja i kolejny element źródeł energii – fotowoltaika. Zespół z Chorwacji przygotował program, który obfitował w liczne atrakcje. Wszyscy uczestnicy projektu (ponad 50 osób) mieli możliwość zapoznania się z zasadami działania fotowoltaiki pracując w międzynarodowych grupach. Zwiedzili także okoliczne zabytki, Interaktywne Muzeum Neandertalczyków w Krapinie, stolicę kraju Zagrzeb, poznali realia szkoły w Oroslavje. Atrakcją – niespodzianką dla gości oraz gospodarzy były bardzo obfite opady śniegu. Liczne uroki chorwackich krajobrazów oraz atmosfera spotkania zainspirowały grupę do zaplanowania w szczegółach kolejnej wizyty w Słowenii.

Słoweńcy zapoznali wszystkich z dużą i dobrze wyposażoną szkołą zawodową Solski Center. Grupa zwiedziła firmę Knauf, spacerowała wąskimi uliczkami miasteczka i podziwiała zabytki i krajobrazy kurortu jakim jest Skofja Loka. To nie był jednak koniec bogatego programu. Uczniowie mieli jeszcze do wykonania podstawkę pod telefon komórkowy z rurek miedzianych i blaszki imitującej kolektory słoneczne. Wszystkie części należało zespolić, używając lutownicy, pilnika a nawet palnika. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z Burmistrzem Skofji Loki oraz zwiedzić Ljubljanę, stolicę Słowenii, nieduże miasto o wspaniałej atmosferze. Największą atrakcją stał się wyjazd do Planicy i udział w treningu oraz kwalifikacjach skoczków w ramach Pucharu Świata. Polscy uczniowie mogli na żywo zobaczyć naszych zawodników, na czele z mistrzem świata w skokach narciarskich Kamilem Stochem. Słowenia była ostatnim punktem projektu na rok szkolny 2012/ 2013.

Słowacja oczekiwała na „brać comeniusową” w październiku 2013 r. Większość uczestników dobrze znała się już z poprzednich spotkań i z zapałem przystąpiła do realizacji zadań przewidzianych w Spiskiej Nowej Vsi. Uczniowie, podzieleni na międzynarodowe grupy, przygotowywali odpowiedzi na pytania dotyczące zużycia energii w życiu codziennym. W ramach nowatorskiego pomysłu licznie zgromadzonych nauczycieli ze wszystkich państw zorganizowana została tzw. „ Szkoła 24h”. Każda grupa miała pracować w dogodnym dla siebie miejscu i najlepszym dla siebie czasie. Oznaczało to, że wszyscy mogli natychmiast opuścić gościnne mury szkoły i korzystać z cudownej pogody, którą przyjęły nas Tatry Wysokie. Oprócz pracy były tez liczne atrakcje. Było przedstawienie przygotowane przez partnerów słowackich, min. show o wynalezieniu prądu z efektami specjalnymi. Uczestnicy przyjęci zostali uroczyście przez Burmistrza miasta i uczestniczyli w obchodach jubileuszu współpracy partnerów z Weiden i Spisskiej Nowej Vsi w ramach projektów Comenius. Na pamiątkę spotkania w ogrodzie szkolnym zasadzona została lipa, dla której ziemia przywieziona została z 7 zakątków Europy i która symbolizować ma szczęście dla wszystkich. Dla odprężenia uczestnicy projektu mieli możliwość skorzystania z oferty Aquacity w Popradzie lub wycieczki wspinaczkowej w Tatrach, gdzie zdobyliśmy szczyt o pięknej nazwie Hrebienok. Zanim to jednak nastąpiło, poznaliśmy zasady działania aquaparków i wykorzystania źródeł termalnych. A więc pożyteczne z przyjemnym.

W styczniu 2014 r. w Weiden w Bawarii uczniowie sprawdzali, ile energii zużywa się w budynku szkolnym, zwiedzali firmę zajmująca się biomasą, biopaliwem oraz testowali samochody elektryczne. Czeski Tabor odwiedziliśmy w kwietniu 2014 r. Uczniowie czescy przygotowali piękny program artystyczny, nawiązujący do średniowiecznej tradycji miasta, przypomnieli historię i zaskoczyli wszystkich wykonaniem utworów muzycznych w ojczystych językach uczestników. Zwiedziliśmy elektrownię atomową w Temelinie oraz stolicę Czech Pragę.

Przed uczestnikami projektu ostatnie spotkanie w Turcji. Ma to być wizyta podsumowująca projekt, zwiastująca wakacje, bo odbędzie się w ostatnim tygodniu roku szkolnego, i jednocześnie, niestety, pożegnanie. Wstępny program, przygotowany przez nauczycieli tureckich zapowiada się bardzo ciekawie i orientalnie. Wszyscy uczniowie ZSiPKZ, którzy w ciągu dwóch lat realizowali projekt, bardzo intensywnie pracowali nad tym, aby międzynarodowe towarzystwo mogło poznać nasz kraj, nasze zwyczaje, obyczaje, mentalność, system kształcenia i nas samych. Przygotowali wiele prezentacji, ankiet i wypowiedzi w języku angielskim. Wszystko to było możliwe dzięki ich motywacji, ale także wsparciu dyrekcji szkoły oraz nauczycieli koordynujących projekt.

alt

alt

alt


Udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Brzesku

alt

W dniach 7 i 8 czerwca bieżącego roku w Brzesku odbył się II Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Organizatorem przeglądu był Małopolski Kurator Oświaty, Burmistrz Brzeska, Starosta Powiatu Brzeskiego i Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze. W rywalizacji wzięło udział 14 zespołów, w tym gronie nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy juz po raz drugi reprezentowali, szkołę, powiat i województwo. Do udziału w przeglądzie wytypowano uczniów z Kompanii Honorowej GROMO, którego dowódcą jest nasz nauczyciel por. Mariusz Moszyński.

alt


II Rajd Sowiogórski

alt

5 czerwca 2014 r. z okazji 170. rocznicy buntu tkaczy sowiogórskich odbył się II Rajd Szlakiem Tkaczy na trasie Pieszyce – Bielawa. W tym roku wzięli w nim udział również uczniowie naszej szkoły z klasy II ti oraz kl. III bs. Rozpoczęty uroczystym przecięciem wstęgi rajd ruszył trasą zbuntowanych tkaczy z 1844 r. Najpierw drogą wzdłuż lasu, potem ulicami: Korczaka, Wysoką, Przodowników Pracy, Waryńskiego i Piastowską, mijając po drodze historyczne obiekty należące niegdyś do byłych fabrykantów. Pierwszym przystankiem w Bielawie był plac przy ulicy Piastowskiej, gdzie w asyście władz miasta dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt Gerharta Hauptmanna w Bielawie. Zakończeniem II Rajdu Szlakiem Buntu Tkaczy było uroczyste złożenie kwiatów przy Urzędzie Miejskim w Bielawie pod tablicą upamiętniającą wydarzenia roku 1844, gdzie wartę honorową pełnili uczniowie z I klasy wojskowej Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

alt


Konkurs Historyczno-Literacki

3 czerwca bieżącego roku w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbył się V POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI "POWSTANIA NARODOWE w LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII - XIX wieku", realizowany w ramach grantu oświatowego. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dzierżoniowskiego. Celem konkursu było: poszerzenie wiedzy historycznej i literackiej XVIII - XIX wieku, poznanie dzieł twórców, zainteresowanie różnymi formami przekazu wiedzy, nabywanie umiejętności tworzenia prezentacji multimedialnej, albumu tematycznego, plakatu, rozwijanie umiejętności artystycznych oraz doskonalenie umiejętności autoprezentacji. W konkursie wzięło udział 32 uczniów przedstawicieli Gimnazjum nr 1,2,3,5 z Bielawy, Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru z Piławy Górnej, Niepublicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.Uczniowie zmagali się w dwóch etapach konkursu: teoretycznym, w którym musieli odpowiedzieć na 40 pytań z zakresu historii i literatury XVIII -XIX wieku praktycznym - wykonanie albumu tematycznego, plakatu (uczniowie gimnazjum) i ustna prezentacja wybranego tematu przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wyniki konkursu:
KATEGORIA - SZKOŁY GIMNAZJALNE:

Test wiedzy:
I miejsce - Karolina Gruzel - Gimnazjum nr 2 Bielawa
II miejsce - Monika Olejnik - Gimnazjum nr 1 Bielawa, Anita Satory - Gimnazjum Ekologiczne nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi Bielawa
III miejsce - Martyna Płatek - Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów, Katarzyna Brylińska - Gimnazjum nr 1 Bielawa
Album tematyczny:
I miejsce - Daria Wojtuń - Gimnazjum Ekologiczne nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi Bielawa
II miejsce - Martyna Grabarczyk - Gimnazjum nr 1 Bielawa
III miejsce - Martyna Płatek - Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów
Plakat:
I miejsce - Katarzyna Dziedzic - Gimnazjum nr 5 Bielawa
II miejsce - Angelika Cieśla - Gimnazjum nr 1 Bielawa

KATEGORIA - SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

Test wiedzy:
I miejsce - Marlena Zakrzewska - ZSiPKZ Bielawa
II miejsce - Monika Zagajewska - ZSiPKZ Bielawa
III miejsce - Katarzyna Podłęcka - ZSO Bielawa, Marcela Apolinarska - ZSiPKZ Bielawa
Prezentacja tematu:
I miejsce - Aleksandra Kopij - ZSiPKZ Bielawa

Organizatorzy konkursu: A. Nowakowska, M. Jagielska, S. Sołtysik.


Wielki sukces uczniów ZSiPKZ!

alt

Jest nam niezmiernie miło poinformować całą społeczność szkolną o tym, że trzej uczniowie naszej placówki zostali laureatami prestiżowego konkursu „Święto Wolności i Demokracji” zorganizowanego przez Biuro Senatora RP Stanisława Jurcewicza. Damian Sawicki z kl. II iu oraz Mariusz Dawid z kl. III io zajęli ex aequo drugie miejsce, eliminując ponad stu innych uczestników testu wiedzy na temat funkcjonowania Senatu, prawodawstwa samorządowego i historii Solidarności na Ziemi Dzierżoniowskiej. Opiekunem obu chłopców pod względem merytorycznym była mgr Sylwii Sołtysik, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. Sara Sobul z kl. III io natomiast została laureatką w konkurencji muzycznej polegającej na wykonaniu pieśni patriotycznej. Młoda artystka pod kierunkiem mgr Anny Pyziak, nauczycielki wychowania fizycznego, i mgr Marcina Włudarczyka, nauczyciela przedmiotów fotograficznych, przygotowała utwory poświęcone Powstaniu Warszawskiemu wykonywane pierwotnie przez zespół Lao Che. We wtorek 27 maja podczas Uroczystej Sesji Rady Powiatu Dzierżoniowskiego poświęconej 25. rocznicy wolnych wyborów 4 Czerwca 1989 roku wszyscy laureaci otrzymali z rąk Senatora Stanisława Jurcewicza jako nagrodę główną w konkursie zaproszenia do wzięcia udziału w dwudniowej wycieczce do Warszawy. W programie zwiedzania stolicy znajdą się Sejm i Senat, Pałac Prezydencki oraz Centrum Nauki Kopernik. Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje i życzymy udanej podróży.

alt


IV Edycja Powiatowego Konkursu o ziemi dzierżoniowskiej „MOJA GMINA, MÓJ POWIAT”

alt

alt

23 maja w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego odbył się IV Powiatowy Konkurs o Historii, Geografii, Samorządzie i Społeczności Ziemi Dzierżoniowskiej „Moja gmina, mój powiat” skierowany do uczniów szkół średnich powiatu dzierżoniowskiego. Jego organizatorami byli: mgr Katarzyna Wiącek, mgr Marcin Włudarczyk oraz mgr Sylwia Sołtysik. W zmaganiach wzięło udział sześć trzyosobowych reprezentacji, które udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące przyrody, symboliki, postaci a także, ze względu na 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, historii Solidarności na Ziemi Dzierżoniowskiej. W komisji sędziowskiej podczas wszystkich etapów konkursu zasiadali opiekunowie drużyn gości. Ostatecznie pierwszy raz w historii konkursu wygrali gospodarze.

Miejsce
Szkoła Reprezentacja Opiekun
1 ZSiPKZ w Bielawie Damian Sawicki
Mariusz Dawid
Gabriela Palińska
mgr Sylwia Sołtysik
2 I LO Dzierżoniów Joanna Sepełowska
Mateusz Łyżwa
Aleksandra Koba

mgr Jadwiga Połcik

3 LO Bielawa Michał Piesik
Daniel Dużyk
Patryk Źródlak
mgr Dorota Kot
mgr Andrzej Sepełowski
4 ZS NR 3
DZIERŻONIÓW
Nicole Jakob
Anna Pleszar
Samanta Wolbach
mgr Feliks Bińczycki
5 ZS NR 1
DZIERŻONIÓW
Bartosz Brączyk
Filip Bujnowski
Oskar Ćwiklak
mgr Genowefa Kotowska
 5 ZS NR 2
DZIERŻONIÓW
Oliwia Kurdubska
Anna Łupicka
Klaudia Sośniak
mgr Ewa Śliwa

Integralnym wydarzeniem podczas eliminacji stało się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego pt. „Moja gmina, mój powiat w obiektywie”. Warto dodać, że inspiracji uczniom uczestniczącym w tej kategorii dostarczyła lekcja muzealna poświęcona zabudowie przestrzeni miejskiej, jaka odbyła się w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa. Spośród kilkunastu fotografii dostarczonych na konkurs jurorzy, tj. mgr Marcin Włudarczyk, mgr Agnieszka Nowakowska i mgr Anna Paździora, przyznali: I miejsce dla Marty Laszczyńskiej z kl. I c (fototechnik), II miejsce dla Aleksandry Wyszomirskiej z kl. II fs (fototechnik) i III miejsce dla Wojciecha Nocunia z kl. II iu (technik informatyk).

alt

alt

 

Obóz sprawnościowo - naukowy klas mundurowych

alt

Już tradycją naszej szkoły stało się, że co roku uczniowie pierwszych klas mundurowych naszej szkoły, uczestniczą w obozie sportowym na terenie Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej w Srebrnej Górze. W trakcie trwania obozu uczniowie brali udział w różnego rodzaj zajęciach sportowych, wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Przez tych pięciu dni mieli okazję strzelać z wiatrówki w XVIII wiecznym forcie, ćwicząc zręczność i celność oka. Podczas zajęć wspinaczkowych zjeżdżać z 30 metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku, wspinać się na sztuczną ściankę, poznając wspinaczkowe ABC. Niewątpliwą atrakcją był zjazd "tyrolką" na długości 120 metrów, chodzenie nad ziemią na rozciągniętej linie "slack" oraz "zorbing" czyli toczenie się z góry w olbrzymiej napompowanej kuli. Młodzież miała również możliwość postawienia pierwszych kroków w jeździectwie konnym. Swoją kondycję fizyczną uczniowie mogli również ocenić w trakcie testu sprawnościowego oraz gry terenowej przeprowadzonej przez nauczycieli. Dodatkową atrakcją i zarazem ważnym punktem obozu były zajęcia prowadzone przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie asp. Grzegorza Długaszewski dla uczniów klasy policyjnej. Natomiast pierwszy raz gościliśmy na naszym wyjeździe żołnierzy z 31 Batalionu Radiotechnicznego st. szer. Krzysztofa Sosnowskiego, chor. Adama Nawrota oraz systematycznie współpracującego z naszą szkołą st. sierż. Marka Pareckiego, którzy przygotowali i przeprowadzili w klasie wojskowej szereg zajęć dotyczących pracy żołnierzy. Na zakończenie obozu wręczono nagrody dla najlepszych uczestników oraz najlepszych drużyn obozowych.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Uczennice klasy policyjnej z Zespołu Szkoł i Placówek Kształcenia Zawodowego zdobyły odznakę skoczka spadochronowego

alt

Nicole Krawczyk i Patrycja Pochyra uczennice trzeciej klasy policyjnej z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zdobyły jako pierwsze w naszej szkole odznakę Skoczka Spadochronowego Służby Ochrony. Dziewczyny przez trzy dni uczestniczyły w szkoleniu organizowanym przez Krakowski Aeroklub. Cały kurs podzielony był na dwa etapy: teoretyczny – prowadzony na ziemi i praktyczny – realizowany w powietrzu. W pierwszej części Nicola i Patrycja poznały budową spadochronu typu skrzydło, sposoby sterowania nim w powietrzu i zasady bezpiecznego lądowania. Następnie wspólnie z instruktorami ćwiczyły na ziemi sposoby prawidłowego opuszczania statku powietrznego, by móc bezpiecznie skakać. Po pomyślnie zakończonym szkoleniu nasze uczennice mogły oddać ten najważniejszy, pierwszy w życiu skok z 1200 m, aby zobaczyć jak wygląda świat z lotu ptaka. Jak same mówią był to ich pierwszy kontakt ze spadochronem, ale na pewno nie będzie ostatnim. Dzięki nauczycielowi naszej szkoły Panu por. Mariuszowi Moszyńskiemu, który koordynował całe przedsięwzięcie związane ze skokami mogłyśmy przeżyć niezapomniane chwile w powietrzu i to zostanie w naszych wspomnieniach na całe życie. Mamy nadzieję - mówią szkolni koordynatorzy klas mundurowych z Żeroma, że nie będzie to jednorazowe szkolenie. Dzięki współpracy, jaką szkoła nawiązała z instruktorami spadochronowymi z Krakowskiego Aeroklubu będzie możliwe kontynuowanie dalszych szkoleń dla młodzieży ze wszystkich klas policyjnych i wojskowych naszej szkoły. Mamy nadzieję, że zdobyte kolejne kwalifikacje ułatwią naszym uczniom pracę w służbach mundurowych.

alt

alt

alt

alt


Kadeci z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie na obchodach jubileuszu 31 Batalionu Radiotechnicznego

alt

 

Kadeci pierwszej klas policyjnej i wojskowej z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie 9 maja 2014 roku gościli na terenie współpracującego z nami 31 Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu. Dowódca Jednostki ppłk Sebastian Kowalczuk zaprosił uczniów naszej szkoły na obchody 40 rocznicy sformowania 31. Batalionu. Młodzież miała zaszczyt brać czynny udział w tak ważnym dla Jednostki święcie, gdyż mieli możliwość wejść na plac apelowy wspólnie z pododdziałami wojskowymi. Uczniowie klasy wojskowej mogli również zaprezentować przed całą Jednostką i zaproszonymi gośćmi swoje umiejętności, jakie zdobyli podczas realizowanych w szkole zajęć samoobrony. Pokaz walki wręcz, na którym zademonstrowano różnego rodzaju formy obrony przed napastnikiem nieuzbrojonym i uzbrojonym, jaki przygotowali kadeci, cieszył się dużym zainteresowaniem. Na zakończenie największą atrakcją dla gości był pokaz łamania płonących suporeksów. Mamy nadzieję, że to nie ostatni występ naszych uczniów przed tak liczną publicznością.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt


„ Jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jakie oczekiwania mają pracodawcy”

alt

14 kwietnia 2014 roku uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w warsztatach „ Jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jakie oczekiwania mają pracodawcy”. Warsztaty zorganizowane zostały przez szkolnego doradcę zawodowego Pana Grzegorza Błachuta, a prowadzone były przez Pana Daniela Wijasa z Mobilnego centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu. Życzymy naszym przyszłym absolwentom powodzenia na rynku pracy.

alt

alt


XIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej "Ziemia – wspólne dobro”

alt

4 kwietnia - w naszej Szkole został przeprowadzony XIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej pod hasłem „Ziemia – wspólne dobro”. W tegorocznym konkursie wzięły udział szkoły: ZS Nr 1 w Dzierżoniowie, ZS nr 2 w Dzierżoniowie, I LO w Dzierżoniowie, ZSO w Bielawie, ZSiPKZ w Bielawie. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I etap – pisemny - test 45 pytań - na podstawie, którego komisja wyłoniła trzy najlepsze drużyny (decydowała suma punktów członków drużyny), II etap - rozgrywka finałowa – 3 najlepsze drużyny odpowiadały na pytania ustne.
Na podstawie osiągniętych wyników komisja podała zwycięzców: I miejsce – I LO w Dzierżoniowie: drużyna w składzie – Jakub Bajurny, Szymon Urban, Dorota Wójtowicz. II miejsce - ZSiPKZ w Bielawie: drużyna w składzie – Marlena Zakrzewska, Paweł Wojtasik, Kamil Koślacz III miejsce – ZS nr 2 w Dzierżoniowie: drużyna w składzie – Angelika Wojciechowicz, Dominika Perekasz, Jakub Stachi. IV miejsce – ZS nr 1 w Dzierżoniowie: drużyna w składzie – Piotr Musielski, Damian Konaszewski, Artur Pawlaczek. V miejsce - ZSO w Bielawie: drużyna w składzie – Agelika Nowak, Nikola Gruszczynska, Patryk Guk. Nagrodę za największą ilość punktów uzyskaną w teście eliminacyjnym –– otrzymał Szymon Urban z I LO w Dzierżoniowie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę.

alt


Inspirująca lekcja muzealna przyszłych fotografów

alt

3 kwietnia uczniowie klas pierwszych i drugich o profilu fototechnika uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Sztuka w przestrzeni miasta – mural, graffiti – wandalizm czy sztuka społeczna”. Scenariusz zajęć został opracowany przez mgr Marię Feliks, a zrealizowany przez mgr Joannę Kachel – pracownice Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie. W trakcie spotkania młodzież przy pomocy multimediów zapoznała się ze źródłami, charakterem i formami muralu i graffiti obecnymi we współczesnej rzeczywistości. Autorki zajęć skupiły uwagę uczniów na pojęciach z zakresu estetyki podając jako przykłady fotografie murali i graffiti widniejących na dzierżoniowskich murach i zabudowaniach. Udało im się także zaszczepić pośród zebranych poczucie odpowiedzialności za przestrzeń publiczną na terenie naszego powiatu. Warto podkreślić, że lekcja ta wpisuje się w harmonogram wydarzeń związanych z Powiatowym Konkursem Wiedzy o Historii, Geografii i Społeczeństwie Ziemi Dzierżoniowskiej pt. „Moja gmina, mój powiat”, którego organizatorami są nauczyciele: mgr Katarzyna Wiącek, mgr Marcin Włudarczyk oraz mgr Sylwia Sołtysik. Finał przedsięwzięcia nastąpi 23 maja, kiedy to oprócz konkursu wiedzy nastąpi rozstrzygnięcie minikonkursu fotograficznego na najciekawszą fotografię o tematyce przestrzennej wykonaną na terenie miejscowości leżących w powiecie dzierżoniowskim. Organizatorzy mają nadzieję, że autorzy prac konkursowych wykorzystają zdobyte podczas lekcji w muzeum wiadomości.

alt


Pielgrzymka do Częstochowy

W dniu 28 marca 2014 roku, nasi uczniowie z klas maturalnych udali się wraz ze swoim katechetą - Ks. Arturem Merholcem oraz ze swoim Wychowawcą - P. Ireneuszem Furtakiem na Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę, do Częstochowy. O godzinie 11:00 uczestniczyli we Mszy Świętej, pod przewodnictwem Biskupa Świdnickiego - Ignacego Deca. Msza była sprawowana także przez wielu kapłanów, którzy modlili się w intencji swoich maturzystów, aby odnaleźli swoje powołanie życiowe, a także o dary Ducha Świętego, potrzebne na czas egzaminu dojrzałości. Po Mszy świętej uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej, która miała miejsce na wałach jasnogórskich. Młodzież była bardzo wdzięczna za ten wyjazd, bogacenie duchowo powrócili do swoich domów. Życzymy im wszystkiego dobrego na ten trudny czas matur.


XVIII Prezentacje Publicznych Szkół Ponadgimnazjalnych

alt

W dniach 26 – 27 marca w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie odbyły się prezentacje szkół ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści z naszego powiatu mieli okazję zapoznanać się z ofertą edukacyjną wszystkich szkół. Młodzież mogła uzyskać wyczerpujące informacje na temat kierunków kształcenia w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Nasze stoisko prezentowało się bardzo okazale.

alt

alt


Sowiogórski Bajarz

alt

21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie odbył się VI Powiatowy Konkurs Krasomówczy „Sowiogórski Bajarz”. Nasza szkołę reprezentował uczeń pierwszej klasy Kamil Koślacz, który twórczo zaprezentował legendę pt. „Nocny strzelec”. Konkurs przeprowadzony w trzech kategoriach oceniało jury w składzie: Alicja Hromada – dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Jadwiga Horanin – dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie oraz Janina Weretka – Piechowiak – autorka książki „Dzierżoniowskie legendy i opowieści”. Więcej zdjęć z konkursu na stronie : http://ddz.doba.pl/?s=subsite&id=39092&mod=3


Warsztaty dziennikarskie „Jak jednym słowem uzbroić bombę językową”

alt

18 marca 2014 roku młodzież naszej szkoły miała okazję po raz kolejny uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielawie. Tym razem były to warsztaty dziennikarskie , bo prowadzącym był dziennikarz Krzysztof Koziołek. Uczniowie uczyli się jakie są mechanizmy tworzenia leadu, czym w języku prasowym jest „blacha” i jakie ma znaczenie głoska „r”. A ponieważ Krzysztof Koziołek jest również pisarzem krwawych kryminałów, więc na warsztatach pojawiło się miejsce przestępstwa, termos z tajemniczą zawartością oraz kilka nierozwiązanych spraw. Uczniowie wspaniale bawili się podczas wymyślania jak najbardziej „morderczych” tytułów oraz podtytułów artykułów a prowadzący był pod dużym wrażeniem ich twórczej inwencji. Po dwóch emocjonujących godzinach pełni wrażeń wracali do szkoły, z nadzieją, że następne warsztaty odbędą się niebawem. Opiekunem grupy była p. Małgorzata Greiner.

alt


Podpisanie współpracy między firmą Thermaflex Izolacji Sp. z o. o.
a Zespołem Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

alt

W piątek 14 marca 2014 r. dyrektor naszej szkoły – Ireneusz Rutowicz wraz z wicedyrektorem Grzegorzem Raganowiczem odwiedzili jeden z zakładów produkcyjnych znajdujących się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Żarowie – firmę Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. Ciekawym faktem jest to, iż istnieje on już od roku 1997, czyli powstał przed utworzeniem na tym terenie WSSE. Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. zajmuje wiodącą pozycję w Polsce w branży izolacji technicznych ze spienionych poliolefin oraz jest producentem elastycznych, preizolowanych rur Flexalen. Thermaflex zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem wysokiej jakości produktów opartych na technologii poliolefinowej. Zapewnia wiodące na rynku energooszczędne, przyjazne środowisku oraz zyskowne rozwiązania.

Celem wizyty było poznanie profilu produkcyjnego tego zakładu oraz omówienie możliwości współpracy naszej szkoły z firmą. Uczestnikami spotkania ze strony firmy byli dyrektorzy pan Marcin Łukaszewicz i pan Maciej Sokolik oraz pani Barbara Wojtas – kierownik techniczny i kierownik ds. sprzedaży. Efektem interesującej rozmowy było zgodne złożenie woli dalszej współpracy potwierdzone podpisaniem stosownego Porozumienia.

Strony zobowiązały się m. in. współdziałać w zakresie wzajemnej promocji swoich ośrodków, realizacji kształcenia praktycznego w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i w zawodach pokrewnych, przy organizacji szkoleń i konferencji tematycznych, przy formułowaniu dalszych kierunków rozwoju oraz w zakresie tworzenia warunków do wzajemnej wymiany doświadczeń w obszarze edukacji zawodowej.

alt


IX Powiatowy Konkurs Informatyczny „Z komputerem na ty”

alt

14 marca 2014 roku gościliśmy w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie najlepszych informatyków gimnazjalistów z naszego powiatu. W tym dniu już po raz dziewiąty odbył się Powiatowy Konkurs Informatyczny „Z komputerem na ty”. W zmaganiach wzięło udział 17 uczniów z Gimnazjum nr 2 z Bielawy, Gimnazjum nr 1 i nr 3 z Dzierżoniowa, Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek z Dzierżoniowa oraz Gimnazjum z Łagiewnik i Piławy Górnej. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami w obsłudze komputerów oraz szerokim zakresem wiadomości informatycznych. Podczas trwania konkursu uczestnicy rozwiązywali test teoretyczny składający się z 30 pytań oraz test praktyczny. Konkurs przygotowali oraz przeprowadzili I. Furtak i G. Szymczak. W konkursie drużynowym na prezentację multimedialną „Sławni mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego” zwyciężył Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie Wyniki konkursu indywidualnego przedstawiają się następująco:

Miejsce
Imię i nazwisko Szkoła
1 Dawid Tomas Gimnazjum nr 2 Bielawa
2 Krzysztof Kądzioła Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie
3 Jan Migut Gimnazjum nr 2 Bielawa
4 Rafał Płócienniczak Gimnazjum w Piławie Górnej
5 Urszula Sołogub Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie
5 Krystian Łukasik Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie
7 Krzysztof Baciejowski Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie
8 Krzysztof Rembacz Gimnazjum w Piławie Górnej
9 Michał Grzegorczyk Gimnazjum nr 2 Bielawa
10 Paweł Woleniuk Gimnazjum w Łagiewnikach

alt


Niecodzienna lekcja historii poświęcona żołnierzom wyklętym

alt

12 marca, w środę uczniowie klas mundurowych, klasa I ti z rozszerzeniem „wiedza o policji”, oraz I ts z rozszerzeniem „technika wojskowa”, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poświęconych historii Żołnierzy Wyklętych. Lekcje prowadził mgr Sebastian Górski, edukator Instytutu Pamięci Narodowej i doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego. Na spotkanie złożyła się w pierwszej kolejności pogadanka, w trakcie której prowadzący wraz z uczniami omawiał sytuację polityczną na świecie i ziemiach polskich pod koniec II wojny światowej. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć unikatowe zdjęcia bohaterów realizowanego tematu. Ostatnia część okazała się najbardziej pracowita, ponieważ młodzież została podzielona na pięcioosobowe grupki i przy pomocy dostarczonych materiałów opracowywała biografie konkretnych postaci. Warto wspomnieć, że zajęcia te ze względu na problematykę Żołnierzy Wyklętych wpisują się w cykl wydarzeń realizowanych od początku roku szkolnego w ZSiPKZ (wcześniejsze działania to emitowanie podczas lekcji historii tak ważnych dokumentów filmowych jak „Oskarżenie”, „Pani Weronika i jej chłopcy” czy „Kwatera Ł”, sprowadzenie i wyeksponowanie wystawy fotografii „Ocalić od zapomnienia”, a także zbiórka paczek bożonarodzeniowych dla kombatantów AK na Białorusi, Litwie i Ukrainie przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Odra-Niemen” z Wrocławia). Kolejne zajęcia przy udziale przedstawiciela IPN-u odbędą się w maju i będą zatytułowane „Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej”.

alt


Powiatowe zawody promujące zdrowy styl życia

alt

We wtorek 04 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie odbyły się Powiatowe Zawody w Sportach Siłowych. W klasyfikacji drużynowej w składzie:
A. Świerczyński, P. Sudoł, R. Bartkowiak i P. Grotkowski pod opieką R. Bukowskiego zajęliśmy III miejsce. Na wyróżnienie zasługuje Adrian Świerczyński z kl II fsm, który w wyciskaniu sztangi leżąc uzyskał wynik 163 kg. i Piotr Sudoł z klasy IV tms – 113 kg. Wszystkim gratulujemy!!!

alt


Studniówka 2014

alt

15 lutego 2014 r. w Hotelu Dębowym w Bielawie odbyła się studniówka uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. Jak co roku Bal Studniówkowy rozpoczął piękny polonez przygotowany przez mgr Annę Pyziak. Po uroczystym rozpoczęciu i przecięciu szarfy przez dyrektora Ireneusza Rutowicza rozpoczęły się tańce, które trwały do białego rana. Uczniowie klas IV zapamiętają ten bal na pewno do końca życia...

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Walentynkowy Przegląd Karaoke

alt

Ostatni dzień przed feriami zimowymi zapowiada w naszej szkole wspaniałą zabawę zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Tradycją stał się bowiem Przegląd Karaoke. Wszystkie klasy oraz nauczyciele przygotowują i prezentują jedną obcojęzyczną piosenkę. W tym roku były to piosenki o miłości, ponieważ dzień był wyjątkowy – walentynkowy. W atmosferze odprężenia i oczekiwania na ferie zimowe wysłuchano i oklaskiwano wszystkich. Każdy otrzymał też słodką nagrodę i dyplom za udział w imprezie. Uczestnicy Przeglądu opuścili szkołę tanecznym krokiem, pytając, czy w przyszłym roku też sobie pośpiewają. Organizatorki zapewniają, że tak, tylko temat będzie inny, ponieważ nie zawsze ostatni dzień przed feriami to Walentynki.

alt

alt


Boisko „Orlik 2012”

alt

Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie informuje, że w marcu 2014 r. kompleks boisk „Orlik 2012” udostępniony będzie użytkownikom od godz. 8.00 do 18.00.

Funkcjonowanie obiektu w godzinach późniejszych oraz udostępnienie budynku szatniowo-socjalnego, możliwe będzie po rozpoczęciu sezonu sportowego 2014 r., gdy obiekt obejmie swoją opieką wyłoniony Animator sportu.

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do korzystania z boisk we wskazanych wyżej godzinach.


Wyjazd do Weiden w Niemczech w ramach projektu Comenius

alt

W dniach od 20 do 24.01.2014 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Comenius Energy unites cultures realizowanego w naszej szkole. Grupa składająca się z 4 uczniów i 2 nauczycieli uczestniczyła w wyjeździe do Weiden w Niemczech. Piąty już raz mieliśmy okazję spotkać się z partnerami z sześciu państw (Niemiec, Czech, Słowacji, Chorwacji, Turcji, Słowenii). Podróż do Weiden w Bawarii odbyła się sprawnie i szybko, dzięki temu tuż po zameldowaniu się w hotelu mogliśmy wyruszyć na zwiedzanie miasta. Piękne stare miasto, wąskie uliczki i oczekiwanie na spotkanie z przyjaciółmi z partnerskich państw potęgowały radość z pobytu. Program wymiany rozpoczął się od zwiedzania dużej i dobrze wyposażonej szkoły Europa-Berufsschule Weiden. To tutaj realizowaliśmy projekt. Uczniowie w międzynarodowych grupach zajmowali się sprawdzaniem, jak dużo energii zużywa się w szkole i ile można by zaoszczędzić korzystając z odnawialnych źródeł energii. Wyniki były zaskakujące dla wszystkich. Uczniowie przekonali się, że naprawdę niewiele potrzeba, aby oszczędzać. Kolejne dni obfitowały w informacje związane z realnym wspieraniem środowiska naturalnego i zwiedzanie firm produkujących biomasę, biopaliwa oraz fundację wspierającą regionalne inicjatywy zmierzające do ochrony środowiska. Na wymianę doświadczeń i dzielenie się wrażeniami wszyscy mieli czas zmierzając codziennie około 20 minut pieszo do szkoły oraz podczas wspólnych posiłków. Następna wizyta planowana jest w kwietniu 2014 w czeskim Taborze.

alt

alt


VII Ogólnopolski Konkurs Mechaniczny

Dnia 10.01.2014 r. odbyły się eliminacje szkolne VII Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego. Organizatorami eliminacji szkolnych byli: Pan Andrzej Stasiak i Pan Stefan Rutkowski. W konkursie wzięli udział:
1. Rafał Bartkowiak - kl. IV ti
2. Daniel Bąk - kl. IV ti
3. Dominik Bilicki - kl. IV ti
4. Patryk Cegiełka - kl. IV ti
5. Piotr Giża - kl. IV ti
6. Piotr Grotkowski - kl. IV ti
7. Mateusz Magierowski - kl. IV ti
8. Piotr Wojtasik - kl. IV ti
9. Oskar Górski - kl. III bs
10. Kamil Zaremba - kl. III bs
Zwycięzcami konkursu zostali: Daniel Bąk z klasy IV tim T i Oskar Górski z klasy III bs T. Drugie miejsce zajęli: Patryk Cegiełka z klasy IV tim T, Dominik Bilicki z klasy IV tim T i Kamil Zaremba z klasy III bs T. Trzecie miejsce zajęli: Rafał Bartkowiak z klasy kl. IV tim T i Mateusz Magierowski z klasy IV tim T.


Manipulator ręki

W Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w pracowni CAD/CAM/CNC został wykonany manipulator ręki. Na tokarce cnc HAAS GT-10 oraz na frezarce cnc PC Mill125 została wykonana obróbka części składowych. Pomysłodawcą i odpowiedzialnym za sterowanie tego manipulatora był nasz absolwent Zbigniew Złotnicki, który w lipcu 2013 ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, specjalność: automatyka i robotyka. Manipulator dłoni był istotną częścią pracy dyplomowej.

Aby obejrzeć film kliknij poniżej

Manipulator ręki


Piłka Halowa

alt

18 grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie odbyły się Powiatowe Rozgrywki Halowej Piłki Nożnej Chłopców. Nasza drużyna w składzie: M. Łużyński, P. Juraszek, M. Janas, K. Demczuk, A. Fiuk, P. Strzelecki, D. Szafrański, M. Gawra, K. Szydłowski, D. Hahn i R. Urbański zajęła 4 miejsce. Gratuluję i życzę w przyszłym roku miejsca na podium. Opiekunem drużyny był R. Bukowski


Świąteczna Zbiórka Krwi

alt

W poniedziałek, 16 grudnia, w auli naszej szkoły odbyła się kolejna zbiórka krwi. Wzięło w niej udział ponad 30 osób, z czego 27 oddało krew. Kolejne 12,2 litra krwi trafiło do potrzebujących w naszych szpitalach. Gratulujemy uczniom, którzy regularnie oddają krew oraz tym, dla których było to pierwszy raz. Cieszymy się, że społeczność uczniowska naszej szkoły tak chętnie niesie pomoc drugiemu człowiekowi. Dziękujemy i do zobaczenia za rok, koordynatorzy akcji Anna Pyziak i Roman Bukowski

alt


Zajęcia klasy wojskowej z 31 Batalionem Radiotechnicznym

alt

Dzięki dużemu zaangażowaniu i współpracy w realizację programu dla klasy wojskowej w dniu 12 grudnia 2013 r. w naszej szkole odbyły się pierwsze z cyklicznych zajęć dla uczniów z przedstawicielem 31 Batalionu Radiotechnicznego st. sierż. Markiem Pareckim.


1300 groszy..

alt

..i wiele innego rodzaju monet zostało zebranych podczas tegorocznej akcji „Góry Grosza”. Ogółem zebrano ponad 90 zł i tak jak w latach poprzednich zgromadzone pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które są w trakcie przekształceń i realizują prorodzinne programy wychowawcze. W szkolny oddział akcji włączyli się prawie wszyscy uczniowie, którzy od 25 listopada do 6 grudnia chętnie wrzucali pieniądze, często przeznaczone nie na ten cel. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za ten gest! Niektórzy przynosili wcześniej uzbierane „miedziaki” w ilościach hurtowych, jak na przykład Mariusz Mazgaj z kl. I ts albo Arkadiusz Gruszowski z kl. III ti. A taka postawa zasługuje na szczególne wyróżnienie! Podziękowania również należą się uczennicom kl. III tio: Sarze Sobul, Marcie Cech, Kamili Zając, Monice Citowicz, Patrycji Łabęckiej, Katarzynie Mracinowskiej, Karolinie Kozdrowicz i Karolinie Bajcer, które podjęły się zbierania oraz liczenia monet. Organizację całości przeprowadziły opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Małgorzata Greiner i Sylwia Sołtysik.


VII Szkolne Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka

alt

10 grudnia w auli ZSiPKZ odbyły się adresowane do klas pierwszych VII Szkolne Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Na zaproszenie Dyrekcji i organizatorek, mgr Anny Paździory oraz mgr Sylwii Sołtysik, w pierwszej części uroczystości głos zabrała p. Agnieszka Idziak, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. W trakcie jej wystąpienia uczniowie mogli dowiedzieć się o przysługujących im jako konsumentom prawach oraz formach bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej właśnie przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Druga część spotkania została poświęcona problematyce Holokaustu. Młodzież wspólnie z nauczycielami uczestniczyła w pokazie filmu M. Pawlickiego i A. Gołębiewskiego pt. „Historia Kowalskich”. Ten fabularyzowany dokument nakręcony w 2009 roku niewątpliwie wzbogacił wiedzę uczniów na temat największego w dziejach ludobójstwa. Celem jego emisji stało się skłonienie uczniów do refleksji nad własnymi postawami wobec łamania praw innych. Organizatorki składają szczególne podziękowania klasie II wielozawodowej, a w szczególności uczniom Mateuszowi Kołaczowi, Jonatanowi Pacholczykowi, Rafałowi Łysakowskiemu, Bożenie Zawiesińskiej i Dawidowi Drozdkowi, którzy przygotowali pod względem technicznym i poprowadzili imprezę.

alt

alt


Andrzejki

alt

Andrzejki są obchodzone 30 listopada. Jest to wieczór wróżb oraz wigilia świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji oraz Rosji. Pochodzenie andrzejkowych wróżb prawdopodobnie wskazuje na starożytną Grecję. W Polsce w tym dniu w zależności od regionu wróży się przyszłość, najczęściej matrymonialną. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub jej cienia możemy wywróżyć przyszłość. 29 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. W Andrzejki główną atrakcją są wróżby. Uczniowie klasy II iu przygotowali ciekawe wróżby np. kim się będzie w przyszłości, znaczenie imienia itp. Każdy uczeń mógł sobie wywróżyć przyszłość.

alt

alt


Instruktor nurkowania i skoków spadochronowych na zajęciach z klasami mundurowymi

alt

Kolejny raz dzięki dużemu zaangażowaniu nauczyciela samoobrony i wiedzy o policji, Pana por. Mariusza Moszyńskiego, uczniowie klas policyjnych i wojskowej mogli uczestniczyć w cyklu spotkań z ciekawymi postaciami ze świata służb mundurowych. Tym razem gościliśmy w naszej szkole Pana nadkom. Andrzeja Nowickiego, który 20 lat swojego życia przepracował w Jednostce Specjalnej, a następnie w Policji. Dzięki jego wiedzy i dużym umiejętnościom młodzież poznała zasady odbywania szkoleń nurkowych i spadochronowych. Każdy z uczniów mógł również przymierzyć sprzęt, w jakim nasz instruktor nurkował w różnych miejscach świata. Mamy nadzieję, że w tym roku szkolnym będziemy mogli spotkać się jeszcze wielokrotnie z tak ciekawymi osobami.

alt

alt


Żywa lekcja historii w Bielawskiej Placówce Muzealnej

alt

28 listopada uczniowie klas II fs oraz II iu pod opieką mgr Sylwii Sołtysik, nauczycielki historii, wzięli udział w spotkaniu z panią Alicją Pawlaczek – Karaś, jakie odbyło się w Bielawskiej Placówce Muzealnej. Zaproszony gość opowiadał o swoim ojcu, p. Kazimierzu Pawlaczku – oficerze walczącym w szeregach Armii Krajowej w okręgu lwowskim, a po 1945 roku próbującym z dużymi sukcesami odtworzyć struktury AK na obszarze Bielawy, Dzierżoniowa i Pieszyc. Komentarza historycznego zebranym udzielał p. Rafał Bronowicki, magistrant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczególne wrażenie na młodzieży zrobiła opowieść p. Alicji poświęcona podstępnemu aresztowaniu jej ojca przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na trasie Łagiewniki - Wrocław, brutalne tortury w więzieniu we Wrocławiu, skandaliczny proces oraz wyrok śmierci, który dzięki poświęceniu małżonki cudem udało się zamienić na 6 lat więzienia. Dopiero w wolnej Polsce p. Kazimierz doczekał się pełnej rehabilitacji, a za swój patriotyzm otrzymał z rąk Prezydenta Lecha Wałęsy najwyższe odznaczenie państwowe, Krzyż Virtuti Militari prezentowany podczas wywiadu. W trakcie spotkania uczniowie nie tylko zrozumieli kim byli Żołnierze Wyklęci, do jakich niewątpliwie należał p. Kazimierz Pawlaczek, ale przekonali się również, jak ważna jest znajomość historii własnej rodziny, która splata się przecież z historią Ojczyzny.

alt


Szkolny Konkurs Ortograficzny

alt

W piątek 22 listopada 2013 roku grupa wybranych uczniów uważnie wsłuchiwała się w coraz trudniejsze słowa przygotowanego na konkurs dyktanda, którego autorem tradycyjnie jest organizatorka konkursu- pani Małgorzata Greiner. Tego roku tekst dotyczył czytelnictwa oraz czytania, któreż to uczestnicy konkursu mają opanowane w stopniu co najmniej ponadprzeciętnym, jako że byli reprezentantami poszczególnych klas pod względem poprawnego zapisu a ta czynność zwykle chodzi w parze z czytaniem w ogóle. Niemniej i wśród tak doborowej językowo ekipy udało się wyselekcjonować najlepszych.
I choć Ignacy Krasicki wykpił w znanej wszystkim satyrze, że nie „z siwizną i zmarszczkami mądrość przychodzi”, to wyjątkowo w tym roku laureatami zostali najstarsi uczniowie naszej szkoły. Mistrzem Ortografii Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie 2013 roku została Patrycja Kowalik z kl. IV bos, zajmując I miejsce w konkursie. II miejsce przypadło Adrianowi Morawieckiemu z kl. IV tim a III – Dawidowi Koniuszowi również z kl. IV tim. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy i życzymy połamania piór na eliminacjach powiatowych!


Klasy mundurowe z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie na zajęciach w jednostce wojskowej

alt

Dzięki współpracy z 31 Batalionem Radiotechnicznym we Wrocławiu uczniowie z klasy wojskowej i policyjnej Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, uczestniczyli w zajęciach pokazowych zorganizowanych przez żołnierzy z wrocławskiej jednostki. W trakcie wizyty młodzież mogła zobaczyć salę tradycji, gdzie wysłuchała bardzo interesującej historii współpracującej z nami jednostki. Poznała również zadania, jakie w systemie obrony powietrznej naszego kraju wykonują żołnierze na terenie bardzo tajemniczego obiektu technicznego w Pietrzykowicach. Kolejnym punktem naszego spotkania było Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych gdzie młodzież wzięła udział w zajęciach dotyczących środków bojowych stosowanych na polu walki. Żołnierze z 31 Batalionu Radiotechnicznego z dużym zaangażowaniem prowadzą dla naszych uczniów zajęcia i już w najbliższym miesiącu klasa wojskowa będzie mogła odbyć kolejne szkolenie, tym razem z terenoznawstwa.

alt

alt

alt

alt

alt

alt


Szkolne obchody Dnia Niepodległości

alt

alt

Kontynuacją obchodów Dnia Niepodległości pośród społeczności ZSiPKZ była szkolna uroczystość, która odbyła się 12 listopada w auli placówki. Złożył się na nią program artystyczny wykonany przez uczniów: Sarę Sobul, Martę Cech, Kamila Koślacza, Mateusza Janasa, Kamila Wiśniewskiego i Oskara Fabiana pod kierunkiem mgr Małgorzaty Greiner i mgr Anny Pyziak. Akademia została połączona z wystąpieniem Prezes Stowarzyszenia Odra – Niemen p. Ilony Gosiewskiej, dzięki życzliwości której do Bielawy przyjechała wystawa „Ocalić od zapomnienia”, poświęcona żołnierzom Armii Krajowej z Kresów. Druga część obchodów miała charakter kameralny i została przygotowana przez mgr Sylwię Sołtysik. Uczestniczyli w niej zaprzyjaźnieni ze szkołą Kresowianie mieszkający na terenie naszego powiatu. Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Dzierżoniowskiej reprezentował wiceprezes organizacji p. Florian Kuriata. Na towarzyszących seniorom uczniach ogromne wrażenie zrobiły opowieści poświęcone ich przeżyciom okupacyjnym oraz czasom powojennym. Zwieńczeniem trzydniowych obchodów tego największego polskiego święta patriotycznego była emisja filmu „Pani Weronika i jej chłopcy” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, a opowiadającego o ludziach sportretowanych na goszczącej w szkole wystawie.

alt


Udział ZSiPKZ w miejskich obchodach dnia niepodległości

alt

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Odzyskania Niepodległości w Bielawie społeczności szkolnej ZSiPKZ przypadł zaszczyt przygotowania oprawy głównych uroczystości rocznicowych, które miały miejsce w kościele pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. W trakcie Mszy za Ojczyznę celebrowanej przez ks. prał. dra Stanisława Chomiaka uczniowie klasy policyjnej trzymali poczet sztandarowy. Klasa wojskowa natomiast była odpowiedzialna za sprawowanie warty honorowej przy ołtarzu. Po mszy uformował się pochód, na czele którego podążali bielawscy kombatanci, a za nimi delegacje szkół oraz instytucji ważnych dla miasta. Druga część obchodów miała miejsce pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Rozpoczęło ją powitanie zebranej społeczności przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Bielawy, p. Leszka Stróżyka. Następnie Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, p. Jan Gładysz zaprosił do obejrzenia programu artystycznego uczniów ZSiPKZ przygotowanego przez panie mgr Małgorzatę Greiner oraz mgr Sylwię Sołtysik. Występ składał się z części wokalnej oraz poezji patriotycznej. Sara Sobul zaśpiewała utwór Marka Grechuty „Ojczyzna”, a Marta Cech oraz chłopcy z klasy wojskowej, tj. Kamil Koślacz, Mateusz Janas, Kamil Wiśniewski i Oskar Fabian zainscenizowali poetycką wersję odzyskania niepodległości. Na przybyłych bielawianach największe wrażenie zrobił jednak pokaz musztry paradnej w wykonaniu klas policyjnych pod kierunkiem por. Mariusza Moszyńskiego. Przez około 15 minut Grupa Reprezentacyjna GROMO maszerowała w takt muzyki paradnej wywołując zachwyt publiczności. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem przez przedstawicieli samorządu gminnego i powiatowego, delegacji szkolnych oraz organizacji lokalnych.

 

alt

alt

alt


Ocalić od zapomnienia

5 listopada na zaproszenie Dyrekcji oraz nauczycielki historii ZSiPKZ do Bielawy przyjechała unikatowa wystawa zdjęć Stowarzyszenia Odra – Niemen zatytułowana „Ocalić od zapomnienia”, poświęcona stu dwudziestu żyjącym dziś na Litwie oraz Białorusi żołnierzom Armii Krajowej. Autorem fotografii jest Piotr Kurpaska, który wspólnie z członkami Stowarzyszenia odwiedzał kombatantów w ich domach, ale także towarzyszył im podczas podróży do Polski. Ekspozycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem w pierwszej kolejności środowiska szkolnego, tj. uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego oraz ich rodziców, którzy na specjalne zaproszenie Dyrekcji obejrzeli fotografie w dniu wywiadówki śródokresowej. W następnych dniach udostępniono wystawę licealistom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Gimnazjum Ekologicznemu nr 3. Uczniowie mogli także obejrzeć fragmenty zarejestrowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Odra – Niemen wywiadów ze sportretowanymi Bohaterami. Ze względu na duże zainteresowanie bielawian 10 i 11 listopada ekspozycja była także prezentowana przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W trakcie jej prezentacji wielu parafian nie tylko okazało swoje zainteresowanie zdjęciami, ale chętnie opowiadało także uczniom o swoich kresowych korzeniach. Szacuje się, że łącznie obejrzało ją ponad tysiąc osób. W najbliższych tygodniach z inicjatywy uczniów ZSiPKZ odbędzie się zbiórka żywności oraz środków higienicznych, które w ramach akcji „PACZKA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH - BOŻE NARODZENIE 2013” za pośrednictwem Stowarzyszenia Odra – Niemen trafią do kresowych Bohaterów.

alt

alt

alt

alt


Współpraca z 31 Batalionem Radiotechnicznym

alt

28 października gościliśmy w naszej szkole Dowódcę 31 Batalionu Radiotechnicznego ppłk Sebastiana Kowalczuka. Celem spotkania było omówienie dalszej współpracy pomiędzy szkołą, a jednostką w ramach realizacji programu dla klas policyjnych i klasy wojskowej.

alt


Zajęcia z funkcjonariuszami dla uczniów klas policyjnych

alt

Stało się już tradycją w klasach policyjnych, że w miesiącu październiku uczniowie uczestniczą w pierwszych zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy na terenie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Na tym spotkaniu zapoznają się z zasadami naboru do służb mundurowych, podstawowym wyposażeniem i obowiązkami każdego policjanta.

alt


Stypendium na miarę gitary

alt

„Fundacja Nauka i Pasja” to organizacja pomagająca młodym i kreatywnym ludziom uzdolnionym w dziedzinach ścisłych i technicznych w realizacji ambicji i pasji. Tworzą ją osoby otwarte na potrzeby młodzieży i rozumiejące ideę innowacyjności. Od dwóch lat stypendystami Fundacji Nauka i Pasja jest troje uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W III edycji programu stypendialnego byli to uczniowie klasy o kierunku technik informatyk - Grzegorz Marcinów, Krystian Botew i Agata Stawkowska.
Aktualnie trwa IV edycja programu, do której zakwalifikowali się Grzegorz Marcinów, Krystian Botew i Marcin Najwer. Projekt uczniów jest niezwykle odważny, ale i wymagający dużej wiedzy i umiejętności. Stypendyści zajmują się bowiem tuningiem gitar i budowaniem układów elektronicznych powiązanych z instrumentami. W ramach przedsięwzięcia, dzięki wsparciu finansowemu i merytorycznemu Fundacji, uczniowie stworzyli własny warsztat pracy, obecnie mieszczący się na 100 m kwadratowych. W warsztacie tym opracowali między innymi reduktor mocy do wzmacniacza, dokonali tuningu gitary elektrycznej, odrestaurowali starą gitarę klasyczną oraz zbudowali frezarkę CNC. Stypendyści zgłębili wiedzę z dziedzin takich jak: lakiernictwo, obróbka drewna i podstawy elektroniki. Wszystko to pod okiem doskonałego mentora – Łukasza Siódmoka, pomysłodawcy i projektanta firmy produkującej designerskie meble.
Projekt okazał się bardzo na tyle interesujący, że spotkał się z aprobatą Fundacji i 4 października 2013 r. jeden z współtwórców projektu, Grzegorz Marcinów, zaprezentował go większemu audytorium w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas II Forum Młodzieży.

alt


Spotkanie z weteranem misji wojskowej NATO

alt

22 października uczniowie klas z rozszerzeniem „technika wojskowa” oraz „wiedza o policji” uczestniczyli w spotkaniu z weteranem misji wojskowej NATO, starszym szeregowym Pawłem Jedoniem z 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. brygady Stanisława Sosabowskiego w Gliwicach. Zebrani mieli okazję wysłuchać jego naocznej relacji poświęconej obecności jedenastej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiły zdjęcia i filmy nagrane przez gościa obrazujące życie Afgańczyków, tamtejszy krajobraz oraz warunki, w jakich polscy żołnierze patrolują tereny wokół bazy Bagram. Dodatkowym walorem wystąpienia żołnierza były komentarze dotyczące uzbrojenia i wyposażenia technicznego podczas misji. Druga część spotkania została poświęcona omówieniu kryteriów, jakie powinni spełniać kandydaci na zawodowych żołnierzy, szczególnie sprawności fizycznej.

alt


Jesienna wyprawa do Słowacji – projekt Comenius w ZSiPKZ w Bielawie „Energia jednoczy kultury - Energy unites cultures” nabiera rozpędu

alt

Rok szkolny 2013/2014 jest drugim rokiem realizacji projektu Comenius „ Energia jednoczy kultury - Energy unites cultures” w naszej szkole. 21.10.2013 r. uczniowie klasy II iu: D. Konrad, P. Kasprzyk, P. Krasowski, II ti: P. Osiewała, III ti: M. Jarowicka, N. Krawczyk, M. Lipiński, K. Potocka wraz z opiekunami: p. I. Rutowiczem, p. M. Stasiak i p. S. Rutkowskim i p. A. Miśkiewicz, wyruszyli na kolejną pięciodniową wycieczkę edukacyjną, której gospodarzami tym razem byli partnerzy ze Słowacji w Spisskiej Nowej Vsi. Technicka Akademia przyjęła w swych zabytkowych murach gości z sześciu państw: Niemiec/Weiden, Czech/Tabor, Chorwacji/Oroslavje, Słowenii/ Skofja Loka, Turcji/Kocaeli. Większość dobrze znała się już z poprzednich spotkań i z zapałem przystąpiła do realizacji zadań przewidzianych w Słowacji. Uczniowie, podzieleni na międzynarodowe grupy przygotowywali odpowiedzi na pytania dotyczące zużycia energii w życiu codziennym. W ramach nowatorskiego pomysłu licznie zgromadzonych nauczycieli ze wszystkich państw zorganizowana została tzw. „Szkoła 24h”. Każda grupa miała pracować w dogodnym dla siebie miejscu i najlepszym dla siebie czasie. Oznaczało to, że wszyscy mogli natychmiast opuścić gościnne mury szkoły i korzystać z cudownej pogody, którą przyjęły nas Tatry Wysokie w Spiskiej Nowej Vsi. Wyniki pracy zaprezentowane były dnia następnego i przeszły oczekiwania pedagogów. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Oczywiście oprócz pracy czekały na nas również liczne atrakcje. Oglądaliśmy przedstawienie przygotowane przez partnerów słowackich, min. show o wynalezieniu prądu z efektami specjalnymi. Cała „grupa comeniusowa” przyjęta została uroczyście przez burmistrza miasta i uczestniczyła w obchodach jubileuszu współpracy partnerów z Weiden i Spisskiej Nowej Vsi w ramach projektów Socrates,Comenius i Leonardo. Na pamiątkę spotkania w ogrodzie szkolnym zasadzona została lipa, dla której ziemia przywieziona została z 7 zakątków Europy i która symbolizować ma szczęście dla wszystkich. Dla odprężenia uczestnicy projektu mieli możliwość skorzystania z oferty Aquacity w Popradzie lub wycieczki wspinaczkowej w Tatrach, gdzie zdobyliśmy szczyt o pięknej nazwie Hrebienok. Zanim to jednak nastąpiło zapoznani zostaliśmy z zasadami działania aquaparków i wykorzystania źródeł termalnych. A więc przyjemne z pożytecznym. Następne spotkanie odbędzie się w Niemczech w styczniu 2014 r.

alt

alt


Dzień Papieski

alt

Podczas XIII Dnia Papieskiego w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie 16 października społeczność szkolna wspominała naszego Wielkiego Rodaka na uroczystości „Jan Paweł II - Papież Dialogu”. Uroczysty apel zorganizowała klasa II fsm T pod kierunkiem Pana Andrzeja Stasiaka i ks. Andrzeja Franków. XIII Dzień Papieski to podziękowanie za 26 lat pontyfikatu najbardziej ukochanego, obdarzonego niezwykłym szacunkiem Papieża. Jego motto biskupie „Totus Tuus” stało się symbolem wiary, nadziei i miłości dla ludzi różnych ras, religii i poglądów na wszystkich kontynentach. Uczniowie przypomnieli biografię Jana Pawła II. Zaprezentowali scenki związane z wydarzeniami z życia Papieża, w tle było słychać jego ulubioną „Barkę”. Została również przedstawiona prezentacja o życiu Papieża. Na koniec uczeń, Tomasz Uciński zaprezentował układ taneczny.

alt


Dzień Edukacji Narodowej

alt

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole miał charakter bardzo uroczysty i podniosły. W poniedziałek 14 października wszyscy spotkali się w auli szkolnej. W pierwszej części spotkania dyrektor mgr Ireneusz Rutowicz przywitał wszystkich zgromadzonych: emerytów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. W swoim wystąpieniu dyrektor przybliżył bieżący obraz szkoły, podziękował nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę, a szczególnie wyróżniającym się pedagogom wręczył nagrody. W drugiej części spotkania mieliśmy okazje zobaczyć ciekawy program artystyczny przygotowany przez klasę 2 ti pod kierunkiem profesora Grzegorza Szymczaka.

alt

alt


Fotografika – mój zawód i pasja

alt

„Fotografika – mój zawód i pasja” to kolejny nieprzeciętny projekt realizowany w ramach grantu oświatowego przez uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Stał się on pretekstem, aby młodzież klas: fototechnik i technik organizacji reklamy przyjechali do Zamku Książ, gdzie uczestniczyli w lekcji zamkowej pt.: „Mieszkańcy zamku Książ”. Gwoździem programu była sesja fotograficzna, podczas której młodzież występowała w kostiumach w stylu pasującym do wnętrz zamku. Dzięki temu w tym dniu zwiedzający mogli podziwiać w zamkowych salach i na malowniczych tarasach hrabiny, księżne i japońskie cesarzowe. Młodzież z klas fototechnicznych wcieliła się w rolę profesjonalnych fotografów i pod okiem nauczyciela przedmiotów fotograficznych wykonała piękną sesję. Pomysł i realizacja całego projektu wzbudziły duże zainteresowanie wśród pracowników Zamku Książ, a u uczniów sporo emocji oraz nadzieję na kolejne tego typu przedsięwzięcia.

alt alt
alt alt
alt alt
alt alt

alt


Europejski Dzień Języków

alt

Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym − posiada 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Właśnie po to, aby zwrócić uwagę na tę różnorodność lingwistyczną, Unia Europejska i Rada Europy ogłosiły 2001 rok Europejskim Rokiem Języków. By o tej różnorodności pamiętać, organizuje się każdego roku we wrześniu różne imprezy, konkursy, spotkania. W naszej szkole tegoroczny Europejski Dzień Języków, obchodzony 01.10.2013 r. upłynął w nawiązaniu do współpracy zagranicznej szkoły. Możemy poszczycić się dwudziestoletnimi kontaktami z Lingen w Niemczech w ramach wymiany, realizacją czterech projektów Comenius i Leonardo da Vinci. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne o wyjazdach młodzieży do Niemiec, Chorwacji i Słowenii, przygotowane przez uczestników tychże wyjazdów, mieli okazję posłuchać relacji z wyjazdów i dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, aby samemu wziąć udział w zagranicznych przedsięwzięciach. Organizatorki spotkania i prezentacji wraz z grupą uczniów zaangażowanych w realizacje międzynarodowej współpracy zachęcali do nauki języków i nawiązywania znajomości. Kolejna impreza z okazji Europejskiego Dnia Języków już za rok.


Piknik rodzinny

alt

28 września na terenie Parku Miejskiego odbył się festyn rodzinny „Bielawa Twój Dom”. W trakcie imprezy zaprezentowało swoją ofertę kilkanaście instytucji działających na rzecz szeroko rozumianej ochrony zdrowia. Nie mogło zabraknąć oczywiście stoiska Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem szczególnie wśród dzieci. Miały one okazję sprawdzić swoje umiejętności sportowe w torze przeszkód.

alt


Wykład Profesora Jana Miodka

alt

20 września 2013 roku uczniowie z kl. III ti wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Greiner wzięli udział w wycieczce do Wrocławia celem wysłuchania wykładu profesora Miodka pt. „Wiedza obywatelska i ludowa w języku”. A że profesor Jan Miodek jest wykładowcą porywającym, więc od pierwszej minuty przykuł uwagę prawie 500 słuchaczy, bo aż tylu zgromadziło się w sali Unii Europejskiej Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład, który inaugurował kolejną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, głównie dotyczył onomastyki, dlatego pojawiły się rozważania na temat imion oraz nazw miejscowości. Obecni dowiedzieli się, skąd pochodzi nazwa stolicy Dolnego Śląska oraz jak to się stało, że nieprawdziwą jest legenda o nazwie stolicy pochodzącej od Warsa i Sawy. Po wykładzie uczniowie zwiedzili główny budynek uniwersytecki oraz okolice centrum, gdzie mogli podziwiać eklektyczną architekturę Wrocławia.


Jak napisać scenariusz filmowy?

alt

Na to pytanie mogą odpowiedzieć uczniowie naszej szkoły, którzy w czwartek 19 września 2013 r. uczestniczyli w warsztatach scenopisarstwa prowadzonych przez pisarza młodego pokolenia Zbigniewa Masternaka (http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Masternak). Program zajęć zakładał wprowadzenie do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych, omówienie konstrukcji głównego bohatera i bohaterów drugiego planu, a także sposób ich określania poprzez dialogi. Finałem warsztatów było przygotowanie (grupowo lub indywidualnie) własnych pomysłów scenariuszowych w formie treatmentu oraz konkurs na najlepszego scenarzystę. Pan Masternak wybrał scenariusz teamu w składzie: Izabela Kulesz, Dawid Kondrat i Marcin Iwanow, wyróżnił również pracę Nicole Krawczyk, ale nadmienił, że wybór był trudny, bo wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie. Zajęcia zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bielawie a opiekunem grupy uczniów naszej szkoły była p. Małgorzata Greiner.

alt


Salon maturzystów - Perspektywy 2013

18 września 2013 r. klasy maturalne 4 tim oraz 4 bos wraz z wychowawcami oraz p. Milcinem udały się do Wrocławia. W budynkach Politechniki Wrocławskiej odbywał się "Salon maturzystów". Nasi uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach: Matura z języka obcego - czyli egzamin z porozumiewania się w języku obcym oraz Matura 2014 - o tym co najważniejsze. Matura 2014 - obowiązki i prawa maturzysty, ponadto mieli okazję zapoznać się z ofertą wielu publicznych i niepublicznych uczelni. Mamy nadzieję, że udział młodzieży w "salonie" zaprocentuje w maju, a także ułatwi im wybór przyszłych studiów.


Ślubowanie

16 września, czyli dwa tygodnie po rozpoczęciu zajęć w nowym roku szkolnym, uczniowie klas pierwszych podczas ślubowania zostali uroczyście włączeni do grona społeczności Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Młodzi adepci ślubowali wypełniać misję szkoły i pamiętać o wszystkich przypisanych jej obowiązkach. Uroczystość ślubowania zakończył przemówieniem dyrektor Ireneusz Rutowicz, który podkreślił wagę tego momentu w życiu każdego z pierwszoklasistów oraz życzył im samych sukcesów podczas nauki w naszej szkole.

alt

alt


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

alt

alt

W poniedziałek 2 września 2013 r wobec całej społeczności uczniowskiej i pracowników Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie pan dyrektor Ireneusz Rutowicz uroczystym przemówieniem rozpoczął nowy rok szkolny. Wszystkim uczniom życzył wytrwałości w osiąganiu celów oraz jak najlepszych wyników w nauce. Podczas akademii uczniowie mogli także wysłuchać programu artystycznego związanego z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz powstania warszawskiego. Współczesna oprawa muzyczna przedstawienia dowodzi, że młode pokolenia kultywują pamięć o historii naszego kraju. Program przygotowali uczniowie kl. III ti pod kierunkiem p. M. Greiner.

alt

alt


UCHWAŁA NR XXXVII/1098/13
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
z dnia 23 maja 2013 r.

w sprawie zajęcia przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego stanowiska w sprawie
uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich
Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach 1939-1947, na Polakach
zamieszukjących tereny województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej
Reczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr. 142, poz. 1590 z późn. zm.1) oraz §60 ust. 2 pkt 3 i ust. 4 Statutu Województwa Dolnośląskiego (opublikowany w Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2010 r. Nr 47, poz. 693) uchwala się, co następuje:

§1. Sejmik Województwa Dolnośląskiego, w 70. rocznicę apogeum zbrodni ludobójstwa, uchwala stanowisko w sprawie uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach 1939-1947, na Polakach zamieszkujących tereny województwa wołyńskiego i Małopolski Wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej.

§2. Treść stanowiska stanowi załącznik do uchwały.

§3. Stanowisko przekazuje się do wiadomości opinii publicznej, a w szczególności Marszałkom Sejmu i Senatu RP dolnośląskim szkołom i jednostkom oświaty.

§4. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

§5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

---------------------------------------------
1Zmiany tekstu jednolitego ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1206 i Nr 167, poz. 1759, z 2006 r. Nr 126, poz. 875 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 173, poz. 1218 oraz z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 216, poz. 1370 i Nr 223, poz. 1458.


załącznik do uchwały Nr XXXVII/1098/13
Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
z dnia 23 maja 2013 r.

NASZA PAMIĘĆ O LUDOBÓJSTWIE DOKONANYM NA POLAKACH
PRZEZ OUN-UPA NA KRESACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH

W latach 1939 - 1947 na terenach województwa wołyńskiego i pod koniec tego okresu także na terenie województw Małopolski Wschodniej, z inicjatywy i za sprawą nacjonalistów ukraińskich, dopuszczono się masowych mordów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej. Zamordowanie w okrutny sposób około dwustu tysięcy niewinnych, bezbronnych ludzi - od dzieci i kobiet po starców - było ludobójstwem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego składa hołd pomordpwanym Polakom i obywatelom RP innych narodowości oraz potępia haniebną zbrodnię ludobójstwa.

Tą zbrodnią nie obciążamy narodu Ukraińskiego. Wraz z licznymi na Dolnym Śląsku środowiskami Świadków tamtego czasu i tamtych miejsc, Sejmik zachowuje wdzięczność i pamięć o tych Ukraińcach, którzy z narażeniem życia pomagali i ratowali sąsiadów.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego uznaje za niedopuszczalne wszelkie próby relatywizowania historii w tym honorowania, usprawiedliwiania czy rehabilitowania ludobójców z OUN i UPA, a także stojące za tą zbrodnią haniebnej ideologii i jej autorów.

Sejmik wyraża przekonanie, że dla terażniejszości, a zwłaszcza dla przyszłości niezbędne jest ujawnienie, opisanie i nazwanie tego strasznego zła, zwłaszcza tam gdzie się to dokonało.

Prawda i nasza pamięć mogą sprawić, że taka zbrodnia się nie powtórzy nigdy, a winni jej zbrodniarze będą ukarani.

Sejmik uznaje za konieczne uczczenie pamięci oddziałów polskiej samoobrony, które stanęły do nierównej walki z siłami ukrańskich nacjonalistów, i których działania uchroniły przed mordem dziesiątki tysięcy ludzi, dawnych obywateli drugiej Rzeczypospolitej, przeznaczonych do wymordowania przez OUN i UPA.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego popiera starania środowisk kresowych o ustanowienie przez Parlament RP dnia 11 lipca dniem pamięci o ofiarach ludobójstwa OUN i UPA.


[Powrót]

Poprawiony ( Niedziela, 31 Sierpień 2014 12:30 )