Rok szkolny 2012 - 2013


AKCJA "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA"

"16 czerwca b. r. na terenie bielawskich parafii odbyły się zbiórki pieniężne przeznaczone na wyjazd uczniów z powiatu dzierżoniowskiego na Ukrainę w ramach akcji TVP Wrocław i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". ZSiPKZ reprezentowały uczennice kl. II io, Magda Sakowska i Ewelina Koniec, które kwestowały w parafii pw. Św. Ducha. W zbiórce na terenie parafii pw. Bożego Miłosierdzia natomiast uczestniczyła nauczycielka historii, Sylwia Sołtysik. Zebrana kwota, w sumie ok. 1100 zł., wesprze wyjazd wolontariuszy z bielawskich i dzierżoniowskich szkół do Podhajec, gdzie znajduje się opuszczony polski cmentarz od kilku lat odnawiany przez grupy młodzieży pod opieką p. Izabeli Mizery, nauczyciela bibliotekarza z Gimnazjum nr 1 z Dzierżoniowa. Warto dodać, że ZSiPKZ już trzeci raz bierze udział w tej szlachetnej akcji".


„POWSTANIA NARODOWE W LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII – XIX wieku”

W dniu 13.06.2013 r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbył się IV POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI „POWSTANIA NARODOWE W LITERATURZE, HISTORII I SZTUCE XVIII – XIX wieku”, realizowany w ramach grantu oświatowego. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dzierżoniowskiego.

Celem konkursu było:
a. poszerzenie wiedzy historycznej okresu XVIII – XIX wieku,
b. poszerzanie wiedzy literackiej, poznanie dzieł twórców sztuk z przełomu XVIII i XIX- wieku,
c. zainteresowanie różnymi formami przekazu wiedzy,
d. nabywanie umiejętności tworzenia prezentacji multimedialnej,
e. doskonalenie umiejętności autoprezentacji.
W konkursie wzięło udział 39 uczniów przedstawicieli Gimnazjum nr 1,2,3, 5 z Bielawy, Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru z Piławy Górnej, Niepublicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie.
Uczniowie zmagali się w dwóch etapach konkursu:
- teoretycznym, w którym musieli odpowiedzieć na 40 pytań z zakresu historii i literatury XVIII –XIX wieku
- praktycznym – wykonanie prezentacji multimedialnej ( uczniowie gimnazjum) i ustna prezentacja wybranego tematu przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wyniki konkursu:
KATEGORIA – SZKOŁY GIMNAZJALNE:
Test wiedzy– I miejsce - Karolina Gruzel Gimnazjum nr 2 Bielawa II miejsce - Paweł Łuciów Gimnazjum nr 1 Bielawa III miejsce – Renata Marczyńska Gimnazjum Ekologiczne nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi Bielawa Kacper Zarzeczny Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru z Piławy Górnej
Prezentacja multimedialna – I miejsce - Adrianna Kędziak Gimnazjum Ekologiczne nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi Bielawa II miejsce – Maciej Krawczyk Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru z Piławy Górnej III miejsce – Martyna Płateki Niepubliczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek Dzierżoniów
KATEGORIA – SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
Test wiedzy – I miejsce - Małgorzata Jakubowska II LO Dzierżoniów II miejsce – Katarzyna Panek ZSO Bielawa III miejsce – Bartosz Sobol ZSO Bielawa Prezentacja tematu – I miejsce – Weronika Paluch II LO Dzierżoniów II miejsce – Piotr Zieliński II LO Dzierżoniów III miejsce – Katarzyna Podłęcka ZSO Bielawa Komisję konkursową tworzyli nauczyciele: mgr mgr Agnieszka Nowakowska mgr Małgorzata Jagielska mgr Sylwia Sołtysik mgr Edyta Paluch mgr Maria Adamus mgr Andrzej Sepełowski.
Organizatorzy konkursu: A. Nowakowska, M. Jagielska, S.Sołtysik,


Spotkanie pt: Kolektory słoneczne - korzyści i sposób działania.

FIRMA SOLTEKTUM SERDECZNIE ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW BIELAWY I OKOLIC NA SPOTKANIE pt:

Jak pozyskać dotację - 45% z NFOŚiGW na systemy solarne???
Kolektory słoneczne - korzyści i sposób działania.

Spotkanie odbędzie się w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w BIELAWIE przy ul. Żeromskiego 41a w sali solarnej (gab. nr 14).

Czekamy na Państwa 12.06.2013 tj. środa godz. 18.00

ZAPRASZAMY BO WARTO WIEDZIEĆ!!!


Powróćmy jak za dawnych lat

Rewizyta gości z partnerskich szkół z Lingen, wyczekiwana i przygotowana w najdrobniejszych szczegółach odbyła się zgodnie z planem w dniach od 31.05 do 07.06 2013 r. Jedyne, na co nie mieli wpływu organizatorzy to pogoda, mimo, iż wszystkim spłatała figla, nie przeszkodziła jednak w realizacji programu. Uczestnicy wymiany wzięli udział w interesującym spotkaniu, którego celem było przypomnienie historii nawiązania współpracy, jej obecny kształt i marzenia na przyszłe lata. Jednocześnie młodzież z Lingen wraz z bielawskimi kolegami była na spotkaniu z Burmistrzem Bielawy, zapoznała się z pracą policji w Dzierżoniowie, zwiedziła Muzeum Ginących Zawodów w Kudowie, Twierdzę Kłodzką oraz Krzyżową. W Krzyżowej miały miejsce główne obchody dwudziestolecia partnerstwa. Przy udziale władz powiatowych, miejskich, emerytowanych nauczycieli, nauczycieli ZSiPKZ w Bielawie, nauczycieli z Lingen oraz uczniów z trzech partnerskich szkół mogliśmy wspominać minione 20 lat, wymienić symboliczną ratyfikację partnerstwa na następne lata. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali prezentacje multimedialne, wystawę, kronikę wymian, prezenty dla wszystkich uczestników uroczystości. Bardzo ważnym elementem spotkań zarówno młodzieży, jak i wszystkich uczestników były wspólne posiłki. Jeden z nich mieliśmy okazję spożyć wspólnie w Krzyżowej. Wszyscy goście, uczestnicy tegorocznej wymiany, a zwłaszcza organizatorzy uważają, że po tak wspaniałych 20 latach współpracy następne mogą być tylko lepsze. Następna wymiana już za rok. Zapraszamy!!!


Ratyfikacja partnerstwa

Dnia 02.06.2013 r. odwiedzili naszą szkołę przedstawiciele partnerskich szkół z Lingen BBS Die Kaufmännische i BBS Gewerbliche Fachrichtungen pod kierunkiem dyrektorów Hermanna Jänena i Hansa-Jürgen Grosse. W trakcie wizyty omówiono dotychczasową 20 letnią współpracę oraz podpisano ratyfikacje partnerstwa na kolejne lata. Goście z Lingen zwiedzili Szkołę i Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego. Byli pod dużym wrażeniem naszej bazy dydaktycznej w zakresie odnawialnych źródeł energii. Wyrazili również uznanie dla szeregu osiągnięć szkoły o których usłyszeli podczas pobytu.


Budownictwo ale jakie?

Budownictwo, ale jakie? to hasło przewodnie konferencji podsumowującej realizowany w naszej szkole projekt Leonardo da Vinci „Budujemy fundamenty kariery - praktyka zagraniczna szansą na sukces zawodowy”, zorganizowanej 23 maja 2013 roku. Podczas spotkania, w którym uczestniczyły władze powiatu i miasta Bielawy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele firm budowlanych z którymi współpracuje szkoła oraz nauczyciele i uczniowie, Dyrektor Ireneusz Rutowicz zaprezentował Europejskie projekty Edukacyjne realizowane w nasze szkole, a Pan Grzegorz Błachut przedstawił nowe umiejętności i nowe kwalifikacje jakie stały się rezultatem praktyki zawodowej. Uczniom zostały wręczone certyfikaty i dokumenty Europass – Mobilność ,opisujące zdobyte kompetencje zawodowe i językowe podczas pobytu we Frankforcie nad Odrą. Podsumowaniem całej konferencji była prelekcja Pani Agnieszki Cena – Soroko z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska we Wrocławiu dotycząca budownictwa pasywnego i zero energetycznego i jednocześnie prezentująca projekt budynku pasywno który ma powstać na terenie naszej szkoły.


"Reaguj. Masz prawo".

Startuje kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „REAGUJ. MASZ PRAWO” Stratuje kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „REAGUJ. MASZ PRAWO”. Głównym celem kampanii jest zmiana biernej postawy osób dorosłych wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy względem nich.

Pobierz

Kliknij aby obejrzeć film


Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski

Dnia 14 maja br. uczniowie klasy I wielozawodowej Paulina Gryś oraz Wojciech Lichoń wzięli udział 5 edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego organizowanego przez Rzemieślniczą Zasadniczą Szkołę Zawodową im. Stanisława Palucha w Wałbrzychu. „Oto jestem – fryzura kreatywna” było mottem tegorocznych zmagań 20 uczniów klas fryzjerskich z 10 szkół z Dolnego Śląska. Przewodniczącym jury tegorocznego konkursu był mistrz świata we fryzjerstwie Pan Dariusz Jankowski. Uczniowie naszego Zespołu pierwszy raz brali udział w takim konkursie. Miejsc na podium nie zajęli, ale tegoroczne doświadczenia zmotywowały ich do udziału w kolejnych edycjach podobnych konkursów fryzjerskich.


Europejskie Słoneczne Dni

W niedzielę 12 maja na dzierżoniowskim rynku nasza szkoła uczestniczyła już po raz drugi w obchodach Europejskich Słonecznych Dni oraz Dni Inteligentnej Energii. Impreza ta miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców gmin i miast, dzieci i dorosłych na energetykę słoneczną i jej możliwość wykorzystania w każdym domu. Nasza szkoła prezentowała na swoim stoisku urządzenia na których kształci się młodzież w zawodzie „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”.


Wymiana 2013 (Bielawa – Lingen/Niemcy)

Tegoroczna wymiana uczniów jest wymianą jubileuszową. Już po raz dwudziesty spotykamy się z uczniami i nauczycielami dwóch szkół Berufsbildende Schulen w Lingen. W dniach od 15.04. – 23.04.2013 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie przebywali z wizytą w Lingen. Wzięli udział w bardzo interesującym programie, którego mottem był jubileusz dwudziestolecia partnerstwa. Wspólnie z niemieckimi uczniami przygotowali wystawę o historii współpracy miast, szkół i związków sportowych Bielawy i Lingen. Mieli możliwość zwiedzenia zakładów VW w Eden, odwiedzili burmistrza miasta, wzięli udział w obchodach jubileuszu miast i szkół. Na początku czerwca 2013 r. odbędzie się rewizyta w Bielawie. Program, również zainspirowany jubileuszem, nosi tytuł „Powróćmy jak za dawnych lat” i finansowany jest ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie i środków własnych szkoły. Punktem kulminacyjnym będzie wizyta w Krzyżowej i uroczystość ratyfikacji umowy partnerskiej. Zaprosiliśmy lokalne władze i dyrekcje obu szkół. Wszystkich zainteresowanych zapoznaniem się z naszym projektem zapraszamy do Krzyżowej dnia 06.06.2013 r. Załączamy cały program wizyty gości z Lingen, która odbędzie się w dniach od 31.05 – 07.06.2013 r.

Program do pobrania


Matura 2013

W dniu 7 maja egzaminem z języka polskiego uczniowie naszej szkoły przystąpili do matury. W tym roku szkolnym egzamin dojrzałości zdaje 20 abiturientów. Matura potrwa do 28 maja.


Obóz dla klas policyjnych

W dniach 15.04 - 19.04.2013 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie z klas I i III o kierunku technik informatyk, realizujących program autorski „Edukacja policyjna z elementami prawoznawstwa w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie” przebywali na obozie sportowym w Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej – Srebrna Góra. W trakcie trwania obozu uczniowie brali udział w różnego rodzaj zajęciach sportowych, wykładach i ćwiczeniach praktycznych.

W trakcie tych pięciu dni mieli okazję strzelać z wiatrówki w XVIII wiecznym forcie, ćwicząc zręczność i celność oka. Podczas zajęć około wspinaczkowych uczniowie zjeżdżali z 30 metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku, wspinali się na sztuczną ściankę, poznając wspinaczkowe ABC. Niewątpliwą atrakcją był zjazd "tyrolką" na długości 120 metrów, chodzenie nad ziemią na rozciągniętej linie "slack" oraz "zorbing" czyli toczenie się z góry w olbrzymiej napompowanej kuli. Dodatkowo grupa uczniów z klasy trzeciej miała możliwość postawienia pierwszych kroków w jeździectwie konnym oraz podnosiła swoją sprawność fizyczną na zajęciach w parku linowym, poruszając się na mostkach, kładkach i drewnianych platformach zawieszonych na stalowych linach. Swoją kondycję fizyczną uczniowie mogli również ocenić w trakcie testu sprawnościowego przygotowanego przez nauczyciela wychowania fizycznego oraz nocnej gry terenowej przygotowanej i przeprowadzonej przez funkcjonariuszy KPP z Dzierżoniowa. Funkcjonariusze przygotowali i przeprowadzili również szereg zajęć z technik interwencyjnych, ćwiczenia z musztry policyjnej oraz zajęcie przy wykorzystaniem sprzętu oddziałów prewencji. Bardzo interesujące zajęcia poprowadzili instruktorzy karabinków ASG, którzy przygotowali na forcie scenkę symulacyjną odbicia rannego policjanta od terrorystów. Podsumowaniem całego obozu był test wiedzy policyjnej, zbliżony zadaniami do tego, który wykonują osoby uczestniczące w rekrutacji do policji. Na zakończenie obozu wręczono nagrody dla najlepszych uczestników obozu i najlepszych drużyn obozowych.


Dzień otwarty

Zapraszamy serdecznie wszystkich gimnazjalistów na dzień otwarty, który odbędzie się 9 kwietnia 2013 roku w godzinach od 1630 do 1730 w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, ul. Żeromskiego 41.

 


III EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU O ZIEMI DZIERŻONIOWSKIEJ
„MOJA GMINA, MÓJ POWIAT”

8 kwietnia w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego odbył się III Powiatowy Konkurs o Historii, Geografii, Samorządzie i Społeczności Ziemi Dzierżoniowskiej „Moja gmina, mój powiat” skierowany do uczniów szkół średnich powiatu dzierżoniowskiego. W zmaganiach wzięło udział pięć trzyosobowych reprezentacji z następujących placówek: Liceum Ogólnokształcące z Bielawy, I Liceum Ogólnokształcące z Dzierżoniowa, II Liceum Ogólnokształcące z Dzierżoniowa, Zespół Szkół z Bielawy oraz Zespół Szkół nr 1 z Dzierżoniowa. Konkurs polegał na udzielaniu drużynowo odpowiedzi na pytania dotyczące naszego regionu, które wyświetlały się na ekranie. Ponieważ uczniowie mogli na bieżąco konfrontować swoje odpowiedzi, emocje rosły. W komisji sędziowskiej podczas wszystkich etapów konkursu zasiadali opiekunowie drużyn gości. Organizatorami konkursu byli: mgr Sylwia Sołtysik oraz mgr inż. Grzegorz Błachut.

Miejsce
Szkoła Reprezentacja Opiekun
1 LO BIELAWA Piotr Kostrubiec
Mateusz Olbrycht
Katarzyna Panek
mgr Agnieszka Stege
2 ZS NR 1
DZIERŻONIÓW
Oskar Ćwiklak
Bartosz Brączyk
Filip Bujnowski
mgr Iwona Gromadzik
3 I LO
DZIERŻONIÓW
Katarzyna Białek
Wojciech Furtak
Sandra Bzduła
mgr Agnieszka Ślusarska
4 ZSiPKZ
BIELAWA
Katarzyna Bąba
Paweł Zieliński
Marlena Zakrzewska
mgr Sylwia Sołtysik
5 II LO
DZIERŻONIÓW
Dominika Legan
Aleksandra Kopij
Artur Betlej
mgr Teresa Pazdej


XII POWIATOWY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ
„Ziemia – wspólne dobro”

Już po raz dwunasty w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie został przeprowadzony w dniu 22.03.2013 r. Powiatowy konkurs ekologiczny pod hasłem „Ziemia – wspólne dobro”. Głównym celem całego przedsięwzięcia było podniesienie świadomości ekologicznej oraz aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska w powiecie dzierżoniowskim. W konkursie wzięło udział 7 szkół ponadgimnazjalnych naszego Powiatu.

I miejsce - I LO w Dzierżoniowie drużyna w składzie: Agnieszka Trawniczek, Mateusz Szczepańczyk, Monika Walczak pod opieką p. Daniela Nowaka.
II miejsce – II LO w Dzierżoniowie drużyna w składzie: Grzegorz Bracisiewicz, Norbert Kowal, Dominika Kaczmarek-Ciesielska pod opieką p. Mariusza Miernickiego.
III miejsce - Zespół Szkół i Palcówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie drużyna w składzie: Krystian Botew, Szymon Andrzejewski, Marlena Zakrzewska pod opieką p. Joanny Ratuszniak.

Przedsięwzięcia zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu ze strony:
1. Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego - „grant oświatowy”
2. Wydział Ochrony Środowiska, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie


„Comeniusowa” wizyta w Słowenii

Projekt Comenius „Energy united cultures” realizowany w naszej szkole miał kolejna odsłonę w Słowenii. W dniach od 18.03. – 22.03.2013 r. grupa składająca się z 4 uczniów i 2 nauczycieli uczestniczyła w trzecim już spotkaniu partnerów z siedmiu państw (Niemiec, Czech, Słowacji, Chorwacji, Turcji, Słowenii i Polski) w przepięknym słoweńskim miasteczku Skofja Loka. W strugach deszczu, po przeprawie z niespodziewanymi opadami śniegu po drodze, dotarliśmy mocno spóźnieni na miejsce.
Długi początek wizyty okazał się zapowiedzią spędzenia wspaniałych, pełnych wrażeń i naprawdę wiosennych dni w Słowenii. Gospodarze zapoznali nas z dużą i dobrze wyposażoną szkolą zawodową Solski Center, mieliśmy okazję zwiedzić firmę Knauf, zajmującą się izolacjami oraz przejść wąskimi uliczkami miasteczka i zobaczyć wielki zamek na wzgórzu, w którym jest też muzeum. To nie był jednak koniec bogatego programu przewidzianego na pierwszy dzień pobytu. Koordynatorzy projektu zaprosili wszystkich jeszcze do szkoły, aby zapoznać uczniów z tajnikami pracy, którą będą mieli do wykonania w trakcie realizacji spotkania. Była to podstawka pod telefon komórkowy, wykonana z rurek miedzianych i blaszki imitującej kolektory słoneczne. Wszystkie części należało zespolić, używając m. in. lutownicy i pilnika. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale, mimo, iż nie wszyscy uczestnicy projektu byli ze szkół zawodowych o profilu mechanicznym. Kolejny dzień to wizyta u Burmistrza Skofji Loki oraz wycieczka do Ljubljany, stolicy Słowenii, niedużego miasta o wspaniałej atmosferze.
Czwartek przeznaczony był na wyjazd do Planicy i obserwowanie treningu i kwalifikacji skoczków w ramach Pucharu Świata. Uczniowie mogli na żywo zobaczyć polskich zawodników, na czele z mistrzem świata w skokach narciarskich Kamilem Stochem. Wieczór przeznaczony był na podsumowanie i pożegnania. Obok koordynatora projektu Pana Martina Kraussa, główną rolę w przygotowaniu i prowadzeniu spotkania odegrał uczeń pierwszej klasy Patryk Osiewała. Przygotował prezentację multimedialną i sam opowiedział przebieg wizyty w Słowenii, oczywiście w języku angielskim. Następna wizyta przewidziana jest na październik 2013 roku w Słowacji.


Pierwszy dzień wiosny

„Mam talent, mam talent, MAM TALENT!!!” To hasło było mantrą dla uczniów naszej szkoły w czwartkowy wiosenny.. hm.. prawie wiosenny poranek. Matrą, ale i powodem, dla którego w auli szkolnej zgromadzili się wszyscy.. hm.. prawie wszyscy uczniowie. Na początku urocze konferansjerki: Jagoda Bieda i Agata Stawkowska poprosiły o otwarcie uroczystości panią wicedyrektor, która przypomniała staropolską tradycję obchodów tego dnia. Następnym punktem był tradycyjny konkurs na „Najpiękniejszą Marzannę”, których przygotowywane od świtu sylwetki prezentowali uczniowie poszczególnych klas. Dziwnym zbiegiem okoliczności większość straciła w wypadku nogi a i ręce były niczym u Wenus z Milo (niestety, to była jedyna wspólna cecha z piękną rzeźbą). Najpiękniejszą ogłoszono Marzannę przygotowaną przez klasę IV iso, która wzorem aktualnej wiosny miała dwa oblicza, czym zachwyciła jurorów turnieju. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości, czyli konkurs „Mam talent”. Uczestników oceniało szacowne jury w osobach znanych celebrytów: Joanny Krupy (Maja Gołębiowska), Agnieszki Chylińskiej (Mateusz Samek), Czesława Mozila (Maja Kluszczyńska) oraz Kuby Wojewódzkiego (Mateusz Sobul), którzy prześcigali się w błyskawicznych ripostach i celnych komentarzach podczas rozmów z występującymi. A było co komentować, bo uczniowie naszej szkoły zaprezentowali szereg różnorodnych talentów: od umiejętności tanecznych oraz kabaretowych po te z dziedziny artystycznej. Niech żałuje ten, kto nie był. Uroczystość przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: p. A. Paździorą i M. Greiner.


Wycieczka na Targi CeBIT 2013

9 marca 2013 r. grupa 30 osób z klas informatycznych naszej szkoły udała się do Hanoweru w Niemczech. Tam 5 marca rozpoczęły się targi nowych technologii CeBIT. Młodzież miała okazję zwiedzać stoiska, na których vendorzy z całego świata prezentowali swoje najnowsze innowacje i osiągnięcia z dziedziny IT. Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego i gospodarki cyfrowej na świecie. Przyciągają one setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W tegorocznej edycji wzięło udział 200 wystawców z Polski. Uroczystego otwarcia polskiego stoiska dokonali premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel.


Konkurs Informatyczny „Z komputerem i drukarką 3D na ty”

27 lutego 2013 roku w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie gościliśmy uczniów szkół gimnazjalnych, którzy uczestniczyli informatyków corocznie organizowanym konkursie informatycznym. Tym razem była to już ósma edycja Powiatowego Konkurs Informatyczny „Z komputerem i drukarką 3D na ty”. W zmaganiach wzięło udział 20 uczniów z Gimnazjum nr 2 oraz Społecznego z Bielawy, Gimnazjum nr 1 i nr 3 z Dzierżoniowa, Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek z Dzierżoniowa oraz Gimnazjum z Łagiewnik i Piławy Górnej. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami w obsłudze komputerów oraz szerokim zakresem wiadomości informatycznych. W trakcie trwania konkursu uczestnicy rozwiązywali test teoretyczny i zadania praktyczne. Podczas przerwy młodzież wspólnie z nauczycielami zwiedzali szkołę, pracownie do przedmiotów zawodowych oraz mieli okazję uczestniczyć w pokazie związanym z działaniami i możliwościami pracy na drukarce 3D, którą nasza szkoła wygrała w konkursie organizowanym przez Powiat na propagowanie innowacyjnych technologii.

Wyniki konkursu:

Miejsce
Imię i nazwisko Szkoła
1 Adrian Maleszewski Gimnazjum nr 2 Bielawa
2 Michał Boczkowski Gimnazjum nr 2 Bielawa
3 Mateusz Łyżwa
Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie
3 Jan Studziński Gimnazjum w Łagiewnikach
5 Łukasz Brączyk Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie
6 Krzysztof Kądzioła
Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie
7 Karol Kłusek
Zespół Szkół Społecznych Bielawa
8 Michał Grzegorczyk
Gimnazjum nr 2 Bielawa
9 Krzysztof Baciejowski
Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie
10 Adrian Szeremeta
Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie

 

 


Karaoke 2013

25 stycznia odbył się szkolny przegląd KAROKE. Uczniowie każdej klasy przygotowali utwory językach: angielskim, ukraińskim lub hiszpańskim. Nauczyciele wykonali piosenkę po rumuńsku. Jak co roku przegląd był dobrą zabawą i możliwością zaprezentowania zdolności wokalnych, aktorskich i tanecznych...


Mistrzowie dalekowschodnich sztuk walki na zajęciach dla klas policyjnych

W naszej szkole na zajęciach z samoobrony, prowadzonych dla klas policyjnych gościli mistrzowie dalekowschodnich sztuk walk: Sensei Zbigniewa Karalusa Instruktora Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych, Instruktor Kyu – jutsu, Ken – jutsu, Ju – jutsu BU – JUTSU KAI z Poznania oraz mistrzów: Soke Marka Rudzkiego posiadacza 10 Dana Jiu – Jitsu Goshin – Ryu, następcę Soke Dai Kaidena płk. dr Krzysztofa Kondratowicza 12 Dan oraz Sensei Marka Rotała posiadacza 4 Dana Jiu – Jitsu Goshin – Ryu. Mistrzowie prowadzili kilkugodzinne szkolenia dotyczące zachowań asertywnych i obrony w konkretnych sytuacji zagrożenia z wykorzystaniem noża lub broni palnej. Ćwiczyli również udzielanie pomocy rannym i wynoszenie ich z miejsc zagrożonych. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom, w jaki sposób można i należy poradzić sobie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Na koniec zajęć z Soke Markiem Rudzkim został przeprowadzony egzamin na 7 ku, pierwszy stopień uczniowski w Jiu – Jitsu Goshin – Ryu, do którego przystąpiło dwoje uczniów mł. kadet Małgorzata Jarowicka i mł. kadet Adrian Klisiewicz, którzy są uczniami II klasy policyjnej. Do egzaminu przygotowywali się pod okiem instruktora Sensei por. Mariusza Moszyńskiego posiadacza 1 Dana Keisatsu – Jitsu – naszego nauczyciela WOP i Samoobrony. W zajęciach uczestniczyli również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, którzy systematycznie wspierają nas w różnych działaniach podejmowanych na rzecz klas policyjnych.


Wyjazd do Chorwacji w ramach projektu Comenius

Średnia Szkoła w Oroslavje /Chorwacja/ była kolejnym miejscem spotkania partnerskich szkół z Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii, Turcji i Bielawy w ramach projektu Comenius: „Energia jednoczy kultury – Energy unites cultures”. Tym razem uczestniczyli w nim zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Naszą szkołę reprezentował zespół składający się z 6 osób: 2 nauczycieli: p. Anna Miśkiewicz i p. Magdalena Stasiak oraz 4 uczniów: Agata Stawkowska i Krystian Botew z klasy III ti, Klaudia Potocka z klasy II Ti oraz Patryk Osiewała z klasy I ti. Wizyta w Oroslavje miała miejsce w dniach od 14÷18.01.2013 r.
Zespół z Chorwacji przygotował program spotkania, który obfitował w liczne atrakcje. Wszyscy uczestnicy projektu (ponad 50 osób) mieli możliwość zapoznania się z zasadami działania fotowoltaiki, pracując w międzynarodowych grupach, zwiedzić okoliczne zabytki: w Krepinie Interaktywne Muzeum Neandertalczyków, stolicę kraju Zagrzeb z przewodnikiem, poznać szkołę w Oroslavje. Atrakcją – niespodzianką dla gości oraz gospodarzy były bardzo obfite opady śniegu. Okoliczni mieszkańcy nie widzieli tak dużej ilości białego puchu, jak stwierdzili, od 100 lat.
Następne spotkanie odbędzie się w Słowenii w marcu 2013 r. Uczestnicy projektu będą tym razem pracować praktycznie i montować baterię fotowoltaiczną oraz poznawać krajobrazy, zabytki i kulturę gospodarzy.


VI Ogólnopolski Konkurs Mechaniczny

Dnia 16.01.2013 r. odbyły się eliminacje szkolne VI Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego. Organizatorami eliminacji szkolnych byli: Pan Andrzej Stasiak i Pan Stefan Rutkowski. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy III ms T – Rafał Bartkowiak, drugie miejsce zajął Mateusz Magierowski z klasy III ms T, na trzecim miejscu uplasował się Rafał Bąk z klasy III ms T.


Studniówka 2013

Maturzyści z naszej Szkoły z klasy IV iso w sobotę 12 stycznia 2013 r. nie myśleli o czekających ich egzaminach. Wszyscy doskonale bawili się w Dzierżoniowie w sali "Tęcza" na swojej studniówce. Tradycyjnie bal rozpoczął się polonezem przygotowanym przez wychowawczynię panią Annę Pyziak. Wspaniała zabawa trwała do białego rana.


Wigilia

21 grudnia był dla nas dniem bardzo wyjątkowym. Zamiast lekcji od rana odbywały się w klasach spotkania wigilijne. Był to czas, kiedy łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia, a potem biesiadowaliśmy przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami: barszczem z uszkami, pierogami, ciastem, rybą...

Potem wszyscy spotkaliśmy się w auli szkolnej, gdzie obejrzeliśmy Jasełka przygotowane przez klasę 2 bs. Następnie dyrektor szkoły Ireneusz Rutowicz życzył zebranym, aby te święta były wyjątkowo rodzinne i niezwykłe, pełne domowego zacisza oraz zapomnienia od codziennych trosk.


Klasy policyjne na spotkaniu z antyterrorystami

Uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w ramach realizowanego programu dla klas mundurowych, uczestniczyli w zajęciach z przedstawicielami SPAP Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. Podczas spotkania funkcjonariusze opowiedzieli wiele ciekawych historii na temat swojej niebezpiecznej służby. Uczniowie obejrzeli również film ukazujący żmudny trening policjantów, którzy muszą do perfekcji opanować taktykę działań w różnych miejscach i sytuacjach, walkę wręcz, strzelectwo, nurkowanie, skoki spadochronowe oraz wiele innych umiejętności. Ciągłe szkolenia pozwalają im doskonale przygotować się do akcji o najwyższym stopniu ryzyka jak: zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców, zwalczanie terroryzmu, unieszkodliwianie różnego rodzaju bomb i niewybuchów oraz ochronę ważnych osobistości itp. Młodzież miała również możliwość zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem, jakie na co dzień jest używane przez policjantów SPAP-u. W trakcie spotkania uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących szczególnie zasad i kryteriów które trzeba spełnić, aby pracować w szeregach tak bardzo odważnych ludzi.

 


Wycieczka zawodoznawcza do Telewizji Wrocław i Gazety Wrocławskiej

12 grudnia 2012 r. klasy organizacji reklamy Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego wraz
z opiekunami – panią wicedyrektor Elżbietą Michalik oraz panią pedagog Anna Paździorą wybrały się na wycieczkę zawodoznawczą do Wrocławia. Uczniowie zwiedzali Telewizję Wrocław, gdzie mieli okazję zobaczyć m. in.: salę, gdzie kręcony jest edukacyjny program „Skarby nieodkryte”, „reżyserkę” oraz zapoznać się z wnętrzem jednej z sal, w której nagrywane są emisje poszczególnych programów. Po obejrzeniu telewizji uczniowie przeszli do siedziby Gazety Wrocławskiej, w której zastępca naczelnego redaktora – opowiedział kilka ciekawostek i przedstawił projekty stron przygotowywane przez każdego z pracowników prasowych.


Wycieczka zawodoznawcza w ramach projektu CIZ

W dniach od 10 do 12 grudnia br, grupa 12 informatyków z klasy 2 ti i 2 tio uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej w branży informatycznej w ramach projektu CIZ. Młodzież miała okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach poświęconych projektowaniu layout'ów WWW w oparciu o technologię Flash i Photoshop, które odbywały się w ośrodku szkoleniowym w Katowicach. Po zajęciach w ramach odpoczynku uczniowie przebywali w Aqua Parku Nemo w Dąbrowie Górniczej oraz Fantasy Park w Bytomiu.


Klasy policyjne na zajęciach strzeleckich

Dzięki uprzejmości Pana Mieczysława Sedlaczka, bielawski TKKF „SOWA” zorganizował dla uczniów klas policyjnych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zajęcia strzeleckie z broni pneumatycznej długiej. Zajęcia były przeprowadzone w ramach prezentu mikołajkowego od instruktorów TKKF „Sowa” dla uczniów klas policyjnych rocznika I i II. Szkoła z „Żeroma” nawiązała współpracę z Bielawskim Klubem Strzeleckim. Uczniowie będą mogli pod okiem instruktorów strzelectwa i prowadzących zajęcia w klasach mundurowych: por. Mariuszem Moszyńskim i kpt. Jarosławem Szynkarkiem, zdobywać umiejętności strzeleckie. Uczniowie w ten sposób przygotują się do Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, w którym jedną z konkurencji jest umiejętność strzelania z karabinka pneumatycznego. Zajęcia na strzelnicy są jednym z elementów programu jaki realizują uczniowie klas policyjnych. W ostatnim czasie mieli okazję uczestniczyć w cyklu spotkań w innych jednostkach mundurowych: Areszcie Śledczym i Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie, 31 Batalionie Radiotechnicznym oraz Straży Miejskiej w Bielawie. Na tych zajęciach uczniowie mogą zapoznać się ze specyfiką i zadaniami, jakie wykonują służby mundurowe.

 


 

Turniej koszykówki

5 grudnia 2012 roku reprezentacja naszej szkoły w składzie: P. Osiewała, O. Sekura, G. Pazdan, P. Piasecki, R. Łysakowski, M. Matuszewski, M. Maziarz, M. Kochanowski zajęli IV miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Koszykowej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Andrzejki 2012

Tradycja organizowania wróżb w wigilię świętego Andrzeja sięga w Polsce XVI wieku. Początkowo „andrzejki” traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. Tak też było i w naszej szkole, gdy w piątek 30 listopada klasa II ti przygotowała na auli komnatę wróżb, do której tłumnie przybywały dziewczęta naszej szkoły. Nie zabrakło także i chłopców oraz starszych przedstawicieli w postaci nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy wspaniale się bawili przy wyjątkowo śmiesznych, a czasem absurdalnych, wróżbach.


Drukarka 3D

Podczas sesji Rady Powiatu 27 listopada dyrektor naszej Szkoły odebrał z rąk Starosty pana Janusza Guzdka drukarkę 3D ze skanerem, która pozwala na drukowanie obiektów w przestrzeni - stworzonych przez siebie w komputerze lub gotowych, pobranych z Internetu. Urządzenie to jest nagrodą w konkursie dla szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem było przedstawienie najciekawszych pomysłów na zastosowanie i propagowanie tej innowacyjnej technologii.


Finał konkursu plastycznego

Z przyjemnością informujemy, że uczennica kl. IV iso Katarzyna Słabczyńska zajęła II miejsce w konkursie plastycznym pt.: „Bunt tkaczy sowiogórskich oczami bielawskiego ucznia”, zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Bielawy. W podziękowaniu za udział w konkursie Kasia otrzymała dyplom oraz książkę Krzysztofa Pludro „Bielawskiej bawełny blaski i cienie” wraz z dedykacją autora.
Opiekunem artystycznym uczennicy była p. Małgorzata Greiner. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

„Życie i twórczość G. Hauptmanna”

20 listopada uczniowie z kl. II tio, II bs i III bo uczestniczyli w konferencji pt. „Życie i twórczość G. Hauptmanna”, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Bielawy przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sztuki w Bielawie oraz Szkołą Podstawową nr 7. Uczniowie mieli okazję posłuchać wspaniałych wykładów panów: Krzysztofa Pludro, autora m.in. wszystkich kronik o Bielawie oraz Rafała Brzezińskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie. Piękną oprawę muzyczną konferencji stworzył duet Barbary Pachury i Moniki Kęsik oraz zespół uczniów ze SP nr 7.
Uczniowie wzbogaceni o wiedzę na temat noblisty z naszych okolic, w przerwie kawowej, mieli także okazję poznać osobistości naszego miasta, którzy tłumnie przybyli na tę uroczystość. I stały się rzeczywistością słowa pana K. Pludro: „przeszłość i teraźniejszość nałożyły się na siebie jak osnowa i wątek, tworząc bardzo mocną tkaninę przyszłości”.


Konkurs Ortograficzny

12 listopada 2012 roku w auli szkolnej odbył się coroczny Szkolny Konkurs Ortograficzny, organizowany przez panią Małgorzatę Greiner. Niespełna trzydziestu uczniów próbowało bezbłędnie napisać tekst pt.: „Wieczór w Bielawie”, opowiadający o przygodach dwóch głodnych i spragnionych mieszkańcach naszego miasta.
Jury w składzie: pani Anna Mroczek (emerytowany nauczyciel języka polskiego, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bielawie w latach 1987-1992) i pani Małgorzata Greiner, po sprawdzeniu prac wyłoniły zwycięzców.
I miejsce: Monika Citowicz (kl. II tio)
II miejsce: Emilia Drabik (kl. I ti)
III miejsce: Marlena Zakrzewska (kl. I ti)
Wyróżnienia: Kinga Banach (kl. I fsm), Mariusz Zdeb (kl. IV iso) i Patrycja Kowalik (kl. III bo). Gratulujemy wszystkim uczestnikom a laureatom życzymy powodzenia podczas Powiatowego Konkursu Orograficznego, który niebawem odbędzie się w bielawskim LO.


Style architektoniczne Wrocławia, Muzeum Sztuki Współczesnej

Dnia 8.11.2012 roku wszystkie klasy organizacji reklamy Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego wraz z opiekunami – panią mgr Elwirą Kłosowicz i mgr Krystyną Pakulniewicz wybrały się na wycieczkę zawodoznawczą do Wrocławia. Celem wycieczki było poznanie stylów architektonicznych oraz zasobów Muzeum Sztuki Współczesnej. Uczniowie obejrzeli Ostrów Tumski - najstarszą zabytkową część Wrocławia, archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Most Tumski, Kolegiatę Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena. Grupa uczniów z naszej szkoły w tym my, wzięła udział
w akcji „Bijemy rekord w śpiewaniu 100 lat dla Kinder Niespodzianki”. Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazje zobaczyć, było Muzeum Sztuki Współczesnej. Wystawa „ Pełnia sztuczna” prezentowała wybór z prac artystycznych zgromadzonych przez Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych


Konkurs Poezji Śpiewanej

W czwartek 8 listopada w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej. Uczniowie naszego powiatu prezentowali w tym roku piosenki Marka Grechuty. Wśród wielu uczestników, wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica klasy drugiej naszej Szkoły - Sara Sobul. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Motywy kresowe w Dniu Niepodległości

Osobnym punktem szkolnych obchodów Dnia Niepodległości 9 listopada było trzecie już wspólne spotkanie społeczności szkolnej, seniorów Ziemi Dzierżoniowskiej pochodzących z Kresów, przedstawicieli Rady Miasta Bielawy, Komendy Powiatowej, delegacji zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Dzierżoniowie oraz Jednostki Wojskowej we Wrocławiu. W jego trakcie w gabinecie historycznym goście oraz uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacją multimedialną autorstwa nauczycielki historii, Sylwii Sołtysik poświęconą jej pobytowi na Litwie we wrześniu br. w ramach grantu Kuratora Oświaty „Śladami Ojców Naszych na Wileńszczyźnie”. Wilno, Troki, Ponary czy Burbiszki – to tylko niektóre z prezentowanych miejsc związanych z przeszłością Polski na tym obszarze. Drugim punktem tego kameralnego spotkania było wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Dzierżoniowskiej p. Edwarda Bienia, podczas którego przedstawił on zebranym autorskie fotografie oraz archiwalia dokumentujące polską historię na Kresach Południowo-Wschodnich, a szczególnie osiągnięcia przedwojennego przemysłu naftowego w okolicach Drohobycza. Ewaluacją spotkania była dyskusja z udziałem seniorów i uczniów na temat wartości poznawania przeszłości zwłaszcza własnej rodziny.


Stypendyści Fundacji Nauka i Pasja

Fundacja Nauka i Pasja udziela pomocy finansowej w starcie naukowym i życiowym osobom uzdolnionym w przedmiotach ścisłych i technicznych, które dążą do realizacji własnych ambicji. Premiują tych, którzy są przedsiębiorczy i potrafią sumiennie pracować. Wśród siedmiu tegorocznych stypendystów znalazło się aż trzech uczniów naszej szkoły, z kl. III ti: Krystian Botew, Grzegorz Marcinów i Agata Stawkowska oraz jeden z naszych ubiegłorocznych absolwentów – Karol Szczerbiński. Dzięki wsparciu Fundacji uczniowie mają możliwość realizacji własnych projektów, a tym samym – swoich zainteresowań. Często wsparcie finansowe sięga bardzo dużych kwot. Fundacja umożliwia też Stypendyście kontakt z Patronem - specjalistą w dziedzinie, której dotyczy projekt uczniów.


Konkurs "Wakacje w obiektywie"

26 października 2012 r. odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego pt. "Wakacje w obiektywie" oraz konkursu multimedialnego pod hasłem "Miejsca które warto zobaczyć", zorganizowanych w ramach grantu oświatowego. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Organizatorami konkursu byli R. Bukowski, A. Stasiak i G. Szymczak.

Wyniki konkursu


Konkurs fotograficzny, kategoria gimnazjum:
1 miejsce - Milena Masłowska - Gimnazjum Gminne w Dzierżoniowie
2 miejsce - Katarzyna Mainka - Specjalny Ośrodek Szkoleniowy w Piławie Górnej
3 miejsce - Urszula Michalik - Zespół Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie.

Konkurs fotograficzny, kategoria szkoły ponadgimnazjalne:
1 miejsce - Aleksandra Wyszomirska - ZSiPKZ w Bielawie
2 miejsce - Patrycja Kruczek - ZSO w Bielawie
3 miejsce - Magdalena Łuniewska - ZSiPKZ w Bielawie.

Konkurs multimedialny:
1 miejsce - Paweł Wojtasik - ZSiPKZ w Bielawie,
wyróżnienie - Kinga Włodarczyk - ZSiPKZ w Bielawie.

Uczniowie zgromadzeni w auli mogli obejrzeć wystawę zgromadzonych prac przewodnika sudeckiego Tomasza Śnieżka. W drugiej części spotkania podróżnik Bolesław Grabowski opowiadał o kraju kwitnącej wiśni - Japonii.


Wystawa Marka Cieśli

Tradycją lekcji pracowni technik reklamy stały się już wycieczki dydaktyczne do bliskiemu nam (w sensie duchowym i jak najbardziej dosłownym) MOKiS-u. Tym razem celem II i III klasy organizacji reklamy było zapoznanie z malarstwem Marka Cieśli, którego wystawa od ubiegłego tygodnia gości w Bielawie. Marek Cieśla to prawdziwy człowiek renesansu: muzyk, malarz, poeta, wystawa ta jest więc tylko niewielkim wycinkiem jego twórczości. Zatytułowana „Sacrum i profanum” ma przedstawiać, jak napisał przyjaciel malarza Marian Szczepański „dwoistość istnienia człowieka”, to, że nasze życie nie jest jednowymiarowe, ale takie, w którym świętość nieustannie styka się z codziennością. Dlatego większość obrazów Marka Cieśli ma wymiar symboliczny i wymyka się standardowym interpretacjom. A ponieważ percepcja wystawy przez uczennice tego profilu nie ogranicza się tylko do spokojnej kontemplacji obrazów, toteż dziewczęta spróbowały określić, jaki jest ich układ kompozycyjny, jaką autor zastosował paletę barwną, a także dokonać subiektywnego ich odczytu. Lekcję połączoną z percepcją wystawy poprowadziła p. Małgorzata Greiner – nauczyciel pracowni technik reklamy.


Warsztaty o public relations

Public relations to dziedzina prężnie rozwijająca się na współczesnym rynku światowym. Dotyczy publicznych relacji, kontaktów rozmaitych instytucji z otoczeniem. Od pewnego czasu istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży. Podążając za tym trendem, uczniowie klas o kierunku technik organizacji reklamy oraz fototechnik Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie udali się na warsztaty zorganizowane przez wrocławską Agencję Publicon Public Relations. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Agencji Publicon, Łukasza Musiał i Rafała Tomaszewskiego, w Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Tematem przewodnim był public relations i branding (tworzenie silnej marki). Uczestnicy warsztatów, posiadający dotychczas wiedzę teoretyczną na ten temat, poznali specyfikę PR-u i branding-u w praktyce. Nabyli nieocenioną wiedzę o technikach efektywnej komunikacji, ustalaniu budżetu programu PR, na temat PR w social media. Przekonali się również jak ważna jest kreatywność, twórcze myślenie i zaangażowanie w działania związane z public relations. Prowadzący w niebywale interesujący sposób podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, otwierając się na dalszą współpracę ze szkołą. Poza uczestnictwem w warsztatach uczniowie zwiedzili Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego - kompleks Auli Leopolidina, Oratorium Marianum i Wieżę Matematyczną.


Wykład Profesora Bednarka

22 października uczniowie klas III ms oraz II ti pod opieką pań: Agnieszki Nowakowskiej i Małgorzaty Greiner mieli okazję wysłuchać wykładu profesora Uniwersytetu Wrocławskiego pana Stefana Bednarka. Profesor Bednarek jest dyrektorem Instytutu Kulturoznawstwa, przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Dlatego wykład dotyczył wielu aspektów kultury. Punktem wyjścia stał się wiek XIX jako wiek buntów młodzieży oraz bunt jako przywilej młodości. Z tym ostatnim stwierdzeniem profesor polemizował, przytaczając różnorodne przykłady, jednocześnie namawiając starsze pokolenie do buntu. Przypominał też transformację przedstawicieli różnorodnych grup zgodnie z zasadą, że „dawniejsi kontestatorzy to dzisiejsi konsumenci”. I choć Erich Fromm głosił, że lepiej być niż mieć, to, niestety, obecnie większość przedkłada baumanowską potrzebę konsumpcji.


 

Klasa policyjna na Komendzie Policji w Dzierżoniowie

Uczniowie pierwszej klasy policyjnej uczestniczyli 17.10.2012 r. w zajęciach pokazowych w Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Mieli oni tu okazję obserwować pracę policjantów z różnych działów oraz zapoznać się z wyposażeniem funkcjonariuszy w służbie codziennej. Szczególnym jednak zainteresowaniem ciszył się sprzęt używany w pododdział zwartych, który każdy miał możliwość przymierzenia. Policjanci zapoznali też uczniów z podstawowymi zasadami użycia środków przymusu bezpośredniego: kajdankami, pałką służbową, bronią palną. Kolejnym elementem wizyty było obejrzenie pomieszczeń dla osób zatrzymanych i doprowadzanych w celu wytrzeźwienia, zwanych aresztem lub „dołkiem”. Policjanci wydziału prewencji zaprezentowali też policyjny radiowóz. Każdy mógł zasiąść za kierownicą oznakowanego fiata ducato. To z pewnością było dużą frajda, szczególnie dla chłopców, którzy nie mogli odmówić sobie przyjemności włączenia policyjnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Podczas wizyty w komendzie i rozmów z funkcjonariuszami młodzież klasy policyjnej miała okazję skonfrontowania swoich wyobrażeń o zawodzie policjanta z rzeczywistością. Choć przed nimi jeszcze dużo nauki, wielu z odwiedzających komendę uczniów wiąże swoje plany na przyszłość ze służbą w policji. Życzymy powodzenia.


Comenius "Energia jednoczy kultury - Energy Unites Cultures"

Od 15.10.2012 r. do 19.10.2012 r. gościliśmy w naszej szkole 19 nauczycieli z sześciu państw: Niemiec, Chorwacji, Słowacji, Słowenii, Czech i Turcji. Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie uczestniczy od roku szkolnego 2012/2013 w projekcie Comenius, którego tematem przewodnim jest „Energia jednoczy kultury – Energy unites cultures”. Nauczyciele z partnerskich szkół brali udział w programie, który pozwolił im na zapoznanie się z naszą szkołą, systemem edukacji w Polsce, zasobami geotermalnymi w Polsce, zastosowaniem energii odnawialnych w budownictwie w okolicy Bielawy oraz na zwiedzanie regionu. Goście spotkali się z Burmistrzem miasta, zwiedzili szkołę leśną w Bielawie, Interaktywne Centrum Poszanowania Energii, byli we Wrocławiu oraz Krzyżowej i Świdnicy. Głównym celem spotkania było przygotowanie kolejnej wizyty, która będzie miała miejsce w Chorwacji, w styczniu 2013 roku i dotyczyć będzie fotowoltaiki. Rezultatami pracy uczniów i nauczycieli poszczególnych państw będzie umiejętność wykorzystania energii odnawialnych w życiu prywatnym, szkolnym i zawodowym. Uczniowie i nauczyciele współtworzyć będą stronę internetową i przygotują materiały dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach lekcyjnych. Projekt przewidziany jest do czerwca 2014 roku i realizowany będzie we wszystkich szkołach partnerskich.


Dzień Papieski

We wtorek 16 października br. uczniowie klasy 1 tiu przygotowali pod okiem swoich księży katechetów i nauczycieli obchody XII Dnia Papieskiego, który w tym roku był obchodzony pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Stało się już tradycją naszej szkoły, że uczniowie w dzień rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową przygotowują uroczysty apel. Poprzez wyświetloną prezentację multimedialną przypomniano pokrótce życiorys Papieża Polaka oraz przybliżono niektóre wypowiedzi Jana Pawła II skierowane do młodzieży. W uroczystości oprócz grona pedagogicznego, pracowników i uczniów udział wzięli również goście zagraniczni – grupa 19 nauczycieli z sześciu państw: Niemiec, Chorwacji, Słowacji, Słowenii, Czech i Turcji, przebywająca z wizytą w naszej szkole. Na zakończenie apelu przemówił Pan Ireneusz Rutowicz – Dyrektor Szkoły, który podzielił się ze słuchaczami własnym świadectwem ze spotkania z Sługą Bożym Janem Pawłem II.


Seminarium Jiu-Jitsu

W dniach 13-14 października 2012r. uczniowie klasy policyjnej Małgorzata Jarowicka i Adrian Klisiewicz pod opieką nauczyciela przedmiotu Wiedza o Policji i instruktora samoobrony w naszej szkole senseja Pana Mariusza Moszyńskiego, uczestniczyli w Międzynarodowym Seminarium Jiu-Jitsu i technik interwencji we Wrocławiu. Co roku w tym spotkaniu bierze udział duże grono zacnych gości zarówno z Polski jak i z zagranicy. Tradycją już jest, że każda z zaproszonych szkół i sekcji przygotowuje kilkuminutowy pokaz. Prezentacje były bardzo interesujące i pouczające. Różnorodność stylów, a przede wszystkim umiejętności mistrzów zaowocowały pełnym wachlarzem ciekawych zajęć zarówno z zakresu samoobrony jak i technik interwencji. Warto wspomnieć, iż zajęcia zostały przeprowadzone z podziałem na grupy, osobno dla adeptów Jiu-Jitsu i samoobrony oraz osobno dla służb mundurowych. Seminarium to nie tylko ćwiczenia i doskonalenie technik, jest to również świetna okazja, aby spotkać się z przyjaciółmi z zaprzyjaźnionych sekcji z Polski i z zagranicy.


Klasy policyjne na strzelnicy

W poniedziałek 8 października 2012 r. uczniowie klas policyjnych wybrali się na strzelnicę w Ząbkowicach Śl., gdzie pod czujnym okiem funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie i instruktorów z Sekcji Strzeleckiej LOK rozpoczęli swoje pierwsze zajęcia w nauce strzeleckiego rzemiosła. Pierwszym krokiem było zapoznanie uczniów z zasadami panującymi na strzelnicy dotyczącymi bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz prawidłowego celowania. Instruktorzy punktowali celność strzałów tak samo jak na ogólnopolskich zawodach. Mistrzem celności wśród dziewcząt okazała się Izabela Kulesz, a wśród chłopców Piotr Senyszyn. Zajęcia na strzelnicy są corocznie organizowane dla klas policyjnych realizujących innowację pedagogiczną „Edukacja ogólnopolicyjna z elementami prawoznawstwa w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie”.


 

Dolnośląski Festiwal Nauki w Dzierżoniowie

Od 3 do 5 października również w Dzierżoniowie można było uczestniczyć w festiwalowych zajęciach, warsztatach i prezentacjach w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie klas policyjnych uczestniczyli w wykładzie "Rola jednostek wojskowych południowo-zachodniej Polski w systemie obronności kraju. Zadania, wyposażenie oraz misje poza granicami kraju" wygłoszonym przez ppłk mgr Radosława Szymankiewicza.


Wakacje w obiektywie

Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie oraz organizatorzy I edycji Powiatowego Konkursu "Wakacje w obiektywie" zapraszają uczniów szkoły do udziału w konkursie fotograficznym.
Mamy nadzieję, że udział w tym konkursie wzmocni w młodzieży oraz nauczycielach zainteresowanie turystyką związaną z ich małą ojczyzną, jaką jest region Ziemi Dzierżoniowskiej. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody. Termin zgłaszania prac upływa 19.10.2012 r.


I memoriał im. MICHAŁA WOJTANOWSKIEGO

29 września odbył się w Bielawie I Memoriał im. Michała Wojtanowskiego znakomitego trenera i założyciela ULKS Muflon Bielawa. Uczestniczyła w nim również reprezentacja naszej szkoły. W zawodach najwyższe lokaty w biegu na 1000 m zajęli nasi uczniowie:

  1. miejsce - Grzegorz Jankowski - klasa 3ti
  2. miejsce - Piotr Giża - klasa 3ms
  3. miejsce - Adrian Prokop - klasa 3ti

Biegi przełajowe

28 września w parku miejskim w Bielawie odbyły się po raz kolejny zawody w biegach sztafetowych. Dziewczęta zmagały się na dystansie 1300 metrów, a chłopcy 1500 m. Reprezentacja męska naszej Szkoły zajęła 4 miejsce. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.


 

Turniej PETANQUE

27 września 3 osobowa drużyna w składzie Katarzyna Jezierska, Patryk Osiewała i Michał Supranowicz reprezentowali naszą szkołę w Powiatowych Mistrzostwach w PETANQUE (bule). Turniej odbywał się na buldromie mieszczącym się przy Gimnazjum Gminnym w Dzierżoniowie.


Bielawa "Mój Dom"

W sobotnie popołudnie 22 września, reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w festynie rodzinnym pod hasłem „Bielawa Mój Dom”. W trakcie imprezy odbywały się prezentacje instytucji, świadczących pomoc dla mieszkańców miasta. Na scenie miały miejsce występy artystyczne uczniów bielawskich placówek oświatowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się jak zwykle nasze stoisko.


Ślubowanie klas pierwszych

Zgodnie z tradycją 18 września 2012 r. uczniowie pierwszych klas po uroczystym ślubowaniu, oficjalnie zostali przyjęci do naszej społeczności uczniowskiej.

Ślubuję, jako uczeń Zespołu Szkół w Bielawie,
dbać o honor i dobre imię szkoły, a swoją postawą
i zachowaniem umacniać jej autorytet.
Ślubuję swoją pracą, całą siłą swojej woli,
uczciwością i żarliwością pomnażać jej osiągnięcia,
być dumnym z jej sukcesów
i czuć się odpowiedzialnym za jej przyszłość.
Ślubuję dochować wierności sztandarowi szkolnemu
i zachować w pamięci tradycje szkoły.
Ślubuję uroczyście swoją energię, młodość, zapał
i umiejętności zawodowe wyniesione z murów tej szkoły,
spożytkować dla dobra naszej Ojczyzny – Rzeczpospolitej Polski


 

Żywa lekcja tożsamości na Litwie

W dniach od 14 do 19 września br. nauczycielka historii ZSiPKZ, Sylwia Sołtysik brała udział w szkoleniu odbywającym się w ramach Grantu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty zatytułowanego „Śladami Dziedzictwa Narodowego na Kresach Wschodnich, edukacja patriotyczna”. Organizatorem było Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie. W wyjeździe brało udział 40 nauczycieli z Dolnego Śląska. Program szkolenia polegał na żywej lekcji historii, jaka odbywała się w miejscach ważnych dla Polaków, a znajdujących się dziś na terenie Republiki Litewskiej. I tak uczestnicy pod kierownictwem nauczyciela akademickiego, dra Aleksandra Srebrakowskiego zwiedzali w pierwszej kolejności Wilno. Największe wrażenie zrobiły na nich Kaplica Ostrobramska, Uniwersytet Wileński, podziemia Katedry św. Stanisława z grobami królewskimi Jagiellonów, Cmentarz na Rossie oraz Muzeum Adama Mickiewicza. Spośród wielu innych miejsc, jakie widzieli nauczyciele warto wymienić: Ponary – gdzie hitlerowcy zamordowali ok. 100 tyś ludzi, w tym wielu Polaków, średniowieczną twierdzę oraz domki Karaimów w Trokach, pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu, Kiejdany, gdzie znajduje się trumna ks. Janusza Radziwiłła oraz przepiękny dworek w Burbiszkach, dokąd przyjeżdżał Kornel Makuszyński. Wszyscy nauczyciele zgodnie przyznali, że ten sześciodniowy intensywny kurs polskiej historii, która wydarzyła się na Kresach, nie tylko wzbogacił ich warsztat merytoryczny, ale także zainspirował do nowych pomysłów w przekazywaniu wartości patriotycznych swoim uczniom.


Wycieczki klasowe

We wtorek 4 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczkach integracyjnych. Natomiast klasy pierwsze integrowały się na wycieczkach 6 i 7 września.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

Tradycyjnie już od wielu lat uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 odbyło się 3.09.2012 r. o godz. 9.00. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu, dyrektor szkoły Ireneusz Rutowicz, wygłosił przemówienie, którego częścią było odczytanie listu Starosty Dzierżoniowskiego pana Janusza Guzdka. Zwieńczeniem uroczystości był krótki apel zorganizowany przez Panią Agnieszkę Nowakowską, poświęcony napaści hitlerowskich Niemiec i ZSRR na Polskę, po którym uczniowie i wychowawcy rozeszli się do klas.


[Powrót]

Poprawiony ( Niedziela, 31 Sierpień 2014 12:30 )