Rok szkolny 2019 - 2020


Konkurs na najlepszego mechanika w ZSiPKZ w Bielawie klas patronackich
firmy Frankonia Poland Sp. z o.o oraz firmy GE Aviation Dzierżoniów

alt

W roku szkolnym 2019/2020 odbyła się w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie kolejna edycja konkursu na najlepszego mechanika uczniów klas patronackich następujących przedsiębiorstw:

 • GE Aviation Dzierżoniów - klasa druga
 • Frankonia Poland Sp. z o.o - klasa trzecia

Konkurs jest jednym z wielu działań wspierających kształcenie w zawodzie technik mechanik, zaplanowanych w ramach podjętej współpracy pomiędzy firmami a Zespołem Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

alt alt

W konkursie punktowane były oceny z przedmiotów zawodowych teoretycznych i praktycznych oraz z języka angielskiego zawodowego, jak również frekwencja, kultura osobista i zaangażowanie w życie szkoły.

Zwycięzcą konkursu na najlepszego mechanika drugiej klasy patronackiej przedsiębiorstwa GE Aviation Dzierżoniów został Patryk Rusin. W konkursie uczestniczyło 11 uczniów. Nagroda to znacznej wartości voucher do jednego ze sklepów ze sprzętem elektronicznym. Została ona wręczona przez dyrektora szkoły Pana Ireneusza Rutowicza wraz z dyplomem podczas klasowego spotkania w dniu 26 czerwca 2020 r. zorganizowanego w celu wręczenia świadectw i nagród dla uczniów.

Zwycięzcą konkursu na najlepszego mechanika trzeciej klasy patronackiej przedsiębiorstwa Frankonia Poland Sp. z o.o Dzierżoniów został Sylwester Łazuga. W konkursie uczestniczyło 14 uczniów. Nagroda pieniężna pokaźnej wartości, wraz z dyplomem została uroczyście wręczona przez przedstawiciela firmy Pana Adama Cieślaka oraz dyrektora szkoły również podczas klasowego spotkania w dniu 26 czerwca 2020 r. zorganizowanego w celu wręczenia świadectw i nagród dla uczniów klasy III.


Maturzyści po raz trzeci zatańczyli Poloneza na dzierżoniowskim Rynku

alt

24 lutego tegoroczni maturzyści naszej szkoły tańczyli Poloneza w Dzierżoniowie. Taneczny korowód poprowadzili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ślężanie.

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia.

Opracował: Roman Bukowski


Uczniowie klas policyjnych z wizytą w dzierżoniowskiej Komendzie Policji

alt

Uczniowie klas pierwszych o profilu policyjnym, w których prowadzone są dodatkowe zajęcia z zakresu wiedzy dotyczącej Policji 7 lutego odwiedzili funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.

Asp.szt. B.Gaweł, która oprowadzała młodzież po Komendzie zapoznała ich ze specyfiką i charakterystyką pracy w policji oraz czym zajmują się poszczególne wydziały, zespoły i sekcje.

Przekazane informacje o pracy policjantów, którzy są zawsze gotowi na każde wezwanie osób potrzebujących pomocy w dużym stopniu przyczynią się do świadomego wyboru tej służby.

Opracował: Roman Bukowski


Obchody dnia z Informatyką „Make It Simple”

alt

W dniu 5 lutego 2020r. uczniowie klasy pierwszej i czwartej technikum w zawodzie technik informatyk uczestniczyli w obchodach dnia z Informatyką na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

alt alt

W tegorocznym spotkaniu uczniowie mogli uczestniczyć w wykładach z tematyki:

 • technologii teleinformatycznych: WOW demo w erze 5G z wykorzystaniem AR prowadzonych przez Jakuba Korczyńskiego – Gliant Lazer, Kamila Musiała – Nokia oraz studentów WSB Wrocław,
 • bezpieczeństwa: Wi-Fi Hacking – IT Security awareness prowadzonych przez specjalistów: Guillaume Felter - 3M IT Speciallist - Cyber Security oraz Piotra Wlazły – IT Security GSC Senior Team Manager,
 • internetu rzeczy: Jak być bogatym testując reaktory atomowe prowadzonego przez Marcina Sikorskiego – IoT specialist & Public Speaker.

Dopełnieniem interesującego dnia z Informatyką był udział uczniów w specjalizowanych warsztatach z wprowadzenia do świata IoT w języku Pyton prowadzonych przez Tymoteusza Lipińskiego oraz rzeczywistości rozszerzonej w wersji „zrób to z Apple na iMacach i iPadach” prowadzonych przez Jaromira Koppa.

alt alt
alt alt

Dziękuję bardzo wszystkim uczniom za udział w wykładach i warsztatach poświęconych zagadnieniom informatycznym w ramach obchodów dnia z Informatyką i zapraszam ponownie za rok.

Opracował: Aleksander Milcin


Zostań zawodnikiem Bielawa Owls

alt

04 lutego br. w auli odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z drużyną Klubu Futbolu Amerykańskiego Bielawa Owls.

alt alt

Zawodnicy zachęcając do wyboru tej dyscypliny sportu zapoznali młodzież z zasadami gry,taktyką a uczniowie mogli przymierzyć strój oraz rzucić jajowatą piłką.

Opracował: Roman Bukowski


Spotaknie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 58th NYSV z Bielawy

alt

31 stycznia br. gościliśmy Grupę Rekonstrukcji Historycznej 58th NYSV z Bielawy. Miłośnicy Historii p. A. Leśniak i p. P. Greiner zaprezentowali naszym uczniom umundurowanie i sprzęt bojowy.

alt alt

Takie spotkanie z żywą historią spotkało się z dużym zainteresowaniem. Młodzież nie tylko mogła zobaczyć broń ale również wziąć do ręki czy nawet oddać strzał.

alt

Członkom grupy rekonstrukcyjnej dziękujemy za ciekawą i poglądową lekcję historii.

Opracował: Roman Bukowski


Finał akcji KOMÓRKOMANIA - URATUJ KOMUŚ ŻYCIE!

alt

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w organizowaną przez Fundację DKMS akcję #komórkomania. W ramach tej akcji, została przeprowadzona 13 grudnia 2019 r. rejestracja dawców szpiku i komórek macierzystych. Zarejestrować się mogła każda pełnoletnia osoba, zarówno uczniowie, nauczyciele jak i rodzice.

alt alt

Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczyło wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

alt

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z kl. IV Ti udało się zarejestrować dwunastu potencjalnych dawców.

alt

Koordynator akcji z ramienia fundacji, pan Roman Bukowski wraz z panią Beatą Kuriatą -Świderską dziękują wszystkim zaangażowanym w kampanię oraz dawcom - TO TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE.

Opracował: Roman Bukowski


Wyróżnienie w konkursie

alt

Uczeń naszej szkoły Piotr Otręba z kl. IV um T zdobył wyróżnienie w Dolnośląskim Konkursie Literackim o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”.

alt

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas Jubileuszowej Gali Konkursu, która odbyła się we czwartek 5 grudnia 2019 roku w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 118 uczniów. Młodzież wybierała między dwoma tematami:

 1. „Łyżka dziegciu popsuje beczkę miodu”. Rozważ aktualność tego przysłowia.
 2. „(…) dobrze być tam, gdzie człowiek ma swoje miejsce (…) dobrze mieć swoją bezpieczną przystań, do której zawsze można wrócić” (Stephen King). O moim intymnym miejscu na ziemi dolnośląskiej.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncert zespołu „U studni”.
Gratulujemy Piotrowi, który znalazł się w grupie 30 nagrodzonych i wyróżnionych młodych literatów z Dolnego Śląska.

alt

Opiekunem ucznia była pani Małgorzata Greiner.

Opracowała: Małgorzata Greiner


Nie daj Czadu

alt

26 listopada 2019 r. w Zespole Szkól i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie zakończyła się kampania społeczna przeprowadzona w ramach powiatowego grantu pod hasłem Nie daj czadu. Realizując cele kampanii uczniowie z naszej szkoły przeprowadzili akcję informacyjno-promocyjną dla mieszkańców Bielaw, rozdając ulotki oraz przekazując informacje na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Informowali również o zapobieganiu i postępowaniu podczas zatrucia czadem.

alt alt

Następnie w przygotowanym quizie młodzież sprawdzała wiedzę mieszkańców na temat niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla. Odpowiadając prawidłowo na trzy pytania można było zdobyść nagrodę - czujnik tlenku węgla. W ten sposób zostało rozdanych dziewięć czujników.

alt alt

Na zakończenie akcji został przeprowadzony konkurs wiedzy pożarniczej oraz pokaz ratownictwa medycznego dla szkół średnich z powiatu dzierżoniowskiego.

Do konkursu zgłosiły się cztery szkoły. Powołane jury składające się z przedstawicieli straży pożarnej, przedstawiciela starostwa powiatowego oraz specjalisty od spraw BHP dokonało sprawdzenia testów i przedstawiło wyniki :

 • I miejsce zajęła szkoła: Zespół Szkół nr 1 w Dzierżoniowie
 • II miejsce - ZSiPKZ w Bielawie
 • II miejsce - Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie
 • IV miejsce - Zespół Szkół nr 2 w Dzierżoniowie

alt

Wszystkim uczestnikom zostały wręczone atrakcyjne nagrody. Gratulujemy!
Jeśli dzięki tej kampanii uratujemy chociaż jedno życie ludzkie, to na pewno było warto to przeprowadzić.

Opracował: Roman Bukowski


Święto 11 listopada

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości celebrował w piątek 8 listopada łącząc tradycyjną akademię z ministerialną akcją „Szkoła do hymnu”. Stąd też po przybyciu szacownych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Kresowian w osobach państwa Sochów i pana Sobskiego z Bielawy oraz delegatów służb mundurowych i po uroczystym wkroczeniu pocztu sztandarowego, o 11.11 hucznie odśpiewano 4 zwrotki polskiego hymnu. Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem pani Małgorzaty Greiner.

Spotkanie zakończyło przemówienie dyrektora ZSiPKZ w Bielawie pana Ireneusza Rutowicza.

Opracowała: Małgorzata Greiner


LEGENDY ZIEMI DZIERŻONIOWSKIEJ W OBIEKTYWIE

alt

 

7 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się wernisaż wystawy uczniów klas fototechnicznych, która podsumowała realizowany grant pod hasłem - LEGENDY ZIEMI DZIERŻONIOWSKIEJ W OBIEKTYWIE. Wśród zaproszonych gości obecni byli Burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj, Anna Kaczmarczyk i Katarzyna Doszczak - Fuławka reprezentujące Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną - klaster edukacyjny Invest in Edu oraz Lillianna Rządeczko Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy. Autorem i realizatorem grantu był nauczyciel przedmiotów fotograficznych Jarosław Florczak, który wraz z młodzieżą zrealizował film promujący innowacyjną edukację w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Film został wyróżniony w konkursie ogłoszonym przez klaster Invest in Edu przy WSSE w Wałbrzychu i zdobył nagrodę w wysokości 17 tys. zł, która została przeznaczona na doposażenie pracowni fotograficznej. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie i zaproponowano jej prezentację w siedzibie WSSE w Wałbrzychu. Gratulujemy Panu Jarosławowi Florczakowi i młodzieży wspaniałego osiągnięcia.

alt alt
alt alt

VI Powiatowy Turniej Szachowy w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielawie

alt

W dniu 7 listopada 2019 r. uczniowie klas technikum ZSiPKZ w Bielawie w zawodzie technik informatyk brali udział w VI Powiatowym Turnieju Szachowym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielawie z okazji Święta Niepodległości. Turniej miał charakter indywidualny w systemie rozgrywek 6 rund po 20 minut każda (system szwajcarski).

Uczniowie uzyskali wyniki:

alt alt
 1. Bartosz Rakoczy 3.5pkt./6pkt.
 2. Jakub Senftleben 3.5pkt./6pkt.
 3. Julia Kuriata2.5pkt./6pkt.
 4. Maksymilian Podgórniak 2pkt./6pkt.

Opracował: Aleksander Milcin


Warsztaty pisarskie

alt

5 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie odbyły się warsztaty pisarskie dla uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Elitarna grupa ponad dwudziestu słuchaczy sprawdzała swoje umiejętności pod fachowym okiem Krzysztofa Koziołka (dziennikarza i pisarza, autora wielu powieści kryminalnych). Podczas kilku godzin humanistycznego treningu Koziołek uczył budowania tekstu, konstrukcji interesującego tytułu, ale również sposobów rozpoznawania fake newsów. Spotkanie zwieńczyły podziękowania dla prelegenta, ale również dla pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie pani Urszuli Ubych oraz opiekuna młodzieży ZSiPKZ w Bielawie pani Małgorzaty Greiner.

alt

Gościnne mury MBP w Bielawie uczniowie opuścili zainspirowani oraz zainteresowani dalszym kulturowym rozwojem.

Opracowała: Małgorzata Greiner


Wizyta dyrekcji i uczniów ZSiPKZ w Bielawie w Zespole Szkół
im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie

alt

W dniach 17-18 października 2019 r. uczniowie pierwszej i czwartej klasy ZSiPKZ w Bielawie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z opiekunami Grzegorzem Błachutem i dyrektorem Ireneuszem Rutowiczem gościli w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie. Wizyta obyła się w ramach współpracy szkół oraz grantu oświatowego pt. „OZE – warsztaty w nowoczesnym Centrum Odnawialnych Źródeł Energii w Łobzie”.

alt

Pierwszego dnia uczniowie naszej szkoły zwiedzili nowoczesne warsztaty energetyki odnawialnej. Następnie uczniowie obu szkół uczestniczyli we wspólnych zajęciach praktycznych. Po wyczerpujących zajęciach uczniowie zasiedli do wspólnej kolacji, dzieląc się wrażeniami i doświadczeniami z odbytych zajęć.

alt alt
alt alt

Następnego dnia uczniowie obu szkół udali się na wycieczkę do Ustronia Morskiego, aby zwiedzić największą na tym terenie farmę fotowoltaiczną liczącą 3820 modułów PV o mocy 1 MW. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Kołobrzegu, a w nim latarni morskiej i muzeum minerałów. Był też krótki jesienny spacer po plaży i pamiątkowe zdjęcie.

alt

Opracował: Grzegorz Błachut


XIX Dzień Papieski w ZSiPKZ w Bielawie

alt

Dnia 16 października br, w ZSiPKZ w Bielawie odbył XIX Dzień Papieski pod hasłem:”Wstańmy, chodźmy”. Uroczyste obchody w naszej szkole zbiegły się z 41 rocznica wybory Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Podczas tego dnia nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie mogli poznać życiorys św. Jana Pawła II. Całość obchodów przebiegła w skupieniu oraz w miłej sympatycznej atmosferze.

Opracował: Bogumił Jendraszczyk


Dzień Edukacji Narodowej

alt

14 października 2019 r. w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

alt

Dzień ten okazał się wspaniałą okazją do uroczystego uruchomienia i prezentacji nowych stanowisk dydaktycznych, będących na wyposażeniu zmodernizowanych pracowni zawodowych. Zakup sprzętu technodydaktycznego oraz remont pracowni zrealizowano w ramach projektu pn. „Inwestycje w edukację ponadgimnazjalną, poprzez wyposażenie i adaptację pracowni szkół zawodowych z terenu Powiatu Dzierżoniowskiego”.

Głowna część uroczystości odbyła się w auli szkoły. Swoja obecnością uświetnili ją zaproszenie goście, w tym przedstawiciele władz i zaprzyjaźnionych instytucji oraz firm współpracujących ze szkołą, jak również emerytowani nauczyciele.

alt

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektora szkoły Ireneusza Rutowicza. Głos zabrali również Starosta Dzierżoniowski – Grzegorz Kosowski oraz Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska i jednocześnie Burmistrz Dzierżoniowa – Dariusz Kucharski. Obchody były również okazją do wręczenia nagród wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Ważnym punktem uroczystości było podpisanie porozumienia dotyczącego objęcia patronatem klasy w zawodzie technik mechanik przez firmę GE Aviation Unison Engine Components Poland Sp. z o.o.

alt alt

Uczniowie kształcący się w zawodach fototechnik, technik pojazdów samochodowych, technik informatyk i technik mechanik, którzy doskonalili swoje umiejętności zawodowe w ramach praktyk zawodowych za granicą, otrzymali oficjalne potwierdzenie – Europass Mobilność. Wyjazdy zagraniczne odbywały się w ramach projektu „Europejskie innowacje i inspiracje – praktyka zagraniczna szansą na rozwój”, realizowanego ze środków finansowych programu POWER.

alt

Na zakończenie głos zabrali uczniowie, którzy przygotowali program artystyczny z okazji Święta Edukacji. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wręczyli również wszystkim pracownikom szkoły oraz zaproszonym gościom kwiaty oraz drobne upominki.


Szkolny Dzień Sportu

alt

11 października 2019r. odbył się w ZSiPKZ w Bielawie Dzień Sportu. Po uroczystym otwarciu przez Dyrektora Ireneusza Rutowicza dokonano przeglądu klas reprezentujących wylosowane kraje świata. W tej konkurencji pierwsze miejsce zajęła ex aequo kl.1TI - Japonia, kl.2is - Polska.

alt

alt alt
alt alt

Następnie zostały rozegrane mecze: piłki koszykowej,siatkowej i piłki nożnej.

alt alt
alt alt

Osoby,które nie startowały w konkurencjach drużynowych mogły sprawdzić się na stacjach sprawnościowych. Po zakończeniu konkurencji sportowych zostały wręczone najlepszym drużynom medale,dyplomy i słodycze.

Wyniki:

 • Piłka koszykowa: I-1Tm; II-1Ti; III-3ms
 • Piłka siatkowa: I-2is; II-1ms; III-3ms
 • Piłka nożna: I-3ms; II-1ms; III-2is

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za pomoc.

Opracowali: Nauczyciele Wychowania fizycznego


Nasi uczniowie na podium w III Powiatowym Konkursie Wiedzy Psychologicznej

alt

10 października ustanowiony jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. W to święto, nabierające w obliczu dzisiejszych czasów coraz większego znaczenia, Weronika Chełmińska, Wiktoria Hałaczkiewicz i Grzegorz Jabczyński reprezentowali naszą szkołę w III Powiatowym Konkursie Wiedzy Psychologicznej „Uczeń z charakterem”. Impreza została zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bielawie.

alt

Konkurs składał się z części teoretycznej, która wymagała wszechstronnej wiedzy z zakresu: eksperymentów, pojęć i zjawisk psychologicznych oraz ze „scenek” poświęconych w tym roku chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD).

Połączenie wiedzy oraz kreatywności naszego „trio” przyniosło II miejsce w Konkursie.

alt

Serdecznie Wam gratulujemy. Pękamy z dumy.

Opracowała: Anna Paździora


Strefowe Biegi Przełajowe w Dobrocinie

alt

W czwartek 19 września 2019r. nasza szkoła brała aktywny udział w Strefowych Biegach Przełajowych w Dobrocinie. Reprezentacja składała się z 17 uczniów.

alt alt

Nasza młodzież startowała na różnych dystansach tj.: od 800m (dziewczęta), do 3000m (chłopcy). Owocem tej lekkoatletycznej rywalizacji były bardzo dobre i ambitne wyniki naszych sportowców.

alt

Na słowa pochwały zasłużyły wszystkie osoby startujące w barwach ZSiPKZ z Bielawy. Medale wywalczyli: Bakalarz Wiktor (srebro)- kl.4um (3000m), Krzesiński Mateusz (brąz)- kl.4um (3000m) oraz Chmielowiec Piotr (brąz)- kl.2is (2000m).

Brawo!

Opracował: Stefan Łuczyński


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września 2019 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Ceremonia miała również charakter historyczny w związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uczniowie kl. IV um T pod opieką pani Małgorzaty Greiner przypomnieli wydarzenia oraz heroizm Polaków walczących z agresorem niemieckim i rosyjskim. Ze względu na niesprzyjającą tego dnia dnia aurę, dyrektor krótko, ale bardzo serdecznie, przywitał wszystkich uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszoklasistów.

Dyrektor Ireneusz Rutowicz złożył całej społeczności szkolnej życzenia udanego i satysfakcjonującego nowego roku szkolnego.

Opracowała: Małgorzata Greiner


Poprawiony ( Czwartek, 02 Lipiec 2020 11:45 )